Co to jest INCI, czyli jak czytać składy kosmetyków do włosów?
Pielęgnacja włosów 24-08-2023
Świadome zakupy pielęgnacyjne to trend, na który stawia większość z nas. Przejawia się on większą uważnością, dokładnym przemyśleniem swojej decyzji zakupowej, zwracaniem uwagi na środowisko i praktyki biznesowe producentów preparatów, a także stałym zwiększaniem wiedzy na temat składów kosmetyków. Te ostatnie są szczególnie ważne w przypadku wybierania produktów mających pielęgnować, odżywiać i regenerować. Jak jednak rozszyfrować skład szamponu lub odżywki do włosów? Okazuje się, że nie musisz być chemikiem, aby sprawdzić co oznaczają substancje zamieszczone na etykiecie, wystarczy świadomość tego co znaczą składniki INCI.
Dlaczego warto sprawdzać składy kosmetyków do włosów?
Sprawdzanie składu kosmetyków do włosów to jeden z podstawowych sposobów dokonywania odpowiedzialnych wyborów konsumenckich. Wiedząc, co tak naprawdę znajduje się w buteleczce szamponu, odżywki czy maski możesz wdrożyć świadomą pielęgnację włosów, a przez to faktycznie wyeliminować problemy, jakie masz z czupryną i uzyskać oczekiwane rezultaty. Wiedząc, jak czytać składy kosmetyków do włosów bez problemu sprawdzisz, czy Stars from the Stars Humectant Planet jest dla Ciebie, czy też lepszym wyborem będzie Stars from the Stars Galaxy Oils. Nie zapominaj również, że wiedza o składnikach kosmetyków pozwoli Ci wyeliminować te zawierające szkodliwe substancje, które mogą prowadzić do pogorszenia kondycji włosów i skóry głowy.
Składy kosmetyków do włosów – co musisz o nich wiedzieć?
Zgodnie z prawem producenci kosmetyków (nie tylko tych do włosów) są zobowiązani do podawania na etykiecie (ulotce) wszystkich substancji użytych do produkcji preparatu. Ich obowiązkiem jest prezentowanie składów w tzw. formie INCI. Oznacza to, że część nazw podawana jest w języku angielskim, a część po łacinie. Niektórzy producenci dodatkowo zamieszczają listę substancji po polsku. Nie jest to jednak standard, dlatego zawsze warto wiedzieć, jak czytać składy kosmetyków do włosów w INCI.
Czym jest INCI?
Tajemniczo brzmiący skrót INCI oznacza International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli międzynarodowa nomenklatura składników i substancji kosmetycznych. Mówiąc prościej, INCi to system oznaczania produktów kosmetycznych. Jest on stosowany w całej Unii Europejskiej, USA oraz Chinach. Dzięki temu nazewnictwo substancji kosmetycznych jest ujednolicone niemal na całym świecie, a porównanie składów kosmetyków do włosów, prostsze.
Zgodnie z przepisami unijnymi każdy produkt sprzedawany na terenie państw UE musi mieć na opakowaniu lub ulotce informację o użytych w produkcji składnikach. Ich oznaczenia zapisywane są w dwóch językach. W przypadku związków chemicznych stosowany jest angielski, natomiast po łacinie podawane są nazwy roślin.
Składniki INCI – podział
INCI to ponad 7 tysięcy pozycji. Znajomość ich wszystkich jest wręcz niemożliwa, dlatego powinnaś zapamiętać tylko te najważniejsze. Ułatwi Ci to podział składników INCI. W większości kosmetyków znajdziesz trzy podstawowe grupy – jakie?
- Substancje bazowe, czyli te stanowiące podstawę kosmetyku i wpływające na jego formę np. żel, krem, balsam; są one rozpuszczalnikiem dla pozostałych substancji; składniki bazowe znajdziesz na początku składu INCI, a najczęściej są nimi: woda, hydrolaty, oleje i woski (substancje tłuszczowe); w przypadku takich produktów jak Stars from the Stars Cosmic Volume czy odżywek do włosów substancją bazową jest woda;
- Składniki aktywne, czyli te wpływające na skuteczność oraz sposób działania kosmetyku; mogą one być nawilżające, łagodzące, regenerujące itd.; przykładem składników aktywnych są m.in. ekstrakty, oleje, witaminy, kwasy, proteiny; analizując je, musisz skupić się na wyborze takich, które pomogą rozwiązać problemy z Twoją czupryną; np. jeśli twoim problemem są rozdwajające się końcówki, dobrym wyborem będzie serum na końcówki bezsilikonowe, w którym składniki aktywne to oleje: brzoskwiniowy, z orzechów brazylijskich, arganowy;
- Składniki pomocnicze, czyli te mające ułatwić produkcję kosmetyku, jego stabilizacje i wchłanianie się w skórę; przykładem składników pomocniczych są zagęstniki, emulgatory, barwniki, pigmenty, konserwanty, chelatory.
Oprócz tych trzech grup składy kosmetyków do włosów zawierają też składniki dodatkowe. Są one dodawane, aby poprawić wygląd, zapach lub konsystencję preparatu.
Kluczowe składniki INCI w kosmetykach do włosów
Znając podział składników INCI możesz skupić się na tym, jak oznaczane są poszczególne substancje. Swoją przygodę z czytaniem składów możesz zacząć od poznania nazw podstawowych składników. Ich listę znajdziesz poniżej.
- aqua – woda
- alcohol – substancje alkoholowe,
- oil – olej roślinny (bez Mineral Oil – ta nazwa oznacza parafinę)
- seed oil – olej z nasion danej rośliny (np. Grape Seed Oil)
- kernel oil – olej z pestek danej rośliny (np. Palm Kernel Oil)
- butter – masło (np. Shea Butter)
- leaf juice – sok z liści (np. Aloe Leaf Juice)
- extract – ekstrakty z różnego rodzaju roślin, na przykład kwiatów i ziół
- protein – proteiny (np. Hydrolyzed Soya Protein)
- amino acids – aminokwasy (np. Keratin Amino Acids)
- słowa z końcówką -CONE, -SILOXANE, -CONOL – silikony.
Jak czytać składy kosmetyków do włosów – najważniejsze zasady
Pierwsza zasada mówiąca, jak czytać składy kosmetyków do włosów mówi, aby to robić od lewej do prawej strony. Jest to niezwykle istotne, ponieważ skład ułożony jest wg stężenia danej substancji – od najwyższego do najniższego. Wyjątkiem są tu substancje w stężeniu mniejszym niż 1% – je można podawać w dowolnej kolejności, najczęściej alfabetycznej. Takie ułożenie oznacza, że substancje znajdujące się na początku mają największe stężenie.
Musisz jednak pamiętać, że wbrew pozorom te składniki wcale nie są najważniejsze – owszem jest ich najwięcej, ale na włosy będą działać przede wszystkim substancje aktywne, a te mogą znajdować się nawet na samym końcu. Nie obawiaj się jednak – ich niskie stężenie nie oznacza, że producent oszczędza na produkcji lub substancja aktywna nie działa. Za jej stężeniem stoją zazwyczaj normy prawne i dokładnie przemyślana kompozycja kosmetyku.
Nie musisz się też przejmować długością listy składników. Mitem jest bowiem, że im ona jest krótsza, tym bardziej jest naturalny kosmetyk. Nieprawdziwe jest również stwierdzenie, że preparaty z krótkim składem nie działają. To, czy maska lub wcierka do włosów będzie skuteczna, zależy od efektywności konkretnych składników i źródła ich pochodzenia.
Pamiętaj, że sprawdzanie składu kosmetyków do włosów zazwyczaj nie jest wystarczające. Jeśli chcesz mieć pewność, że szampon lub odżywka jest tą idealną, zweryfikuj również, czy została ona przebadana dermatologicznie, posiada międzynarodowe certyfikaty, a także, w jaki sposób pozyskiwane są składniki INCI.
Składy kosmetyków do włosów – czego unikać?
Sprawdzanie składu kosmetyków do włosów pozwala zidentyfikować nie tylko te dobre preparaty, ale i te mające działanie niepożądane. Do takich przede wszystkim zaliczają się kosmetyki zawierające tzw. zapychacze np. silikony, konserwanty, sztuczne barwniki, substancje zapachowe. Najlepiej, jeśli nie ma ich wcale lub jest ich jak najmniej. Unikaj też kosmetyków do włosów z:
- pochodnymi ropy naftowej np. parafiną i wazeliną,
- parabenami, które mogą uczulać i alergizować,
- silnymi alkoholami, które nadmiernie wysuszają skórę głowy, naruszają mikrobiom i zaburzają naturalne pH;
- zbyt silnymi substancjami czyszczącymi typu SLES i SLS, które niszczą mikrobiom, podrażniają i przesuszają skórę głowy.
Jak znaleźć dobre składy kosmetyków do włosów?
Chcąc uniknąć uczuleń i alergii, do pielęgnacji swojej czupryny wybieraj kosmetyki z dobrym składem. Są to te z czytelnym opisem składników oraz pozbawione szkodliwych substancji. Takie wymogi spełnia Stars from the Stars Clean Sky chelatujący szampon enzymatyczny do skóry głowy, a także Stars from the Stars Emollient, z proteinami, a także humektantami. Krótkie składy bez SLS, SLES, pochodnych ropy naftowej, parabenów, silikonów, alkoholu etylenowego oraz sztucznych barwników i zapachów mają 98% składników wegańskich. Dzięki temu pomagają zadbać o włosy i skórę głowy bez przesuszenia kosmyków, naruszeniu mikrobiomu skalpu oraz uszkodzenia jego naturalnej bariery hydrolipidowej.
Składy kosmetyków do włosów wiele mówią o kosmetyku. Analizowanie ich doprowadzi Cię do świadomego wyboru preparatów, które pozwolą zadbać o czuprynę i pozwolą rozwiązać jej największe problemy. Skrupulatne sprawdzanie składu kosmetyków do włosów to także gwarancja, że w Twojej kosmetyczce nie znajdzie się szampon czy maska, która będzie uczulać, alergizować i powodować podrażnienia.
Spis treści:
- Dlaczego warto sprawdzać składy kosmetyków do włosów?
- Składy kosmetyków do włosów – co musisz o nich wiedzieć?
- Czym jest INCI?
- Składniki INCI – podział
- Kluczowe składniki INCI w kosmetykach do włosów
- Jak czytać składy kosmetyków do włosów – najważniejsze zasady
- Składy kosmetyków do włosów – czego unikać?
- Jak znaleźć dobre składy kosmetyków do włosów?