Strobing — na czym polega?
Makijaż 19-03-2024
W dzisiejszym świecie, gdzie trendy makijażowe zmieniają się szybciej, niż można wypowiedzieć słowo "pędzel", ale jest taka jedna technika, która podbija serca entuzjastek urody na całym świecie. Mowa o strobingu. To niezwykle prosta metoda podkreślania piękna twarzy za pomocą delikatnego błysku, który dodaje naturalnej promienistości i świetlistego blasku. Wszystko to przy pomocy jednego produktu — rozświetlacza! Warto poznać sekrety tego nowoczesnego podejścia do makijażu, które podbija serca kobiet na całym globie.
Co to jest strobing?
Strobing to technika makijażu, która koncentruje się na podkreśleniu naturalnego blasku skóry poprzez strategiczne dodawanie rozświetlacza lub opalizujących produktów do konturowania na wybrane obszary twarzy. Ta metoda różni się od konturowania na sucho, które wykorzystuje powstałe cieniowania wykonywane przy pomocy bronzera, różu i rozświetlacza, ponieważ do definiowania i modelowania twarzy w strobingu używa się tylko kosmetyków rozświetlających.
Takie podkreślenie stawia głównie na wydobywanie naturalnego blasku skóry, dodając mu głębi i wymiaru.
Dla kogo jest strobing i co to daje?
Strobing można wykonać przy każdego typu urodzie, szeroka gama rozświetlaczy pozwala dopasować tonację produktu do Twojej karnacji bez znaczenia czy wybierasz chłodne, czy raczej cieplejsze odcienie na skórze. Metoda świetnie sprawdzi się na skórze matowej pozbawionej blasku z tendencją do cieni i sińców, dodatkowe rozświetlenie w okolicy oka sprawi, że będziesz wyglądała na wypoczętą i pełną energii. Tłusta cera naturalnie ma tendencję do wyświecania, jednak często nie w tych obszarach, gdzie jest to pożądane, dlatego warto przed rozpoczęciem pracy z produktami rozświetlającymi zmatowić ją pozbywając się nadmiaru sebum i przypudrować.
Efekty strobingu są inne niż w przypadku konturowania na mokro, twarz wygląda na lżejszą, a kontury są jedynie delikatnie zaznaczone, bez zbędnego efektu obciążenia i maski. Strobing zapewnia młodzieńczy wygląd i niepowtarzalną wyrazistość.
Strobing w kilku prostych krokach
1. Przygotuj skórę
Każdy makijaż należy zacząć od oczyszczenia i nawilżenia skóry, to podstawa nie tylko zdrowego wyglądu, ale decydujący czynnik w przypadku trwałości makijażu. Pamiętaj o kremie nawilżającym z filtrem, SPF nie tylko chroni przed chorobami spowodowanymi ekspozycją na słońce, ale również przeciwdziała przebarwieniom i starzeniu się skóry.
Jeśli chcesz wzmocnić efekt glow, to koniecznie użyj bazy pod makijaż, która dodatkowo nawilży skórę, lepiej zwiąże produkty do stylizacji, ale również ułatwi zakrycie drobnych niedoskonałości.
2. Wybierz podkład
Cienka warstwa podkładu nie obciąży makijażu, ale pozwoli Ci wyrównać kolor i sprawi, że rozświetlenie będzie jeszcze intensywniejsze. Jeśli chcesz mieć pewność, że kolor dopasuje się do twojego naturalnego odcienia cery, wybierz podkład nawilżająco-rozświetlający Glow Hydro Foundation. Jest lekki, nie tworzy efektu maski i zawiera jedynie naturalne składniki.
3. Dobierz rozświetlacz
Przy tym punkcie zatrzymaj się na chwilę i zastanów, jakie produkty są dla Ciebie najlepsze. Forma produktu może być płynna jak w przypadku rozświetlacza w płynie Cosmic Contour Glow albo sypka np. Dreamworld Mirror Rozświetlacz sypki. Oba kosmetyki spełniają swoją rolę, natomiast różnią się sposobem aplikacji, płynny łatwiej nałożyć punktowo, na małe obszary, sypki sprawdzi się przy podkreślaniu dekoltu i ramion dużym pędzlem.
Rozświetlacze różnią się również nasyceniem, odpowiadające za efekt glow drobinki, mogą być mniejsze i nieco większe, nawet w formie brokatu do makijażu Dreamworld knick-knack.
Kosmetyki warto dobrać odpowiednio do okoliczności. Te o delikatnej konsystencji i subtelnych, refleksyjnych pigmentach do wykonania naturalnego makijażu codziennego a mocniejsze, wyraziste do makijażu karnawałowego czy wieczorowego.
4. Nałóż kosmetyki w kluczowych miejscach
Aby poprawnie wykonać strobing skup się na kilku najważniejszych obszarach:
- Czoło – wyznacz środek i cienkim pędzlem zaznacz kształt odwróconego trójkąta, rozświetlenie środka czoła pomaga rozproszyć światło padające na całą twarz.
- Łuki brwiowe – dodaj linie pod brwiami, zaczynając od około ⅓ ich długości, to optycznie powiększy oczy i nada wyrazistości spojrzeniu.
- Wewnętrzne kąciki oczu – delikatnie zaznacz te miejsca, a oczy będą wydawać się większe, rozświetlacz w tym punkcie skutecznie pomoże zamaskować cienie pod oczami.
- Nos – strategicznym miejscem jest grzbiet nosa, dodaj pionową kreskę na całej długości, to go wyszczupli i nada odpowiednich proporcji.
- Kości policzkowe – nałóż rozświetlacz na szczytach kości policzkowych, zaczynając od środka i kieruj ruch pędzla na zewnątrz, delikatnie ku górze. Dzięki podkreśleniu tych miejsc twarz zyska promienny, zdrowy wygląd oraz optycznie wysmuklisz jej kształt.
- Łuk kupidyna – miejsce nad górną wargą, znajdujące się na środku, delikatne zagłębienie, warto je podkreślić, ponieważ Twoje usta zyskają na objętości.
5. Blendowanie
Pamiętaj, aby każde miejsce, gdzie aplikujesz kosmetyk dobrze zblendować, możesz to zrobić pędzlem lub beauty blenderem, postaraj się, aby przejścia między rozświetlaczem a naturalnym kolorem cery były łagodne, wręcz niewidoczne, wtedy osiągniesz najlepszy efekt, przypadkowe linie czy plamy sprawią, że makijaż będzie wyglądał nieestetycznie.
Strobing – czego unikać przy modelowaniu twarzy rozświetlaczem?
Pomimo swojej popularności i licznych zalet, technika strobingu nie jest pozbawiona pewnych wad. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do stosowania tej metody makijażowej, zrozumieć również potencjalne pułapki i ograniczenia, które mogą być z nią związane.
Czasem lepsze jest wrogiem dobrego, dlatego nie warto przesadzać z ilością rozświetlacza, w końcu nie chcesz wyglądać, jak przerysowana postać z popularnej sagi o wampirach. Podczas wykonywania strobingu postaw na naturalne światło, aby po wyjściu z domu nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki.
Strobing, koncentruje się na dodawaniu światła na określone obszary twarzy, może przypadkowo podkreślić niedoskonałości skóry, jak drobne linie, zmarszczki czy pory. Taka sytuacja zdarza się, jeśli nie odpowiednio przygotujesz skórę i pominiesz niezbędną pielęgnację, wtedy efekt rozświetlenia może być mniej korzystny, niż oczekiwałaś.
Rozświetlacz to główny produkt używany w metodzie strobingu i wymaga zastosowania produktów o delikatnej konsystencji i prawidłowo dobranym odcieniu, które harmonijnie wkomponują się w naturalny kolor Twojej cery, w ten sposób unikniesz efektu maski, która wygląda sztucznie.
Jak wybrać rozświetlacz do koloru skóry twarzy?
- Klasyczny złoty odcień najlepiej pasuje do lekko opalonej skóry o ciepłym odcieniu.
- Złoty z różowym akcentem idealnie podkreśli delikatnie opaloną skórę o chłodnym odcieniu.
- Szampański będzie dobrym wyborem dla jasnej karnacji, ale z ciepłym odcieniem.
- Terakota, czyli kolor pomiędzy pomarańczowym, ceglanym i brązem najlepiej podkreśli ciemną, opaloną na brąz skórę.
- Brzoskwiniowe nuty idealnie pasuje do ciemnej karnacji o chłodnym odcieniu.
- Perłowe róże najlepiej współgrają z jasną skórą o chłodnym odcieniu.
Mimo tych potencjalnych trudności strobing nadal pozostaje popularną techniką makijażową ze względu na swoją zdolność do podkreślenia naturalnego blasku i świeżości skóry. Kluczem do osiągnięcia udanego efektu jest zrozumienie zarówno zalet, jak i wad tej metody oraz dostosowanie jej do indywidualnych preferencji i potrzeb. Zastosowanie się do prostych kroków podanych powyżej pozwoli Ci poczuć się pewniej w swojej skórze.