< powrót do wszystkich wpisów

Konturowanie twarzy na sucho – jak zrobić i o czym pamiętać?

Makijaż    04-01-2024

Za pomocą odpowiedniego makijażu możesz podkreślić swoje naturalne piękno lub ukryć ewentualną asymetrię, dlatego aktualnie ciężko wyobrazić sobie makijaż bez konturowania twarzy. Nawet delikatne zaznaczenie niektórych miejsc ciemniejszym lub jaśniejszym cieniowaniem pozwoli Ci optycznie uzyskać efekt idealnego owalu twarzy.

konturowanie na sucho

Konturowanie twarzy na sucho — czym właściwie jest?

Technika makijażu popularnie zwana konturowaniem ma na celu poprawienie proporcji twarzy, uzyskanie owalu oraz podkreślenie naturalnych wypukłości. Do konturowania na sucho potrzebne nam będą cztery produkty: bronzer, róż, rozświetlacz oraz puder w odcieniu jaśniejszym niż twoja cera, np. taki jak puder prasowany Super Star nr 02.

Na miejsca na twarzy, które chcesz ukryć nałóż bronzer, a do podkreślenia używaj jasnego pudru. Do wykończenia całości, w zależności od Twoich indywidualnych preferencji, użyj różu lub rozświetlacza, świetnie w tym przypadku sprawdzi się rozświetlacz prasowany do twarzy Space Face Swirl Pink 02, który pełni funkcję różu oraz rozświetlacza w jednym!

Konturowanie można wykonać na sucho i na mokro, określenia wzięły się od używanych kosmetyków. Do konturowania na sucho potrzebujesz produktów sypkich, sprasowanych oraz zestawu odpowiednich pędzli, którymi precyzyjnie zaaplikujesz kosmetyki. Konturowanie na mokro wykonuje się natomiast kosmetykami w płynie czy kremie i aplikuje za pomocą gąbeczek, beuty blenderów lub pędzli do makijażu.

Konturowanie na sucho — jakie daje efekty?

Dzięki zastosowaniu konturowania na sucho nasza twarz uzyska:

  • podkreślone kości policzkowe
  • obniżone wysokie czoło
  • wyszczuplone boki twarzy
  • zwężony nos,
  • zarysowany łuk brwiowy
  • wydłużoną linię żuchwy
  • uwypuklony łuk kupidyna

Decydując się na konturowanie pamiętaj, że nie musi dotyczyć całej twarzy, możesz skupić się jedynie na niektórych partiach twarzy. Konturowanie na sucho daje bardzo dobre efekty w zaledwie kilka minut i może je zrobić dosłownie każdy, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Konturowanie twarzy na sucho — krok po kroku

Każdy makijaż – nieważne czy jest to makijaż karnawałowy czy makijaż codzienny – najlepiej zacząć od dobrego nawilżenia, na przykład kremem matującym Space Face Moonlove, który zapobiega wyświecaniu skóry, ale również zapobiega wysuszaniu cery. Kolejnym krokiem będzie aplikacja podkładu, nie ma znaczenia czy zdecydujesz się na podkład matujący, czy też rozświetlający, dobrze jednak zwrócić uwagę na produkt naturalny i lekki, ponieważ konturowanie wymaga nałożenia kilku warstw kosmetyków, naturalny podkład wyrówna koloryt oraz nie obciąży makijażu.

  1. Podkreślenie kości policzkowych – aby podkreślić kości policzkowe i zarazem wyszczuplić policzki potrzebujesz bronzera, rozświetlacza prasowanego i różu. Nałóż bronzer pod kością policzkową, zaczynając od strony ucha i kieruj się do środka twarzy, rozetrzyj tak, aby nie było widać ostrych konturów i odcień delikatnie przechodził w naturalny kolor Twojej cery. Róż powinien być zaaplikowany na środkowej części kości zaraz nad bronzerem. Na koniec, jeśli chcesz wzmocnić efekt wykończ całość, nakładając rozświetlacz na szczytach kości, zaraz przy skroni. Zadbaj o dobre oświetlenie podczas konturowania i zwróć uwagę na płynne przejścia pomiędzy kolorami.
  2. Konturowanie wysokiego czoła – optyczne zmniejszenie wysokiego czoła przez odpowiednie konturowanie na sucho pozwala delikatnie zmienić wygląd całej twarzy. Aby to zrobić wystarczy nanieść bronzer przy linii włosów, a w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać nanieś produkt równomiernie na całej szerokości, również na skroniach. To pozwoli nie tylko zmniejszyć czoło, ale również zwęzić górną część twarzy. Nanieś bronzer i delikatnie zblenduj, tak aby powstał cień, a najmocniejszy odcień był przy włosach.
  3. Konturowanie nosa na sucho – postępuj zgodnie z zasadą: ciemniejszy odcień tuszuje, natomiast jasny uwydatnia. Jeśli zależy Ci na efekcie wysmuklenia nosa, to na jego bokach poprowadź dwie pionowe kreski w ciemniejszym niż Twoja skóra odcieniu, a na środku w centralnej części jaśniejszym. Pamiętaj, aby wszystko dobrze ze sobą połączyć, w efekcie boki zostaną delikatnie przyciemnione, a środek wyeksponowany.
  4. Konturowanie łuków brwiowych – w miejsca pod wygięciem łuków brwiowych i nad nimi nałóż odrobinę jaśniejszego odcienia, w ten sposób miejsce między górną powieką a brwiami otworzy się, a spojrzenie rozświetli. W przypadku makijażu wieczorowego możesz dodatkowo pod zakończeniem brwi nałożyć odrobinę rozświetlacza z drobinkami, które będa się mienić w zależności od padania światła.
  5. Podkreślony łuk kupidyna uwydatnia usta – konturowanie ust to nie wszystko co możesz zrobić, aby wydawały się większe, a ich kształt uwypuklony. Nałóż odrobinę jaśniejszego podkładu na łuk kupidyna, czyli miejsce nad górną wargą, które dzieli usta na pół i zazwyczaj jest lekko wklęsłe.
  6. Wydłużona linia żuchwy dzięki konturowaniu na sucho – jeśli zależy Ci na wyszczupleniu dolnej części twarzy i podkreśleniu brody wykonaj linie bronzerem od linii ucha ku brodzie. Twarz będzie wydawać się węższa, a w przypadku kwadratowego kształtu szczęki odwrócisz uwagę od silnie zarysowanych kości.

konturowanie twarzy na sucho

Jakie efekty daje konturowanie twarzy na sucho?

Dobrze wykonany makijaż sprawia, że wygląd twarzy bardzo się zmienia, efektem konturowania może być uzyskanie perfekcyjnego owalu, nawet przy naturalnie kwadratowej lub nieco zaokrąglonej buzi. Wydłużony nos, wyeksponowane usta, promienne i otwarte spojrzenie — zdecydowanie warto poświęcić czas na kilka dodatkowych ruchów pędzlem.

Dzięki konturowaniu twarz zupełnie inaczej wygląda na zdjęciach, ponieważ krzywizny, które dodają nam uroku, na żywo mogą być zupełnie niewidoczne na fotografii. Dobry makijaż sprawia, że twarz jest wypukła, nie wygląda na spłaszczoną czy jednowymiarową, a wręcz nabiera nowego pełnego wdzięku kształtu i zdecydowanie lepiej wygląda.

Najczęściej popełniane błędy w konturowaniu na sucho

  • Zbyt wiele warstw na skórze – największą wadą konturowania na sucho, ale za to raczej jedyną, jest ilość produktów potrzebnych do wykonania tego rodzaju makijażu, dodatkowo często nakładając je jeden przy drugim, zaczynają na siebie nachodzić i tworzą dość grube warstwy na skórze. Aby tego uniknąć staraj się robić makijaż w naturalnym świetle i zaczynaj od nakładania małej ilości kosmetyku, zawsze łatwiej dodać odrobinę w jednym miejscu, niż zmywać całość.
  • Nakładanie kosmetyków w złych miejscach – początkowo może zdarzyć Ci się zaaplikować produkt do konturowania za nisko lub za wysoko, wtedy efekt może być bardzo słabo widoczny, a w najgorszym przypadku odwrotny od zamierzonego. Każda twarz ma inny, indywidualny kształt i nie istnieje precyzyjna instrukcja mówiąca gdzie, z dokładnością do centymetra, nałożyć dany odcień, bądź cierpliwa. Czasem metoda prób i błędów to najlepsza metoda.

Skupiając się na technikach i produktach do konturowania, nie zapominaj o dbaniu o cerę, dlatego, jeśli na co dzień delikatnie się malujesz nie zapominaj o oczyszczaniu np. delikatnym tonikiem, a w przypadku usuwania cięższego makijażu wieczorowego użyj specjalnego masełka do demakijażu. Nawilżona, gładka i napięta skóra twarzy o wiele lepiej wchłania produkty, a każdy makijaż będzie prezentował się na dobrze.