< powrót do wszystkich wpisów

Najpopularniejsze kształty paznokci, czyli jakie?

Paznokcie    01-12-2023

Paznokcie stanowią istotny element codziennej pielęgnacji dłoni, ale są również doskonałym polem do eksperymentowania z modą i stylem. Zadbane paznokcie to wizytówka naszych rąk, szczegół, który może być istotną częścią stylizacji lub dyskretnym wykończeniem. Paznokcie są bardzo wdzięczną materią w poszukiwaniu swojego indywidualnego stylu. Kolor, długość, egzotyczne wzory, styl czy kształt — to wszystko można zmienić i dopasować do swoich preferencji.

kształty paznokci

Od czego zależy naturalny kształt płytki paznokcia?

Paznokcie, choć najczęściej traktowane jako elementy estetyczne, pełnią bardzo ważne funkcje ochronne dla palców. Są zbudowane z różnych warstw komórkowych, a ich struktura obejmuje kilka kluczowych elementów, które w całości składają się na ich naturalny wygląd i kształt.

Paznokcie są zbudowane z twardych komórek keratynocytów, które zawierają keratynę, białko bogate w siarkę. Ta struktura odpowiada za ich twardość i odporność. Jednocześnie, paznokcie są również elastyczne, co pozwala im uginanie się, aby chronić palec przed uszkodzeniem.

W kontekście zabiegów beauty najważniejsze są 3 elementy paznokcia, widoczne na co dzień: wał paznokciowy, płytka oraz wolny brzeg. Zdrowa płytka ma cielisty odcień z jaśniejszym fragmentem przy początku i końcu paznokcia. Naturalny kształt płytki paznokcia jest bardzo często zbliżony do kształtu naszych palców, jednak warto pamiętać, że paznokcie u tej samej ręki mogą nieco różnić się kształtem i długością.

Jakie kształty paznokci są najpopularniejsze?

Dzięki profesjonalnym zabiegom nie jesteś już skazana na powolne zapuszczanie paznokci i mozolne nadawanie im kształtu. Wiele produktów, podobnych do tych, które mają w swojej ofercie manicurzystki, możesz znaleźć w ofercie drogerii lub sklepów internetowych i, mając oczywiście odpowiedni sprzęt, sama przedłużyć długość paznokci. Jeśli zastanawiasz się jak nadać im odpowiedni kształt oraz które są najpopularniejsze, sprawdź nasze typy:

Paznokcie w szpic

Paznokcie szpice, zwane również “stiletto” mają podłużny, ostro zakończony kształt. Do osiągnięcia pożądanego efektu konieczna jest długa płytka paznokcia. Ze względu na swoją długość i kształt są bardzo efektowne, zwłaszcza jeśli podkreślisz je mocnym kolorem lub ciekawym wzorem.

Paznokcie szpice – krok po kroku

Jeśli nie masz odpowiedniej długości paznokci, możesz je odbudować za pomocą żelu budującego do paznokci Space Builder, który utwardzisz pod lampą UV lub LED. Nie tylko kształty paznokci żelowych można zmieniać, przy bardzo długich paznokciach, nawet jeśli nie ma potrzeby przedłużenia, warto nałożyć cienką warstwę żelu, aby je dodatkowo wzmocnić.

Aby uzyskać idealne pazurki szpice, najpierw wyznacz środek na zewnętrznej krawędzi, a później spiłuj do pożądanego kształtu z każdej strony.

Paznokcie owalne

Okrągłe paznokcie to najbardziej uniwersalny kształt płytki, który pasuje do każdego typu palców, dodatkowo sprawdzą się przy każdej długości płytki. W połączeniu z delikatnym różem, brązem lub beżem zaokrąglone paznokcie będą dyskretnie podkreślać twój naturalny styl. Jeśli chcesz, aby kolor był trwały i odporny na odpryski użyj lakieru hybrydowego Blushing Horizon w ciepłym odcieniu.

Jak piłować paznokcie na owal?

Opiłowanie paznokci na okrągło nie jest trudne, wystarczy, że postarasz się nadać im kształt zbliżony do opuszka. Im paznokieć będzie dłuższy, tym kształt stanie się wyraźniejszy, a sama dopasujesz sobie pożądaną długość. Pamiętaj, aby piłować zawsze w jednym kierunku, ruch pilniczka przypominający tarcie, czy szorowanie strzępi i niszczy wolny brzeg, zamiast ładnie go wykończyć.

Kwadratowe paznokcie

Wolne krawędzie w stylu “paznokcie łopaty” są zakończone bardzo precyzyjnie, z wyraźnie zaznaczonym kształtem. Najlepszy efekt można uzyskać przy półdługich i długich paznokciach, jednak warto pamiętać, że przy krótszych pace będą wydawały się szersze, a przy długich je wysmuklą.

Jak piłować paznokcie na kwadrat?

Zacznij od dokładnego usunięcia i opracowania skórek, wtedy zwiększy się pole płytki, a na szerokich paznokciach łatwiej zrobić zdobienia. Piłowanie zacznij od boków, postaraj się stworzyć dwie równoległe linie, potem czubek spłaszcz tak, aby był do nich prostopadły. Postaraj się bardzo delikatnie zaokrąglić rogi, nie będą haczyć o ubrania i niepotrzebnie się zadzierać.

Paznokcie w migdał

Kształt pomiędzy szpiczastymi i zaokrąglonymi to popularnie zwane paznokcie łezki lub migdałki. Ten styl doskonale wysmukli palce i nada im niepowtarzalnego charakteru, ale tylko i wyłącznie przy nieco dłuższych paznokciach. W połączeniu z wyraźnym kolorem podkreślą każdą stylizację.

Jak uzyskać migdałowy kształt paznokci?

Podobnie jak w przypadku paznokci szpicy, wyznacz na środku punkt i spiłuj boki tak, aby zbiegły się w wyznaczonym punkcie, na koniec zaokrąglij czubek, tak aby uzyskać kształt przypominający migdał.

Paznokcie baleriny

Imponująca długość oraz zakończenie przypominające czubek balerinki, taki kształt paznokci stał się bardzo popularny za sprawą topowych influencerek. Oryginalny kształt od razu rzuca się w oczy i daje niesamowity efekt.

Jak nadać kształt paznokciom balerinom?

Spiłuj boki paznokcia do wyznaczonego punktu na środku, jak w przypadku szpiczastego kształtu, a później skieruj pilnik prostopadle do paznokcia, aby uzyskać ścięty koniec.

Pielęgnacja paznokci w 3 krokach

Zanim przejdziesz do formowania kształtu, pamiętaj aby zadbać o pielęgnację dłoni i paznokci. Najważniejsze są 3 podstawowe kroki.

  1. Pierwszym etapem w pielęgnacji paznokci jest staranne i poprawne piłowanie. Koniecznie dobierz odpowiedni pilnik o właściwej gradacji ziarnistości, aby uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń. Piłuj zawsze w jednym kierunku, to minimalizuje ryzyko pęknięć i łamania paznokcia.
  2. Drugim ważnym krokiem jest odsuwanie skórek. Dzięki zastosowaniu dedykowanych produktów, jak np. oliwka do skórek i paznokci Pluto Mango skórki stają się elastyczniejsze, a to z kolei ułatwia ich delikatne odsuwanie i wycinanie. To nie tylko poprawia estetykę, ale także pomaga w utrzymaniu zdrowego wyglądu skórek wokół paznokci.
  3. Trzeci etap polega na dbaniu o paznokcie od wewnątrz. Jeśli na płytce paznokcia pojawią się białe plamy lub inne zmiany sprawdź, czy nie brakuje Ci cynku lub kwasu foliowego. Za zdrowe i mocne paznokcie odpowiadają również witamina A oraz te z grupy B.

Warto zauważyć, że stan paznokci może być odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu. Regularna higiena, zbilansowana dieta, odpowiednie nawilżanie i unikanie stresu mogą przyczynić się do utrzymania zdrowych i pięknych paznokci.