Co to znaczy że podkład się warzy? Podpowiadamy!
Makijaż 21-10-2024
Grudki, plamy, ciastkowanie – wśród kobiet funkcjonuje wiele terminów określających sytuację, w której podkład warzy się na twarzy. To bardzo nieprzyjemna okoliczność, gdy poświęcasz na makijaż sporo czasu, by wyglądać olśniewająco, a cały plan niweczy warzący się podkład. W dodatku nie masz pojęcia, gdzie leży przyczyna, a tajemnicze grudki układają się w dokładnie taki sposób, że eksponują wszelkie niedoskonałości Twojej cery, przede wszystkim zmarszczki. Na szczęście nie jesteś sama. Większość kobiet prędzej czy później dostrzega w lustrze zwarzony podkład na twarzy i wbrew pozorom nie oznacza to powodów do paniki. Dziś podpowiemy Ci, jak rozwiązać ten problem!
Co to znaczy, że podkład się warzy? Jak wygląda zwarzony podkład na twarzy? Dlaczego podkład się warzy na nosie i innych częściach twarzy? I najważniejsze: co zrobić, żeby podkład się nie warzył, a wymyślony przez Ciebie make up prezentował się nienagannie i utrzymał przez cały dzień lub wieczór?
Jak wygląda zwarzony podkład na twarzy?
Zanim omówimy, co to znaczy, że podkład się warzy, warto zidentyfikować to nieprzyjemne i frustrujące zjawisko. Jak wygląda zwarzony podkład na twarzy? Prawidłowa kolejność nakładania makijażu nie jest przypadkowa. Podkład wchodzi do gry natychmiast po bazie, ponieważ jego zadaniem jest zniwelowanie wszystkich ewentualnych przebarwień i nierówności na cerze. Oznacza to, że prawidłowo nałożony powinien stworzyć niemal idealnie gładką powierzchnię.
Gdy podkład warzy się na twarzy, mamy do czynienia z zupełnie odwrotnym efektem. Preparat zamiast ściśle przylegać do Twojej cery, roluje się, tworzy nieestetyczne grudki, a jego konsystencja przypomina ciasto. Jest to szczególnie widoczne w okolicach zmarszczek, znamion, a także w pobliżu nosa – tam, gdzie skóra nie jest idealnie napięta i gładka. Wiedząc, jak wygląda zwarzony podkład na twarzy, z pewnością rozpoznasz ten kłopot, gdy tylko Ci się to przytrafi.
Co to znaczy, że podkład się warzy?
Zwarzony podkład oznacza ni mniej, ni więcej, że fluid stracił swoje pożądane właściwości. Nie jest w stanie dokładnie przylegać do skóry i tworzyć gładką powierzchnię pod makijaż. Wręcz przeciwnie. Zwarzony podkład na twarzy dość szybko znika z cery lub koncentruje się tylko na wybranych częściach twarzy.
Niezależnie od przyczyny, dlaczego podkład się warzy, nie jest tajemnicą, że Twój makijaż wieczorowy lub make up na pełen wyzwań dzień po prostu nie ma szans się utrwalić. Makijaż na warzącym się podkładzie jest jak budowla na kruchych fundamentach.
Dlaczego podkład się warzy na twarzy?
Odpowiedzi na pytanie, dlaczego podkład się warzy można szukać w wielu potencjalnych przyczynach. Niekiedy decyduje o tym niska jakość samego preparatu. Zwarzony podkład może jednak oznaczać równie dobrze błędy w aplikacji lub pielęgnacji. Oto najczęstsze przyczyny!
Warzący się podkład – najczęstsze przyczyny:
- Nieodpowiednia baza lub krem – wbrew pozorom nie musi to oznaczać, że baza którą wybrałaś prezentuje niską jakość. Zwarzony podkład powstaje, gdy baza i fluid są ze sobą niekompatybilne, na przykład kiedy ta pierwsza została stworzona na bazie silikonów, zaś podkład to produkt na bazie wody, której z natury nie da się wówczas równomiernie rozprowadzić.
- Niesprzyjające warunki zewnętrzne – to jedna z najrzadszych przyczyn, ze względu na które podkład warzy się na twarzy, ale w upalny dzień przy wysokiej wilgotności panującej w łazience nałożenie podkładu bywa naprawdę kłopotliwe i trzeba to zrobić w innym pomieszczeniu.
- Nieprawidłowy dobór podkładu – każdy z typów cery ma nieco inne wymagania dotyczące bazy i samego podkładu. W dalszej części tekstu podpowiadamy, jak dobrać podkład do określonej charakterystyki skóry.
- Wysuszona skóra – warzący się podkład prawdopodobnie najczęściej pojawia się właśnie na niej. Co ciekawe, regularne wykonywanie makijażu sprawia, że nawet cera tłusta i trądzikowa wymagają systematycznego nawilżania. Zwarzony podkład na suchej skórze może pojawiać się na skutek częstego używania preparatów zawierających alkohol.
- Nieprawidłowa aplikacja podkładu – na naszym blogu przedstawialiśmy już, czym i jak najlepiej nakładać podkład na twarz. Istnieje duża szansa, że po lekturze tego tekstu znajdziesz optymalną metodę i zapomnisz o zwarzonym podkładzie.
Dlaczego podkład się warzy na nosie?
Niektóre kobiety nie mają większych problemów z równomiernym rozprowadzeniem fluidu, z jednym wyjątkiem – podkład warzy się na nosie. Dlaczego? Przyczyny są tak naprawdę identyczne, przy czym nos bywa szczególnie narażony na warzący się podkład, ponieważ pokrywająca go skóra jest bardziej wrażliwa na wysuszenie, a nieregularna powierzchnia sprawia, że fluid słabiej do niej przylega.
Podpowiadamy, co zrobić żeby podkład się nie warzył
Wiedząc, dlaczego podkład się warzy, jesteś już w połowie drogi do pozbycia się tego frustrującego kłopotu. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!
Podkład warzy się na twarzy? Dobierz preparat do charakterystyki swojej cery
Stosunkowo często podkład warzy się na twarzy, ponieważ nie jest odpowiednio dobrany do typu cery. Przykładowo, wybitnie matowy podkład nie najlepiej współgra z matową i skłonną do wysuszania się cerą. Na tej samej zasadzie cera tłusta lub mieszana niekoniecznie pozwala na trwałą aplikację błyszczącego, rozświetlającego fluidu.
Nie lubisz skrajności, niezależnie od typu cery? Na rynku znajdziesz również preparaty uniwersalne, takie jak MOON TOUCH Podkład upiększająco-pielęgnujący Stars From The Stars. Podkład charakteryzuje się średnim kryciem i naturalnym, lekko matowym wykończeniem. Formuła preparatu zapewnia mu wielogodzinną trwałość. Jest odporny na wilgoć i ścieranie.
Co ważne, produkt został stworzony również z myślą o pielęgnacji cery, dlatego zawiera między innymi nawilżające i wygładzające masło murmuru, witaminę E, która dobrze służy warstwie hydrolipidowej cery i zmiękczającą naskórek glicerynę. Sięgając po tę formułę, prawdopodobnie szybko zapomnisz, czym jest zwarzony podkład.
Aplikuj podkład stopniowo i punktowo
Dość często podkład warzy się na twarzy ze względu na nieprawidłową aplikację. W trakcie aplikacji podkładu stosunkowo łatwo przesadzić z jego ilością. Nie tędy droga, Zacznij od nałożenia mniejszej ilości podkładu, a jeśli nie jesteś zadowolona z krycia, dodawaj go nieco więcej tam, gdzie jest to potrzebne, na przykład ze względu na przebarwienia lub zaczerwienienia. To dobra technika dla posiadaczek ceny naczynkowej.
Pamiętaj, że w kolejnym etapie wykonywania makijażu, niektóre niedoskonałości bez problemu zamaskujesz korektorem, a w okolicach oczu masz do dyspozycji pełne fascynujących barw palety cieni do powiek, które nie wymagają grubej warstwy podkładu.
Znajdź optymalną technikę aplikacji podkładu
Poszczególne techniki aplikacji podkładu opisaliśmy już w odrębnym artykule. Pamiętaj, że dotychczas przez Ciebie stosowana, wcale nie musi być optymalną dla Twojej cery. To kwestia indywidualna. Używana przez Ciebie gąbeczka sprawia, że w niektórych miejscach na twarzy obserwujesz zwarzony podkład? Spróbuj rozprowadzić go precyzyjnie opuszkami palców.
Nawilżenie i pielęgnacja cery na warzący się podkład
Warzący się podkład bywa efektem zaniedbań w pielęgnacji, oczyszczaniu i nawilżaniu cery. Pamiętaj, że każdy jej typ wymaga regularnego nawilżania. Unikaj kosmetyków z alkoholem w składzie i bardzo dokładnie oczyszczaj twarz w trakcie demakijażu. Twoja cera zasługuje na wielogodzinny odpoczynek, gdy starannie usunięty makijaż ustępuje nawilżającym i regenerującym kosmetykom do twarzy stosowanym na noc.
Mamy nadzieję, że po lekturze dzisiejszego wpisu warzący się podkład przestanie być regularnym widokiem, gdy wykonujesz swój nieziemski makijaż!