< powrót do wszystkich wpisów

Usuwanie skórek paznokcia – jak i czym najlepiej się ich pozbyć?

Paznokcie    15-05-2024

Każda udana stylizacja paznokci powinna rozpoczynać się od pielęgnacji, dlatego ważne jest, aby poznać najlepsze sposoby na usuwanie skórek, to jeden z kluczowych elementów pielęgnacji dłoni i chyba najczęściej wykonywany w domowych warunkach. Warto podejść do każdego etapu kompleksowo i zastanowić się, czy jest to konieczne, jak robić to bezpiecznie i jaką metodę dla siebie wybrać.

Dlaczego należy wycinać skórki?

Popularne skórki, czyli naskórek otaczający paznokcie, pełnią ważną funkcję ochronną, zabezpieczają macierz paznokcia przed infekcjami, drobnoustrojami i zanieczyszczeniami. Jednak zbyt przerośnięte skórki mogą wyglądać nieestetycznie, powodować dyskomfort, a nawet przyczyniać się do powstawania bolesnych zadziorów. W niektórych przypadkach skórki pozostawione bez odpowiedniej pielęgnacji mogą utrudniać prawidłowy wzrost paznokcia, a to w efekcie prowadzi do deformacji płytki paznokciowej.

Usunięcie nadmiaru skórek umożliwia paznokciom swobodny wzrost, co sprzyja ich zdrowiu i znacząco poprawia wygląd. Ponadto, regularne usuwanie skórek wokół paznokci ułatwia aplikację lakieru, żelu, akrylu oraz innych produktów wykorzystywanych do stylizacji, dzięki temu każdy manicure wygląda na paznokciach po prostu idealnie.

Niezależnie jaką metodę usuwania skórek wybierzesz pamiętaj, że zbyt głębokie wycięcie może doprowadzić do zranień,a później rozwoju infekcji czy stanu zapalnego. Przy nieumiejętnym posługiwaniu się narzędziami istnieje też ryzyko uszkodzenia macierzy paznokcia, czyli miejsca wzrostu płytki paznokciowej. To z kolei może wiązać się z zaburzeniami wzrostu paznokci oraz negatywnymi zmianami w ich wyglądzie.

Usuwanie skórek w domu za pomocą kopytka i cążek

Najbardziej tradycyjną metodą usuwania skórek jest stosowanie kopytka i cążek. Niewątpliwym plusem tego wariantu pielęgnacji jest minimalna ilość narzędzi, które potrzebujesz do jej wykonania, a mowa o kopytku, cążkach i pilniczku.
Zacznij od namoczenia dłoni w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub olejku przez około 5-10. Będą zmiękczone, co ułatwi ich usuwanie.

Po namoczeniu delikatnie osusz dłonie ręcznikiem i używając kopytka (metalowego lub drewnianego patyczka), delikatnie odsuwaj skórki w kierunku nasady paznokcia, tak aby nabłonki odeszły od płytki. Uważaj, aby nie uszkodzić powierzchni paznokcia zbyt mocnym dociskiem.

Odsunięte skórki, odetnij precyzyjnie przy użyciu ostrych cążek. Najlepiej wycinać skórki w małych partiach, unikając ciągnięcia lub wyrywania, co może prowadzić do uszkodzeń i infekcji. Unikaj wkładania cążek zbyt głęboko, może to prowadzić do krwawienia i pozostawia bolesne ranki na skórkach. Upewnij się, że narzędzia są sterylne, aby zminimalizować ryzyko zakażeń.

Usuwanie skórek frezarką

Frezarka do paznokci to profesjonalne narzędzie, które znacznie ułatwia i przyspiesza proces usuwania skórek. Zazwyczaj salony kosmetyczne wyposażone są w profesjonalne, większe sprzęty, ale z powodzeniem znajdziesz mniejsze do użytku domowego, niektóre możesz podłączyć nawet do telefonu i korzystać z nich gdziekolwiek jesteś.

Usuwanie skórek frezarką – krok po kroku

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej metody, zacznij od namoczenia dłoni w ciepłej wodzie i dobrze osusz ręce ręcznikiem, a następnie odsuń skórki kopytkiem. Najlepszy frez do usuwania skórek to taki o delikatnej gradacji, np. diamentowy lub ceramiczny.

Rozpoczynając sięgnij po końcówkę, która jest płasko zakończona, o kształcie małego walca. Utrzymuj kąt 90 stopni do skórek, a płasko do powierzchni płytki wykonując krótkie ruchy wymiatające, dzięki temu oczyścisz paznokieć z nabłonków.

Zmień końcówkę na tę zakończoną stożkowym kształtem, pozwoli Ci dokładnie oczyścić miejsca w zagłębieniach. Zamiast cążek do wycinania użyj końcówki zakończonej okrągłym kształtem, mała kulka na końcu urządzenia sprawi, że kierując ją od dołu, odsunięte wcześniej skórki zostaną usunięte.
Po zakończeniu frezowania umyj ręce, aby usunąć resztki naskórka i frezów.

Frezarka jest świetnym narzędziem, szczególnie dla profesjonalistów, ponieważ pozwala na precyzyjne i szybkie usunięcie skórek. Jednak pamiętaj, że jej użycie wymaga pewnej wprawy, aby uniknąć uszkodzeń skóry i paznokci. Jeśli dopiero uczysz się jak usuwać skórki frezarką, na początku pracuj na niskich prędkościach i stopniowo zwiększaj tempo w miarę nabierania doświadczenia.

usuwanie skórek

Jak usuwać skórki bez wycinania?

Nie każdy lubi wycinać skórki, a na szczęście istnieją alternatywne metody, które pozwalają na ich usunięcie bez użycia ostrych narzędzi. Dla mniej wprawionych w manewrowaniu nożyczkami przychodzą z pomocą specjalne kosmetyki do usuwania skórek wokół paznokci.

Są idealne dla osób, które obawiają się używania ostrych narzędzi lub chcą szybko i łatwo pozbyć się nadmiaru naskórka. Są to specjalne płyny lub żele, zawierają składniki chemiczne, takie jak kwas mlekowy, kwas salicylowy lub mocznik, które rozpuszczają martwy naskórek. Warto jednak pamiętać, że preparaty te mogą zawierać silne składniki chemiczne, dlatego należy przestrzegać zaleceń producenta i unikać kontaktu z oczami i ustami.

Nałóż wybrany kosmetyk na skórki zgodnie z instrukcjami producenta, najczęściej należy go pozostawić na kilka minut, aby mógł zadziałać. Po upływie kilku minut użyj kopytka lub drewnianego patyczka, aby delikatnie odsunąć zmiękczone skórki, pracuj delikatnie bez używania siły.
Na sam koniec dokładnie umyj ręce, aby resztki produktu nie zostały na skórze. Usuwanie skórek bez wycinania świetnie sprawdzi się w podróży, zwłaszcza jeśli na wyjeździe nie chcesz ryzykować zadrapań i podrażnień.

Pielęgnacja po usunięciu skórek

Po usunięciu skórek niezależnie od zastosowanej metody, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację dłoni i paznokci, aby dłużej pozostały piękne i zdrowe. Używaj odżywczego kremu do rąk lub olejku do paznokci. Regularne nawilżanie pomaga utrzymać skórki w dobrej kondycji, co sprawia, że usuwanie ich staje się łatwiejsze i mniej bolesne. Postaw na naturalne kosmetyki, jak oliwki do skórek i paznokci skutecznie chroni przed zadzieraniem skórek, nawilża i wzmacnia paznokcie.

Staraj się unikać kontaktu z detergentami i innymi drażniącymi substancjami, które mogą wysuszać skórę na rękach i niszczyć paznokcie. W domu podczas sprzątania zakładaj rękawice ochronne, które są najprostszym i najtańszym środkiem zapobiegania alergii i podrażnień.

Co najmniej raz w tygodniu wykonuj delikatny peeling dłoni, który usunie martwy naskórek i poprawia krążenie. Dzięki temu skóra będzie gładka i miękka, a skórki mniej widoczne.
Nie zapominaj o ochronie skóry dłoni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Krem z filtrem SPF zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i powstawaniu przebarwień.

Najlepszym manicurem od zawsze są zdrowe i pięknie wyglądające paznokcie, a opracowanie skórek to jedna z łatwiejszych sposobów pielęgnacji, które możesz z powodzeniem wykonać samodzielnie.