< powrót do wszystkich wpisów

Sposoby na łupież: poznaj przyczyny powstawania i skuteczne metody na pozbycie się łupieżu

Problemy z włosami    17-03-2023

Białe płatki sypiące się z włosów i spadające na ubrania to nic innego jak łupież. Dokuczliwy, irytujący i nieestetyczny jest najczęściej występującym problemem z włosami. Jak się pozbyć łupieżu? Poznaj skuteczne kosmetyki do włosów z łupieżem i domowe sposoby na walkę z tą przypadłością.

problem z łupieżem

Łupież - najczęstsze schorzenie skóry głowy

Łupież wywołuje dyskomfort i obniża samoocenę. Często jest też powodem do wstydu i ukrywania kosmyków pod czapką, kapeluszem czy chustką. Problem ten nie powinien jednak wywoływać skrępowania. Łupież jest bowiem najczęstszą chorobą skóry głowy. Dotyka on ok. 50% populacji, przy czym częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Z łupieżem zazwyczaj zmaga się młodzież, młodzi dorośli ok. 20. roku życia oraz osoby z przetłuszczającą się skórą głowy. W ich przypadku schorzenie ma charakter nawracający, a przeciwdziała mu tylko odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja skóry głowy w czym może pomóc oczyszczający szampon do skóry głowy.

Skąd się bierze łupież?

Malassesia furfur (zwane dawniej Pityrosporum Ovale). Występują one na skórze każdego człowieka, jednak jeśli jest ich za dużo, to powodują problemy z włosami.

Równie częsta przyczyna łupieżu to zła pielęgnacja. Powszechnym błędem jest stosowanie zbyt obciążających, odżywczych lub nawilżających skórę głowy kosmetyków. Zapychają one pory skóry głowy, a te nie radząc sobie z ich nadmiarem, zaczynają reagować złuszczaniem się, czyli keratynizacją.

 

Skórze głowy szkodzisz też, jeśli używasz zbyt dużej ilości preparatów stylizujących. Uniemożliwiają one jej naturalne oczyszczanie i obniżają zdolności regeneracyjne. To dlatego, jeśli na co dzień prostujesz, kręcisz lub modelujesz włosy, w codziennej pielęgnacji stosuj chelatujący szampon do skóry głowy. Oczyści on kosmyki z resztek kosmetyków do stylizacji i osadu mineralnego pochodzącego z twardej wody, a także zregeneruje i delikatnie złuszczy naskórek. Regularne stosowanie oczyszczającego szamponu wyeliminuje też kolejną przyczynę łupieżu, czyli nadmiernie przesuszoną skórę głowy. Ta jest efektem:

  • częstego przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach,
  • noszenia nakryć głowy,
  • suszenia włosów suszarką o intensywnym nawiewie i w zbyt małej odległości,
  • negatywnego działania czynników zewnętrznych np. promieniowania UV, silnego mrozu i wiatru,
  • częstej koloryzacji i farbowania włosów,
  • stosowania zbyt dużej ilości pianek i lakierów, a także sprejów na bazie alkoholu,
  • alergii na składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych – uczulenie najczęściej powoduje parafenylenodiamina (PPD), nikiel, laurylosiarczan sodowy (SLS), cocamidopropyl betaine (CAPB), glikol propylenowy (PG);
  • stres,
  • nieodpowiednia dieta i niedobory witaminowe.

Jakie są rodzaje łupieżu?

Łupież najczęściej kojarzy się z białymi drobinkami naskórka osiadającymi na włosach i opadającymi na ubrania. Może on jednak mieć wiele postaci. Na skórze głowy najczęściej pojawia się:

  • Łupież suchy – w jego przypadku naskórek złuszcza się w formie białych lub srebrzystobiałych drobnych łusek; pojawiają się one na powierzchni skóry głowy i opadają na ubranie samoistnie lub w trakcie rozczesywania włosów; łupież suchy objawia się swędzeniem głowy i zwiększoną tendencją do wypadania włosów; pojawia się w skutek źle dobranej pielęgnacji lub podrażnień skóry głowy, których unikniesz, sięgając po naturalne kosmetyki;
  • Łupież tłusty (łojotokowy) – jest to ciężka odmiana łupieżu suchego; jak wygląda łupież łojotokowy? poznasz go po pojawiających się na skórze żółtych, tłustych fragmentach naskórka przypominających wyglądem strupki, a także przetłuszczających się włosach; charakterystyczny jest również towarzyszący schorzeniu łojotok.

W przypadku skóry głowy coraz częściej mówi się też o łupieżu kosmetycznym. Jego przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja i nadużywanie kosmetyków. Musisz jednak pamiętać, że schorzenie to może objąć nie tylko skórę głowy, ale także twarz, ramiona, dekolt, klatkę piersiową, pachwiny, dłonie, plecy, kark. W tych miejscach na ciele występuje zazwyczaj łupież biały, pstry, azbestowy, różowy Gilberta.

zdrowe włosy bez łupieżu

Jak pozbyć się łupieżu? Najskuteczniejsze sposoby

Na pytanie, jak pozbyć się łupieżu otrzymasz tysiące odpowiedzi. Najłatwiej poradzisz sobie z łupieżem suchym. W walce z nim wystarczą domowe sposoby oraz ogólnodostępne kosmetyki takie jak wegańskie szampony oczyszczające skórę głowy. To na niej bowiem musisz się skupić w pierwszej kolejności. Ważne będzie również wyeliminowanie podstawowych błędów w pielęgnacji.

Dobre, nowe nawyki powinny objąć mycie włosów delikatnymi kosmetykami oczyszczającymi. Swój intensywnie myjący szampon wymień więc na ten o łagodniejszej formule np. Stars from the Stars Cosmic Volume zawierający proteiny roślinne, aloes oraz naturalne substancje myjące. Sięgaj też po odżywki, wcierki oraz domowe sposoby. Wśród tych ostatnich najlepiej sprawdzą się płukanki ziołowe. Jakie domowe sposoby są skuteczne w walce z łupieżem?

  • Płukanka z pokrzywy,
  • Płukanka z rozmarynu,
  • Płukanka z tymianku,
  • Płukanka z octu jabłkowego lub cytryny,
  • Dodawanie olejku herbacianego do szamponu,
  • Wcieranie olejku rycynowego w umytą skórę głowy,
  • Nacieranie skóry głowy oliwą z oliwek,
  • Nakładanie maseczki z zielonej glinki,
  • Wmasowywanie w skalp jogurtu naturalnego bez cukru w skórę głowy (zapobiega swędzeniu).

 

Nie zapominaj, że w walce z łupieżem ważne są nie tylko kosmetyki, ale i odpowiednia pielęgnacja. Pod tą kryje się regularne mycie (najlepiej co 2 dni) i wykonywanie przynajmniej raz w tygodniu peelingów skóry głowy, mycie włosów w letniej wodzie, unikanie kosmetyków do stylizacji, noszenie czepka na basenie.

Na koniec przyjrzyj się swojej diecie. Codzienny jadłospis uzupełnij o produkty bogate w cynk, żelazo, magnez, witaminy: A, E, z grupy B. Unikaj natomiast cukrów, które sprzyjają rozwojowi grzybów. Te obecne są nie tylko w słodyczach, ale i napojach, sokach owocowych, dżemach, jasnym pieczywie, makaronie. Walkę z łupieżem przyspieszysz, rezygnując z żywności wysoko przetworzonej z dużą zawartością soli, tłuszczu i dodatków chemicznych.

W przypadku, gdy naturalne kosmetyki oczyszczające do skóry głowy oraz domowe sposoby zawiodą, konieczna jest wizyta lekarska. Na tą umów się, jeśli borykasz się z łupieżem tłustym. W jego przypadku oprócz wegańskich szamponów konieczne jest stosowanie preparatów przeciwłojotokowych, przeciwgrzybicznych oraz o silnym działaniu złuszczającym. One podobnie jak leki na łupież dostępne są tylko na receptę.

Jak łupież wpływa na kondycję włosów i skóry głowy?

Łupież to problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Mitem jest, że nieleczony minie sam, nie powodując żadnych konsekwencji dla włosów i skóry głowy. Przewlekły łupież w najlepszym przypadku może osłabić cebulki, pozbawić kosmyki blasku, energii powodować ich przyklapnięcie i trudności w stylizacji, a także przyczynić się do łamliwych włosów. Poważniejszą konsekwencją łupieżu są natomiast takie schorzenia jak łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry. Spotkać można się również z opinią, że łupież jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Nauka nie ma jednak dowodów, że łupież przyczynia się do łysienia – a wręcz odwrotnie. W miarę jak ono postępuje skłonności do łupieżu zmniejszają się. Wypadanie włosów przy łupieżu, najczęściej spowodowane jest drapaniem swędzącej skóry głowy, a przez to mechanicznym uszkadzaniem mieszków włosowych.

Szampon oczyszczający do skóry głowy Stars from the Stars Cosmic Volume
Chelatujący szampon enzymatyczny do skóry głowy Stars from the Stars Clean Sky
Stymulująca wcierka normalizująca do skóry głowy Stars from the Stars Baby Hair Planet