Makijaż lata 70. – jak go zrobić krok po kroku?
Makijaż 20-02-2025
Cofnij się z nami do szalonych lat siedemdziesiątych! To era koloru, błysku i dobrej zabawy – także w makijażu. Styl disco, szerokie dzwony i kolory, to zaledwie kilka słów opisujących w skrócie trendy tamtej dekady, które mogą stać się inspiracją także współcześnie. Sprawdź z nami, jaki był makijaż lat 70. i jak zrobić go krok po kroku!
Lata siedemdziesiąte – dekada disco, hippisów i glamrocka
Lata siedemdziesiąte silnie odcisnęły się w historii XX wieku. Popkultura tego okresu przechodziła od jednej skrajności, w drugą. Obok hippisów, głoszących poglądy wolnościowe i antywojenne, tworzyła się subkultura punkowa i glamrockowa, całkowicie odmienna od stylu dzieci-kwiatów.
Moda lat 70., jak łatwo można się domyślić, kształtowała się na bazie wspomnianych, różnych grup kulturowych. Trendy hippisowskie wiązały się z jaskrawymi kolorami – długie, bananowe spódnice i luźne, wzorzyste koszule pewnie każdemu kojarzą się z tym stylem.
Z drugiej strony zauważyć można szybkie przekształcanie się mody casualowej – lata 70. to era coraz krótszych spódniczek mini, męskich garniturów w specyficznych kolorach (wystarczy wspomnieć o białych czy błękitnych zestawach dla panów, których współcześnie zapewne nikt nie odważyłby się założyć), ale też początek stylu disco – z błyszczącymi koszulami, butami na wysokich koturnach i spodniami typu dzwony.
W znacznie ciemniejszych kolorach i grunge’owym stylu tworzyła się subkultura punkowa czy też rockowa. Tutaj stawiano na bardziej szokującą estetykę. Alternatywne fryzury w nietypowych kolorach, T-shirty z nadrukowanymi, krzykliwymi hasłami i łączenie różnych tkanin – od skóry, przez skaj czy tweed, stanowiły wyraz buntu młodych ludzi.
Makijaż lat 70. – najważniejsze cechy
Charakter lat 70. wyróżnia zatem wielowątkowość, mieszanina stylów i kolorów. Widać to również w trendach makijażowych, które trudno jest włożyć do jednego, wspólnego „worka”. Tym, co łączy make-upy hippisów, punków czy miłośników disco jest wyrazistość i podkreślenie rysów twarzy za pomocą różu. Jeśli chcesz wykonać makijaż inspirowany latami 70., musisz zwrócić uwagę właśnie na te kwestie.
Makijaż lat 70., który nawiązuje do stylu hippisowskiego, to kolory – jaskrawe, intensywne, łączone w różnych kombinacjach. Usta pozostawały naturalne – podkreślone kolorami z palety nude, ewentualnie posmarowane transparentnym błyszczykiem.
Makijaże punkowe były cięższe, nieco rozmazane, surowe i niedokładne. Tutaj oprawa oczu była ciemna – czarną kredką podkreślano i powieki, i dolną linię wodną, a całość uzupełniano wyrazistymi cieniami, na przykład w kolorze pomarańczowym. Usta nierzadko były malowane ciemnymi kolorami – burgundowe szminki świetnie współgrały z makijażem oczu.
Makijaż lat 70. disco był za to błyszczący i nieco teatralny (spójrz chociażby na stylizacje Davida Bowiego z tego okresu). Perłowe cienie, wąskie brwi, rozświetlacz mocno zaznaczający policzki oraz skronie i mocno wytuszowane rzęsy wyróżniały wszystkich uczestników imprez organizowanych pod dyskotekowymi kulami. Malowali się też niekiedy mężczyźni – zwłaszcza reprezentujący styl punkowy i disco.
Jak zrobić makijaż lat 70.?
Jeśli zależy Ci na wykonaniu make-upu niekoniecznie w jednym, konkretnym stylu z lat 70., wykorzystaj kilka najistotniejszych inspiracji. Poniżej prezentujemy poradnik, jak, krok po kroku, wykonać makijaż stylizowany na lata 70.
- Przygotuj skórę twarzy do makijażu. Wykorzystaj swoje ulubione kosmetyki pielęgnacyjne i daj im czas na wchłonięcie się. Możesz też zastosować bazę pod makijaż – sięgnij po Wedel bazę pod makijaż rozświetalajacą, która doda cerze przyjemnej gładkości.
- Zacznij od pomalowania oczu – będziesz korzystać z różnych cieni, które mogą osypywać się w trakcie nakładania. Wybierz cień bazowy, na przykład w kolorze jasnej zieleni (która dobrze sprawdza się przy makijażu brązowych oczu). Nałóż kolor na całą powiekę, do tego wyciągnij go lekko w górę, w kierunku skroni (na kształt tak zwanej jaskółki). Ciemniejszym kolorem zaznacz wykonany łuk, najlepiej na jego zakończeniu oraz szczycie (pod brwiami).
- Na środek powieki nałóż błyszczący cień, na przykład perłowy. Wklep go lekko palcami i rozłóż równomiernie.
- Sięgnij po eyeliner, którym stworzysz wyraźną, dość szeroką kreskę nad linią górnych rzęs. Powinna ona również wychodzić poza obrys oka, tworząc wykończenie „jaskółki” namalowanej wcześniej cieniami do powiek.
- Wytuszuj rzęsy. Możesz zrobić to kilkukrotnie – nawet lekkie sklejenie włosków i ich znaczne pogrubienie jest w makijażu lat 70. jak najbardziej dopuszczalne!
- Oczyść cerę z ewentualnych pozostałości cieni i nałóż podkład. Dobrym rozwiązaniem może być też krem BB. Skóra powinna być ujednolicona i lekko matowa.
- Różem do policzków mocno zaznacz kości jarzmowe i przeciągnij kolor także nieco wyżej, w kierunku skroni.
- Spróbuj wykorzystać także rozświetlacz. Możesz zastosować kosmetyk na policzku, nakładając go na róż lub też, jeżeli wolisz mniej artystyczny efekt, wykonaj rozświetlaczem niewielki łuk na szczycie kości policzkowej, również wyciągając go ku skroni.
- Brwi powinny być tylko delikatnie podkreślone, na przykład za pomocą cienia czy kredki. Unikaj poszerzania linii brwi – włoski powinny układać się w cienki łuk.
- Pomaluj usta – możesz sięgnąć po dowolny odcień pomadki. Wargi warto też zaznaczyć konturówką (może być nieco ciemniejsza, niż szminka). Dodaj ustom blasku i nałóż na szminkę bezbarwny błyszczyk.
Na jakie okazje pasuje makijaż z lat 70.?
Makijaż z lat 70. jest bardzo wyrazisty i charakterystyczny. To z kolei oznacza, że make-up tego rodzaju nie nadaje się na każdą okazję – z pewnością nie jest to formalny rodzaj stylizacji i klasycznie rozumiany makijaż biznesowy. Nie zalecamy ponadto takiego make-upu do szkoły.
Nic za to nie stoi na przeszkodzie, by pomalować się w ten sposób na imprezę, wyjście ze znajomymi, a może nawet i randkę. Look nawiązujący do stylu lat 70. może też sprawdzić się jako makijaż sylwestrowy lub makijaż karnawałowy.
Tego rodzaju makijaże, inspirowane minionymi dekadami, można dowolnie modyfikować i dopasowywać do własnego stylu.