Jak przykleić rzęsy?
Makijaż 21-05-2025
Rzęsy stanowią ważny element oprawy oka. Nic dziwnego, że tak chętnie tuszuje się je maskarą – pogrubienie włosków i pogłębienie koloru pozwala nadać spojrzeniu wyrazisty look. Prawdziwą głębię spojrzenia uzyskać można dzięki sztucznym rzęsom – w postaci kępek czy na pasku, które wystarczy przykleić nad powieką. Sprawdzamy, jak poprawnie wykonać taki zabieg, by włoski trzymały się skóry przez długi czas i stanowiły eleganckie podkreślenie makijażu!
Rodzaje sztucznych rzęs – na jakie się zdecydować?
W sprzedaży znaleźć można ogromny wybór sztucznych rzęs, dzięki czemu każda kobieta może wybrać produkt najlepiej dopasowany do jej indywidualnych potrzeb czy też samego makijażu, jaki planuje wykonać. Warto przy tym sięgać po sztuczne rzęsy dobrej jakości, które mogą posłużyć więcej, niż raz – tutaj dużo zależy nie tylko od ich wykonania, ale też zachowania ich w czystości już po zdjęciu.
Sztuczne rzęsy aplikujesz samodzielnie, co wymaga niewielkiej wprawy, jednak zajmuje mało czasu i możesz wykonać zabieg dosłownie od ręki – bez konieczności spędzania wielu godzin w salonie, na przedłużaniu rzęs przez kosmetyczkę. Poniżej podpowiadamy, jakie rodzaje akcesoriów możesz wybrać!
- Sztuczne rzęsy na pasku – popularny wariant, ceniony za możliwość szybkiej aplikacji. W tej postaci włoski umieszczone są na jednym, wąskim pasku, który cały dokleja się tuż nad linią naturalnych rzęs. Producenci oferują ogromną gamę wzorów – począwszy od bardzo naturalnych, idealnych na co dzień, po wyjątkowo dekoracyjne, niekiedy nawet wielokolorowe czy ozdobione dodatkowo kryształkami.
- Sztuczne rzęsy w kępkach – w przypadku których otrzymujesz zestaw kilkunastu kępek – każda składa się z dwóch lub trzech połączonych ze sobą włosków, często różnej długości. To z kolei pozwala na stopniowe budowanie stylizacji – to od Ciebie zależy, z jakim miejscu na powiece dokleisz sztuczne rzęsy. Efekt może być bardzo delikatny, gdy kępki umieścisz jedynie w zewnętrznych kącikach oka lub teatralny i wyrazisty, jeśli zdecydujesz się na mocne zagęszczenie własnych rzęs.
- Sztuczne rzęsy typu „połówki” – będące czymś pomiędzy paskami, a kępkami. W tym przypadku rzęsy umieszczone są bowiem na krótszym paseczku, w postaci kilkunastu włosków różnej długości. Taki „półpasek” przykleić należy w zewnętrznym kąciku oka.
Sztuczne rzęsy mogą być wykonywane z syntetycznego włosia lub, na przykład, z jedwabiu. W sprzedaży znaleźć można nawet wysokiej jakości włoski naturalne – coraz rzadziej produkowane z sierści norek, na rzecz wykonywanych z ludzkich włosów (cruelty free).
Przyklejanie sztucznych rzęs – metody aplikacji
Sztuczne rzęsy można mocować na powiekach na kilka różnych sposobów, w zależności od tego, jaki wariant kupisz. Najpopularniejsze jest mocowanie ich na klej, chociaż wymaga to pewnej ręki i odrobiny cierpliwości.
W sprzedaży są także samoprzylepne sztuczne rzęsy, których aplikacja nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów oraz rzęsy magnetyczne. Te ostatnie nadal stanowią pewną nowość, stopniowo jednak zdobywają serca kobiet – głównie ze względu na prostotę ich nakładania.
Kiedy i jak przykleić sztuczne rzęsy? Jeżeli stosujesz je jako jedyny dodatek, nakładaj je na czyste powieki. Możesz też doklejać włoski po wykonaniu całego makijażu, na przykład smokey eye – wówczas swoje rzęsy warto wcześniej podkręcić lekko zalotką.
Jak przykleić rzęsy na klej?
Przyklejanie rzęs na klej to metoda sprawdzona i stosowana od lat. W jej przypadku ważne jest sięgnięcie po odpowiedni preparat – chociaż producenci dokładają niewielkie tubki z klejem bezpośrednio do opakowania ze sztucznymi rzęsami, takie środki mogą być wątpliwej jakości. Warto dokupić zatem klej do rzęs osobno, wybierając preparat o hipoalergicznym składzie.
Najczęściej będzie to preparat w białym kolorze, który po wyschnięciu staje się przezroczysty, zatem niemal niewidoczny na powiece. Ponieważ nakłada się go bardzo blisko oka, warto wcześniej wykonać test uczuleniowy – nakładając niewielką kropelkę preparatu na skórę, na przykład skroni. Jeśli nie pojawi się zaczerwienienie, pieczenie lub świąd, klej powinien być całkowicie bezpieczny.
Jak doklejać rzęsy na klej? Zaopatrz się w pęsetę, która ułatwi Ci zadanie i sięgnij po wybrany wariant ozdoby:
- rzęsy na pasku wyjmij z opakowania (pojedynczo) – przyłóż suchy pasek do oka i sprawdź, czy jego długość jest odpowiednia i w razie takiej potrzeby przytnij go odrobinę,
- nanieś kroplę kleju na wierzch dłoni,
- chwyć pasek rzęs pęsetą i przeciągnij brzeg przez klej, starając się nałożyć go równomiernie,
- nie przyklejaj rzęs od razu – potrzymaj je przez około pół minuty w powietrzu, na czas wiązania kleju,
- po tym czasie delikatnie przyłóż pasek rzęs do powieki, umieszczając go tuż na linią naturalnych rzęs,
- delikatnie przyciśnij pasek i gotowe!
Podobnie postępuje się w przypadku rzęs „połówek”. Wiele kobiet lubi natomiast metodę na klej stosować w przypadku kępek sztucznych rzęs. W takim wypadku wystarczy końcówkę wybranych włosków otrzeć o kroplę kleju i po kilkudziesięciu sekundach przyłożyć do powieki, wklejając kępkę pomiędzy naturalnymi rzęsami, nieco od dołu (ale nie na linii wodnej oka!). Warto zaczynać od środka oka i kierować się ku zewnętrznemu kącikowi.
Po zabiegu możesz sięgnąć po tusz do rzęs i nałożyć go na całość, co pozwoli ujednolicić wygląd naturalnych i sztucznych włosków. Wykonując kreskę eyelinerem będziesz też w stanie delikatnie zakryć ewentualny nadmiar kleju widoczny pomiędzy rzęsami.
Jak przykleić sztuczne rzęsy bez kleju?
Sztuczne rzęsy na samoprzylepnym pasku to wygodne rozwiązanie, które pozwoli odmienić spojrzenie w kilka sekund! Po wyjęciu z opakowania wystarczy jedynie dopasować długość paska do wielkości oka i, ewentualnie, dociąć go nieznacznie. Następnie całość przykłada się do linii rzęs i delikatnie przyciska czekając, aż pasek przytwierdzi się do powieki. I już! Po zdjęciu i delikatnym przemyciu rzęs można schować je do opakowania i używać ponownie.
Kleju nie wymagają także magnetyczne sztuczne rzęsy. Do ich nałożenia potrzebny jest specjalny eyeliner, w składzie którego znajdują się drobinki magnesu. Po namalowaniu za jego pomocą kreski na powiece, należy przyłożyć do niej magnetyczne rzęsy (na powierzchni których również znajdują się mikroskopijne magnesiki) – w ten sposób całość łączy się ze sobą.
Jak odkleić sztuczne rzęsy?
Sztuczne rzęsy na klej wystarczy złapać pęsetą i lekko pociągnąć – powinny swobodnie oderwać się od powieki. Ich końcówki przemyj płynem micelarnym (na przykład łagodną wodą micelarną Hydra Stars Gentle Micelles), a następnie osusz je na ręczniku papierowym. Dzięki temu będą ponownie nadawać się do użycia! Jeśli rzęsy nie chcą łatwo odejść od skóry, możesz posmarować ich brzeg wazeliną i chwilę poczekać.
W przypadku samoprzylepnych rzęs wystarczy po prostu zdjąć je z powiek, przemyć ciepłą wodą i osuszyć. Podobnie postępuj w przypadku magnetycznych pasków rzęs – one również nadawać się będą do ponownej aplikacji! Nie zapomnij też zmyć dokładnie magnetycznego eyelinera!