Czym i jak najlepiej nakładać podkład na twarz?
Makijaż 18-10-2023
Wyrównuje koloryt skóry, maskuje jej niedoskonałości, rozświetla cerę – dobrze dobrany podkład to przyjaciel każdej z nas i podstawa makijażu. Aby jednak kosmetyk dobrze wywiązywał się ze swoich zadań, musi być dobrze zaaplikowany. Co to oznacza? Jak rozprowadzać podkład, aby nie odznaczał się od cery, a jednocześnie zagwarantował trwałość makijażu? Przyjrzyjmy się z bliska dostępnym możliwościom!
Jak nakładać podkład na twarz? Podstawowe zasady
Pytanie, jak nakładać fluid to jedno z tych najczęściej zadawanych. Zanim jednak dowiesz się, jaka jest instrukcja aplikacji kosmetyku krok po kroku, musimy cię wprowadzić w temat, czyli powiedzieć, jak przygotować skórę do nakładania podkładu. Zastanawiasz się, dlaczego jest to ważne? Już odpowiadamy – jej poprawne przygotowanie w dużym stopniu wpływa na trwałość i wygląd make-up, a także stan i zdrowie cery.
Chcąc zadbać o te aspekty, zawsze nakładaj fluid na oczyszczoną i nawilżoną twarz, dzięki temu łatwiej będziesz mogła go równomiernie rozprowadzić. Do wstępnej pielęgnacji możesz użyć oczyszczającą piankę do mycia twarzy oraz galaktyczny tonik Space Face Cosmic Mist, który przywróci skórze naturalne pH.
Nie zapominaj też o tym co nakładać na twarz przed podkładem. Dobrym wyborem będzie krem – najlepiej nawilżający. Jeśli jednak jesteś posiadaczką skóry tłustej lub łojotokowej polecamy normalizujące serum Space Face Supernov. Krem lub serum zastąpić możesz specjalną bazą pod makijaż. Jest ona dobrym rozwiązaniem, jeśli oczekujesz długotrwałych efektów, sprawdzi się na przykład pod makijaż karnawałowy, na wesele czy studniówkę.
Nakładając podkład, pamiętaj też, aby aplikować go stopniowo, pozwoli Ci to mieć kontrolę nad ilością zużycia kosmetyku i grubością jego warstwy. Najlepsze efekty osiągniesz, wykonując ruchy ukierunkowane od środka w kierunku zewnętrznym. Nie zapominaj też, aby kosmetykiem pokryć wszystkie obszary, w tym uszy oraz szyję — nie powinny one odcinać się kolorystycznie od reszty twarzy.
Czym nakładać podkład?
To, jak nałożyć podkład uwarunkowane jest tym, czym będziesz go aplikować. Możliwości jest kilka, a do tych najczęściej wybieranych należy pędzel, gąbeczka lub palce. Od razu musimy wyjaśnić, że nie ma jednej idealnej metody na nakładanie podkładu na twarz. Każde z wyżej wymienionych akcesoriów ma swoje zalety i wady. To, czym najlepiej nakładać podkład powinnaś uzależnić od:
- typu swojej cery,
- rodzaju posiadanego kosmetyku,
- efektu, jaki chcesz osiągnąć,
- miejsca, na które chcesz nałożyć podkład,
- własnej wygody i preferencji.
Czym nakładać podkład na twarz na mokro?
Miej też na uwadze metodę aplikacji. Nakładanie podkładu na mokro wymaga pędzla, który spryskasz wodą termalną lub lekko zmoczonej gąbki. Nakładanie podkładu mokrą gąbką da Ci więcej czasu na dokładne rozprowadzenie kosmetyku, a tym samym wyeliminowanie smug i zacieków. Jest to metoda polecana szczególnie przy gęstych, mocno kryjących fluidach.
Jak nakładać podkład palcami?
Nakładanie podkładu palcami to najczęściej wybierane przez nas – kobiety rozwiązanie. Często to właśnie od aplikacji fluidu dłońmi zaczynamy swoją przygodę z makijażem. Wynika to z tego, że ta metoda jest łatwa i szybka, jednak wizażystki przestrzegają, że wymaga dużej wprawy. Co ciekawe o wiele większej niż w przypadku gąbki czy pędzla. Co to oznacza i jak nakładać podkład palcami krok po kroku?
- Przed rozpoczęciem aplikacji podkładu dokładnie zdezynfekuj dłonie, aby bakterie i drobnoustroje znajdujące się na nich nie zostały przeniesione na twarz; efektem tego mogłyby bowiem być nieestetyczne wypryski, a także rozwój stanów zapalnych;
- Nakładaj podkład, delikatnie wklepując go w cerę lub rozmasowując bezpośrednio na jej powierzchni; zacznij nakładanie obszarów, które wymagają największego krycia;
- Podkład rozprowadzaj, zaczynając od środka i kierując się na zewnątrz twarzy – najlepiej rób to opuszkami palców;
- Aby uniknąć smug i wyraźnych granic, możesz wklepywać palcami kosmetyk w miejsca, w którym widzisz nierówności; unikaj natomiast zbyt mocnego rozcierania;
- Przy nakładaniu fluidu zwróć uwagę, aby dobrze go rozprowadzić w takich strefach jak skrzydełka nosa, okolice brwi i ust, linia włosów;
- Jeśli zajdzie taka potrzeba sięgnij po korektor do twarzy Cosmic Camouflage, który ukryje niedoskonałości, przebarwienia i cienie pod oczami;
- Na koniec lekko przypudruj twarz sypkim pudrem wygładzająco-matującym May The Blur be wiyth you!
Pamiętaj, że nakładanie podkładu palcami wymaga też sięgnięcia po odpowiedni typ kosmetyku. Ta metoda szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku podkładów płynnych takich jak podkład nawilżająco- rozświetlający Glow Hydro Foundation.
Nakładanie podkładu palcami – wady i zalety
Oprócz wcześniej wspominanej prostocie i szybkości nakładanie podkładu palcami ma kilka innych zalet, które warto docenić. Przede wszystkim sprawdza się w sytuacjach awaryjnych, kiedy pod ręką nie masz ani gąbki, ani pędzla. Wizażystki podkreślają też, że ciepło placów pomaga kosmetykowi wtopić się w skórę, a przez to uzyskać bardziej naturalny efekt.
Z drugiej strony nakładanie podkładu palcami na pewno nie pozwoli Ci wykonać profesjonalnego makijażu. Jest to największy zarzut, ale nie jedyny wobec tej metody. Kolejny to brak wyrównywania faktury skóry (niewypełnienie bruzd, blizn czy rozszerzonych porów) oraz słabsze krycie. Wiele wizażystek mówi również, że fluid aplikowany palcami wręcz traci swoje właściwości kryjące.
Jak nakładać podkład gąbką?
Równie popularne co aplikacja palcami jest nakładanie podkładu gąbką. Jest to metoda szybka, prosta i wyjątkowo skuteczna. Jest ona odpowiedzią na pytanie czym najlepiej nakładać podkład gęsty, dobrze kryjący i długotrwały.
Te zalety sprawiają, że ta technika jest jedną z ulubionych profesjonalnych makijażystek. Ich wyborem jest zazwyczaj gąbka do nakładania podkładu nazywana beauty blender. Ma ona lekko porowatą, imitującą skórę strukturę oraz stożkowaty kształt, który pozwala na równomierne pokrycie fluidem nawet trudno dostępnych miejsc takich jak okolice nosa i oczu. Pozostaje jednak pytanie jak używać gąbki do nakładania podkładu?
- Nakładanie podkładu gąbeczką rozpocznij od jej delikatnego zmoczenia wodą i odciśnięcia (np. papierowym ręcznikiem); ten zabieg sprawia, że rozprowadzenie kosmetyku będzie łatwiejsze, a uzyskany efekt krycia bardziej satysfakcjonujący; dodatkowo lekko zwilżona gąbeczka nie będzie wchłaniać zbyt dużej ilości fluidu;
- Następnie nanieś na gąbkę podkład i aplikuj go na twarz za pomocą delikatnych, ale dość szybkich wklepujących ruchów – nie wcieraj kosmetyku, ponieważ może to doprowadzić do powstawania brzydkich smug;
- Pamiętaj, że im dłużej będziesz „wklepywać” fluid w cerę, tym bardziej naturalny efekt uzyskasz, a podkład stanie się niemal niewidoczny.
Jaka powinna być gąbka do nakładania podkładu?
Gąbeczki do nakładania podkładu to szeroka gama produktów. Możesz się zdecydować na popularny beauty blender lub też inną alternatywę. Zawsze jednak dbaj o to, aby była ona miękka i „nie odbijała” się od twarzy. Dobry wybór stanowi też gąbka do nakładania podkładu w kształcie stożka, które pozwoli doskonale pokryć fluidem nawet trudno dostępne miejsca.
Nakładanie podkładu gąbką – wady i zalety
Gąbeczka do nakładania podkładu znaleźć może się w każdej kosmetyczce i to jej największa zaleta. Ta technika nakładania podkładu sprawdzi się przy każdym typie cery – od suchej, do tłustej. Możesz ją wykorzystywać w domowych warunkach w celach uzyskania profesjonalnego makijażu. Warto też podkreślić, że wiedząc, jak nakładać podkład gąbeczką i robiąc to poprawnie, doskonale wypełnisz i ukryjesz rozszerzone pory. Co więcej, zużyjesz do tego o wiele mniej kosmetyku niż w przypadku nakładania go pędzlem.
Gąbki do nakładania podkładu mają nie tylko zalety, ale i wady. Są one najmniej praktycznym, a także higienicznym sposobem aplikacji fluidu. W czasie jego nanoszenia bardzo łatwo możesz się pobrudzić, a samą gąbkę musisz przechowywać tak, aby nie dostał się do niej brud i kurz. Problemem może być też konieczność jej mycia po każdym użyciu i suszenia w przewiewnym miejscu, a także wymiany maksymalnie co 3 miesiące.
Jak nakładać podkład pędzlem?
Nakładanie fluidu pędzlem to metoda wykorzystywana przez profesjonalnych wizażystów i entuzjastki makijażu. Popularności tej metody należy upatrywać w doskonałym kryciu, ale musisz pamiętać, że wymaga największej wprawy i czasu. Najlepiej więc po pędzel do nakładania podkładu sięgaj, jeśli chcesz wykonać make-up na wyjątkową okazję, który utrzyma się przez długie godziny.
Taki makijaż dobrze połączyć z innymi domowymi zabiegami poprawiającymi urodę np. laminacją brwi. Nakładanie makijażu pędzelkami to także dobry wybór, jeśli masz cerę problematyczną, trądzikową, z dużymi niedoskonałościami i rozszerzonymi porami, a także na co dzień lubisz fluidy płynne takie jak podkład matujący Soft matt foundation lub mineralne. Jednak jak nakładać podkład pędzlem krok po kroku?
- Przed rozpoczęciem aplikacji lekko zwilż pędzel, możesz spryskać jego włosie (od wierzchu) wodą termalną, hydrolatem lub mgiełką;
- Nakładanie fluidu najlepiej jest rozpocząć od czubka nosa, a następnie iść w kierunku skroni i żuchwy; pamiętaj przy tym, że pędzle do nakładania podkładu utrudniają naniesienie kosmetyku w trudno dostępnych miejscach m.in. w okolicach oczu i nosa, dlatego poświęć im więcej uwagi;
- Podkład na twarzy rozprowadzaj ruchami stemplującymi, niejako wtłaczając kosmetyki w skórę, a następnie rozcieraj go ruchami kolistymi – od środka do zewnątrz;
- Jeśli masz na twarzy widoczne włoski, to pędzel do nakładania podkładu przesuwaj góra- dół, dzięki temu drobne włoski nie przykleją się do skóry i nie będą się na nich osadzały drobinki podkładu.
Jaki pędzel do podkładu wybrać?
Efekt nakładania podkładu będzie w dużej mierze zależeć od jego rodzaju. Co do zasady za najlepszy wybór uważa się modele płaskie, średniej wielkości i wykonane z włosia syntetycznego. Jednak dobrej odpowiedzi na pytanie, jakim pędzlem nakładać podkład nie ma. Wiele zależy od samego kosmetyku.
Do aplikacji fluidów płynnych najlepszy będzie ten z miękkim i gęstym włosiem. Z jego pomocą bez problemu równomiernie i precyzyjnie rozprowadzisz kosmetyk na cerze, a także uzyskasz efekt całkowitego krycia. Jeśli w swojej kosmetyczce masz podkład mineralny w formie sypkiego proszku, to wybierz pędzel miękki, gęsty i o zaokrąglonej główce – tzw. kabuki, natomiast kremowy podkład wymaga zainwestowania w model typu round top tzw. kulka.
Nakładanie fluidu pędzlem – wady i zalety
Największą zaletą nakładania podkładu pędzlem jest efekt. Ta metoda aplikacji gwarantuje maksymalnie dopracowany make-up i pełne krycie. Umożliwia precyzyjne i równomierne rozprowadzenie kosmetyku, a także wypełnienie porów, zagłębień i nierówności. Przez to nakładanie makijażu pędzlem pozwoli Ci ukrywać niedoskonałości i nierówności skóry, przy jednoczesnym zachowaniu gładkiego i naturalnego efektu.
Pędzel pozwala też zachować pełną kontrolę nad kryciem, a to dzięki temu, że kosmetyk nakładasz nim warstwowo, tylko w miejscach, gdzie jest to potrzebne. Ta zaleta wiąże się też z tym, że zużywasz mniej podkładu, a więc musisz go kupować rzadziej. Na koniec warto wspomnieć, że pędzelki do nakładania podkładu są rozwiązaniem bardziej higienicznym niż gąbki czy nakładanie podkładu palcami.
Nakładanie fluidu pędzlem ma nie tylko zalety, ale i wady. Przede wszystkim metoda ta nie sprawdzi się przy cerze suchej i wrażliwej, ponieważ może podrażniać i ścierać naskórek. Co więcej, pędzel może przyczynić się do powstawania zmarszczek, przez to, że nie naciąga skóry. Kolejną wadą na liście jest trudność aplikacji pędzlem podkładów typu long lasting, a jeszcze następną konieczność regularnego mycia akcesorium, co zabiera czas.
Jak nałożyć podkład i czym to robić, aby był niewidoczny? Mamy nadzieję, że nasz obszerny poradnik wyjaśnił Ci dostępne techniki i pokazał, jak je zastosować krok po kroku. Przy aplikacji możesz sięgnąć po pędzel, gąbkę lub palce. Każda z tych metod da inny efekt na twarzy, ma też swoje wady i zalety – pamiętaj o tym, szukając sposobu na to, jak nakładać podkład na twarz.