Jak umyć pędzel do makijażu? Praktyczne sposoby
Makijaż 04-12-2024
Wykonujesz makijaż z ogromną dokładnością i używasz sprawdzonych kosmetyków, jednak odnosisz wrażenie, że nie wychodzi on perfekcyjnie? Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może okazać się nieprawidłowe czyszczenie pędzli do makijażu. Niektóre spośród nich wymagają nawet codziennego mycia, a w przypadku innych warto wykonać tę czynność przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Sprawdź, jak myć pędzle do makijażu w odpowiedni sposób. Dowiedz się, czym myć pędzle do makijażu. Przeczytaj, czy pędzel do podkładu trzeba moczyć oraz jak suszyć pędzle do makijażu. Zapraszamy na kompleksowy poradnik!
Czyszczenie pędzli do makijażu – nie bagatelizuj tego obowiązku!
Perfekcyjny makeup wymaga czasu i odrobiny poświęcenia. W końcu jego wykonywanie jest tylko zwieńczeniem całego procesu. Wcześniej z pewnością poświęcasz czas na odpowiednie przygotowanie twarzy pod makijaż, o którym pisaliśmy niedawno na naszym blogu, a co wieczór starannie zmywasz kosmetyki. Z tych powodów zdarza się, że czyszczenie pędzli do makijażu schodzi na dalszy plan i łatwo pominąć ten obowiązek. Niestety nie jest to najlepszy wybór. Fundamentalne znaczenie mają tu względy higieniczne, ale także precyzja, z jaką możesz wykonywać makijaż, posługując się czystymi przyborami.
Mycie pędzli do makijażu – korzyści:
- Usuwanie zanieczyszczeń – gdy tylko uświadomisz sobie, co pozostaje na włosiu po wykonanym makeupie, z pewnością uważnie przeczytasz, jak myć pędzle do makijażu, by usunąć te wszystkie zanieczyszczenia. Należą do nich między innymi bakterie, pozostałości używanych przez Ciebie kosmetyków, brud, pochodzący z Twojej skóry łój, a nawet kurz. Jeśli nie umyjesz pędzla do makijażu, przez kolejne dni będziesz te wszystkie zanieczyszczenia aplikowała prosto na Twoją skórę. To prosta droga do podrażnień i wyprysków!
- Smugi – mycie pędzli do makijażu ma na celu przywrócenie włosiu odpowiednich właściwości. Posklejany pędzel nie pozwala precyzyjnie nałożyć podkładu, jak również pudru. Pominięcie czyszczenia to tylko pozorna oszczędność, ponieważ na drugi dzień pojawiające się na Twojej twarzy smugi kosmetyków zmuszą Cię, by poświęcić więcej czasu na ich precyzyjne nałożenie.
- Przebarwienia – resztki bronzera, rozświetlacza i naskórka wymieszane z łojem z całą pewnością nie prezentują się estetycznie. Niestety, gdy korzystasz z nieumytego pędzla, właśnie taka mieszanka przebarwia Twój starannie dobrany makijaż, a z pewnością chcesz uniknąć takiego efektu.
Jak często mycie pędzli do makijażu jest konieczne?
Nie wiedząc, jak myć pędzle do makijażu, stosunkowo łatwo je uszkodzić. Dotyczy to szczególnie produktów z delikatnego, naturalnego włosia. Czy oznacza to, że akcesoriów nie należy myć zbyt często? Wszystko zależy od ich zastosowania.
Czyszczenie pędzli do makijażu jest obowiązkowe codziennie w przypadku produktów przeznaczonych do nakładania kosmetyków o kremowej konsystencji, na przykład podkładu, kremu BB i korektora. W przeciwnym razie na powierzchni włosia tworzy się wymarzone środowisko dla chętnie rozwijających się tam bakterii, które w dodatku doskonale czują się w wilgotnej łazience. Zresztą posklejany pędzel praktycznie uniemożliwia dokładne nałożenie kosmetyku.
Jak często myć pędzle do makijażu przeznaczone do produktów sypkich, przede wszystkim pudru oraz cieni do powiek? Te kosmetyki nie sklejają pędzla, który po użyciu nie pozostaje wilgotny. Mycie pędzli do makijażu o takim przeznaczeniu możesz przeprowadzać nawet raz na dwa tygodnie.
W czym myć pędzle do makijażu?
Niektórzy producenci informują, jak myć pędzle do makijażu, a przede wszystkim jakich detergentów można bezpiecznie do tego używać. Jeśli nie dysponujesz takimi informacjami, zwróć uwagę na rodzaj włosia. Zazwyczaj włosie syntetyczne jest mniej wrażliwe na ewentualne uszkodzenia w trakcie mycia. Czym czyścić pędzle do makijażu? Oto kilka godnych rekomendacji propozycji.
Jak czyścić pędzle do makijażu domowym sposobem:
- Płyn micelarny – skoro preparat świetnie usuwa kosmetyki ze skóry, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy jego pomocy wyczyścić również pędzel do makijażu, jednak w przypadku naturalnych pędzli nie zawsze się to sprawdza.
- Olejek do demakijażu – stanowi szczególnie dobry wybór, jeśli na co dzień stosujesz wodoodporny makijaż.
- Szampon do włosów – postaw na jego delikatną wersję, pozbawioną silnych detergentów, a dzięki temu skutecznie umyjesz nawet naturalne włosie.
- Szare mydło – optymalny, bezpieczny wybór do każdego typu pędzli.
- Sok z cytryny – oprócz skutecznego oczyszczania jego ważną zaletą są właściwości antybakteryjne.
Jak myć pędzle do makijażu w trzech krokach
Zastanawiasz się, jak czyścić pędzle do makijażu starannie? Dla samego pędzla oraz Twojej cery najlepszą metodą jest czyszczenie polegające na trzech krokach – myciu, suszeniu i dezynfekcji.
1. Jak myć pędzle do makijażu
Cześć kobiet zastanawia się, czy pędzel do podkładu trzeba moczyć. Bez wody dokładne oczyszczenie akcesorium jest praktycznie niemożliwe. Mycie najłatwiej wykonać pod bieżącą wodą, wspomagając się miseczką wypełnioną detergentem – na przykład wspomnianym mydłem lub szamponem do włosów. Substancja powinna się pienić, usuwając wszystkie zanieczyszczenia. Pamiętaj, że skuwkę, podobnie jak włosie, możesz czyścić na mokro, ale uważaj na drewniany uchwyt, który mógłby nabrać wilgoci.
Czyszczenie pędzli do makijażu należy dość delikatnie przeprowadzać palcami, co jakiś czas zamaczając końcówkę pędzla w misce. Nie wkładaj w tę czynność zbyt dużo siły, bo możesz doprowadzić do odkształcenia akcesorium, a nawet wyrwać część delikatnego włosia. Przez cały czas trzymaj pędzelek włosiem do dołu, by nadmiar wody nie trafił do jego wnętrza.
2. Jak suszyć pędzle do makijażu
Gdy skończysz już mycie pędzli do makijażu, bardzo ważne jest ich wysuszenie. W tym celu nie należy używać suszarki, choć może się to wydawać kuszące, ani układać pędzelków na grzejniku. Temperatura mogłaby doprowadzić do odkształcenia włosia.
Nie zalecamy też suszenia pędzelka w pozycji pionowej, bo chociaż woda spłynie w kierunku włosia, prawdopodobnie przez dłuższy czas pozostanie ono wilgotne i stworzy idealne warunki dla namnażających się bakterii. Pędzelek najlepiej zawinąć w papierowy ręcznik i położyć na blacie w taki sposób, by włosie wystawało za jego krawędź. Jeśli umyjesz pędzelek wieczorem, rano powinien już być suchy.
3. Jak dezynfekować pędzel do makijażu
Ostatni etap czyszczenia pędzelka polega na jego dezynfekcji. Nie po to starannie dbasz o skórę, aby następnego dnia potraktować ją bakteriami i innymi drobnoustrojami. Nasącz wacik substancją odkażającą na bazie alkoholu i starannie wytrzyj nim pędzelek. To wszystko! Teraz jest już gotowy do użycia – aplikacji podkładu, pudrów i bronzerów.
Wbrew pozorom mycie pędzla do makijażu nie musi być czasochłonne, za to z pewnością ułatwi Ci zadanie w trakcie nakładania makeupu i pozytywnie przyczyni do zdrowej kondycji Twojej cery!