< powrót do wszystkich wpisów

Metoda mycia włosów OMO – czym jest i czy warto stosować?

Pielęgnacja włosów    17-03-2023

Metoda OMO zdobyła jakiś czas temu ogromną popularność w mediach, za sprawą topowych influencerek. Według nich pozwala bardzo kompleksowo odżywić włosy i poprawić wygląd fryzury już po pierwszym zastosowaniu. Sprawdź czym się charakteryzuje i jak ją poprawnie wykonać.

odżywianie mycie odżywianie

Metoda OMO — co to jest?

Schemat postępowania w tym przypadku jest bardziej rozbudowany niż tradycyjny sposób mycia włosów, ale każdy sobie z nim poradzi, a te 3 proste kroki pomogą nawilżyć i wydobyć naturalny blask z matowych i pozbawionych życia włosów.

 

Mycie włosów metodą OMO krok po kroku

O, czyli odżywka

Są dwa sposoby nakładania odżywki w pierwszym kroku, na suche lub zwilżone włosy. Nie ma to specjalnie wpływu na efekty, więc jest to kwestia indywidualnego wyboru. 

Użyj odżywki do włosów od linii uszu do dołu, pomiń włosy bezpośrednio przy skórze. Odżywka może spowodować, że skóra głowy będzie się szybciej przetłuszczać, a włosy u nasady będą przyklapnięte i pozbawione objętości. 

Po kilku minutach kosmetyk wniknie w pasma i zabezpieczy je przed uszkodzeniem oraz przesuszeniem w trakcie mycia.

 

M, czyli mycie

W trakcie nakładania szamponu skup się na skórze głowy, użyj kosmetyku tylko u nasady i umyj głowę.

Są różne metody mycia, jedna z nich, kubeczkowa, jest szczególnie delikatna dla włosów. Należy umieścić szampon do skóry głowy w odpowiedniej ilości do pojemniczka i dolaniu wody, tak aby powstała piana. Dopiero wtedy myje się skórę głowy, a nadmiar piany spływa po włosach, w efekcie będą one oczyszczone, ale bez tarcia i zbędnego szarpania.

Na koniec wszystko należy spłukać letnią wodą. 

 

O, czyli odżywka po raz drugi

Nałóż odpowiednią odżywkę w zależności pod potrzeb twoich włosów, może to być proteinowa, emolientowa, humektantowa odżywka do włosów i odczekaj kilka minut, następnie spłucz produkt letnią wodą. 

Traktuj swoje włosy delikatnie, warto zrezygnować z szorstkich ręczników frotte na rzecz delikatnych bawełnianych materiałów, które nie niszczą włosów, dodatkowo, jeśli masz czas pozwól, aby pasma same naturalnie wyschły.

W taki sposób możesz myć swoje włosy właściwie za każdym razem, pamiętaj jednak, aby przy wybieraniu kosmetyków kierować się indywidualnymi preferencjami. Obserwuj, jak twoje włosy reagują na nowe kosmetyki i daj im czas na przystosowanie.

Metoda OMO — jakie odżywki wybrać?

Niestety, tak jak czasem ciężko jest określić porowatość włosów, tak samo na początku drogi z OMO może być ciężko dobrać idealne produkty. Ułatwieniem będzie zwrócenie uwagi na równowagę PEH, czyli dostarczenie składników odżywczych z każdej z grup: protein, emolientów i humektantów.

Równowaga nie oznacza, że należy stosować po ⅓ z każdej grupy, ale dostarczyć te substancje, których brakuje włosom, aby równowaga PEH została osiągnięta i utrzymana.

 

  • Proteiny — czyli inaczej białka. Są podstawowym budulcem włosów, to one odpowiadają za regenerację i odbudowę zniszczonych pasm. Sięgnij po proteinowe produkty, jeśli masz włosy matowe, zniszczone i pozbawione życia.
  • Emolienty — cząsteczki tworzą wokół łodygi włosa warstwę okluzyjną, swoistą tarczę, która chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz i zatrzymuje w środku te, które są dobre dla włosa. Lekkie, plączące się i reagujące na wilgoć włosy najprawdopodobniej potrzebują właśnie emolientów.
  • Humektanty — substancje, które nawilżają i w efekcie sprawiają, że fryzura wygląda na zdrową i lśniącą. Jeśli masz włosy suche, zniszczone i szorstkie wybierz kosmetyki bogate w humektanty.

odżywianie włosów

OMO a olejowanie włosów

Olejowanie włosów poprawia kondycję łusek włosów, dzięki temu kosmyki stają się sprężyste, lśniące i zdrowe. Wybrany olej rozprowadza się na skórę głowy, całe włosy lub tylko końcówki. 

Po skończonym olejowaniu od razu można użyć odżywki, która jest pierwszym krokiem w metodzie pielęgnacji OMO. Procesy można ze sobą łączyć, a w przypadku włosów suchych i wysokoporowatych efekty widać bardzo szybko.

Czy metoda OMO jest dla wszystkich?

Metoda mycia włosów OMO, czyli za pomocą schematu odżywka – mycie – odżywka pozwala je uchronić przed przesuszeniem i zniszczeniem, a z drugiej strony głęboko regenerują i natychmiast poprawiają wygląd całej fryzury. Łuski na łodydze są mniej zniszczone, stają się gładkie, lśniące i wyglądają na zdrowsze.

 

OMO szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku włosów wysoko oraz średnio porowatych, kręconych i suchych. Łatwiej wydobyć naturalny skręt włosa i zabezpieczyć je przed działaniami szkodliwych składaników z zewnątrz.

W przypadku OMO dla prostych włosów, niskoporów lub tych ze skłonnością do przetłuszczania warto zwrócić uwagę, aby ich dodatkowo nie obciążyć, ponieważ będą wyglądały na oklapnięte i nieświeże.

Dzięki świadomej pielęgnacji włosów możesz zadbać o nie jak nigdy dotąd. Szeroka gama naturalnych produktów z pewnością Ci to ułatwi, zwracaj uwagę na kosmetyki z prostym składem, dzięki temu ograniczysz ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji alergicznych. 

Odżywka emolientowa Stars from the Stars Emollient Planet
Szampon oczyszczający do skóry głowy Stars from the Stars Cosmic Volume
Odżywka humektantowa Stars from the Stars Humectant Planet