Paznokcie akrylowe czy żelowe?
Paznokcie 06-03-2024
Stylizacja paznokci stała się nieodłącznym elementem naszej codzienności, stanowiąc wyraz osobistego stylu i elegancji. Wśród licznych metod stylizacji, paznokcie akrylowe i żelowe zyskały szczególne uznanie wśród entuzjastek piękna. Jednakże, przed podjęciem decyzji warto zrozumieć różnice między tymi dwoma technikami i dopasować taką, która jest najlepsza dla Ciebie.
Trwała stylizacja: paznokcie żelowe i akrylowe
Aktualnie istnieje wiele różnych sposobów stylizacji paznokci — tradycyjnych, które opierają się na wykonywaniu manicure klasycznym lakierem do paznokci, i trwałych z użyciem produktów utwardzanych samoistnie lub za pomocą lamp LED czy UV. Te ostatnie powodują utwardzenie masy na płytce paznokcia tak, że stylizacja utrzymuje się w stanie nienaruszonym wiele tygodni.
Paznokcie żelowe
Paznokcie żelowe — nazwa została przyjęta ze względu na wygląd masy, która służy do nadbudowy i przedłużania paznokci. Stylistka nakłada żelową masę bezpośrednio na płytkę paznokcia i następnie utwardza w lampie UV lub LED.
Ten sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku łamliwych i słabych paznokci, krótkie można z powodzeniem przedłużyć za pomocą specjalnych szablonów i nadać im pożądany kształt, a po utwardzeniu w lampie nałożyć na nie wybrany lakier.
Wybór tej metody stylizacji jest jednym z bardziej popularnych ze względu na łatwość wykonania i naturalny wygląd. Idealnie sprawdzi się dla kobiet, które cenią sobie organizację i nie chcą wykonywać manicure co kilka dni.
Paznokcie akrylowe
Do wykonania tej stylizacji potrzebny jest proszek polimerowy, inaczej akrylowy oraz monomer, czyli płyn akrylowy. Mieszając razem te dwie substancje, najlepiej pędzelkiem z naturalnego włosia, otrzymamy gęstą formę, którą nakłada się na paznokieć.
Formowanie odpowiedniego kształtu na płytce musi odbywać się dość sprawne, ponieważ akryl zastyga samoistnie po upływie około 2 – 3 minut. Później tak przygotowaną formę można spiłować, wyrównać ewentualne nierówności oraz zmienić kształt paznokcia z kwadratowego na owalny lub inny popularny kształt
Akryl, mimo że dość podobny w strukturze, nieco różni się od żelu, jest bardzo twardy i odporny na czynniki zewnętrze, wręcz idealny na wakacje, gdzie większość czasu spędzimy w wodzie.
Akryl czy żel, co lepsze i dla kogo?
Każda metoda stylizacji paznokci ma swoje wady i zalety, ale potencjalne niechciane efekty można zminimalizować, wybierając doświadczoną stylistkę, kupując kosmetyki dobrej jakości, które zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii lub dobrze przygotować paznokieć do nałożenia wybranej masy.
Czy paznokcie żelowe i akrylowe nadają się do każdego rodzaju płytki?
Żel, taki jak żel budujący do paznokci Space Builder Gel Sparkling Beige, jest produktem bardzo uniwersalnym, dlatego sprawdzi się na każdego rodzaju płytce i pozwoli Ci uzupełnić i utwardzić naturalną płytkę oraz przedłużyć paznokcie.
Akryl lepiej trzyma się na suchej płytce, jeśli więc zdarzało Ci się w przeszłości, że różne formy stylizacji nie trzymały się na Twoich paznokciach, może to oznaczać, że masz tak zwaną „tłustą” płytkę. W takim przypadku pamiętaj o przemyciu paznokci cleanerem i zastosowaniu odpowiedniego primera, zanim przejdziesz do nakładania akrylu.
Paznokcie akrylowe czy żelowe – które wybrać?
Jeśli masz problem z cienką i kruchą płytką, która potrafi kruszyć się niemal codziennie, to właśnie utwardzona masa żelowa ukryje ten mankament i będziesz mogła cieszyć się pięknymi paznokciami w nienaruszonym stanie przez kilka tygodni.
Stylizacja paznokci żelowych daje bardzo dużo możliwości, szczególnie gdy udasz się do profesjonalnego salonu. Właściwie co sezon możemy zaobserwować nowe trendy dotyczące kolorów czy wzorów, jakie pojawiają się w artykułach branżowych, dlatego z pewnością znajdziesz estetykę pasująca do każdej okazji. Jeśli jesteś fanką minimalistycznego wyglądu, to właśnie żel jest tym preparatem, który powinnaś wybrać, wyglądem przypomina naturalny paznokieć i pięknie podkreśla klasyczne stylizacje.
Wybór akrylu to zdecydowanie trwalsza opcja, paznokcie są grubsze i twardsze, manicure wygląda na cięższy, ale przekłada się to na odporność na uszkodzenia mechaniczne, co daje drobną przewagę nad sprężystym paznokciem żelowym, który łatwiej złamać.
Czy akryl niszczy paznokcie?
Sam akryl nie jest substancją szkodliwą i można go bezpiecznie stosować nawet w warunkach domowych, jednak należy ściśle przestrzegać instrukcji, ponieważ niewłaściwe nałożenie oraz zdejmowanie go może uszkodzić płytkę.
Zaczynając wykonywanie stylizacji pamiętaj o tym, aby zbytnio nie cofać skórek, w przeciwnym razie masa akrylowa dostanie się zbyt blisko wału paznokciowego i może doprowadzić to do reakcji alergicznej.
Przy zdejmowaniu akrylu z płytki paznokcia należy użyć acetonu, który zmiękcza masę, do uszkodzenia płytki może dojść, jeśli wystawimy ją na zbyt długie działanie zmywacza i dodatkowo nie zabezpieczymy boków paznokcia.
W odróżnieniu od akrylu żel zdejmuje się przy pomocy frezarki, pilnika, acetonu lub w połączenia dwóch metod, niezależnie, z której korzystasz pamiętaj o tym, aby płytka paznokcia pozostała nienaruszona.
W domowym zaciszu najlepiej najpierw spiłuj paznokcie pilnikiem gruboziarnistym, a dopiero jak zostanie na nich cienka warstwa żelu, owiń je wacikiem nasączonym w acetonie i po około 15-20 minutach zmyj pozostałość. Świetnie do tego zadania sprawdzi się remover od Stars from the Stars.
Żel czy akryl - które paznokcie łatwiej zrobić w domu?
Ze względu na wymagania sprzętowe paznokcie żelowe mogą być dla niektórych niedostępne. Aby warstwa żelowa zastygła, tworząc pięknie wymodelowany paznokieć, potrzebna jest lampa UV lub LED.
Paznokcie akrylowe możesz wykonać w domu bez specjalnego sprzętu, jednak zapach towarzyszący tej metodzie dla niektórych jest zbyt drażniący, zastanów się również czy Twoje umiejętności pozwolą Ci wykonać całą stylizację, zanim akryl zdąży zastygnąć.
Każda z wymienionych metod zasługuje na uwagę, jednak warto zadbać również o odpowiednią pielęgnację paznokci oraz ich okolic. Pamiętaj o nakładaniu oliwki do skórek i paznokci, która zmiękczy okolicę paznokcia i zapobiegnie pękaniu wysuszonych skórek.