Pielęgnacja włosów kręconych krok po kroku — rób to świadomie!
Pielęgnacja włosów 20-05-2023
Burza loków na głowie nadaje charakterystycznego wyglądu, jednak wymaga specjalnej pielęgnacji, aby pasma pozostały zdrowe i piękne. Włosy kręcone najczęściej są naturalnie suche i łatwo się plączą, a ich struktura sprawia, że się łamią oraz puszą. Możesz temu przeciwdziałać wystarczy wiedzieć, jak pielęgnować kręcone włosy z zastosowaniem produktów z naturalnym składem.
Jak dbać o kręcone włosy?
Kluczem do zrozumienia potrzeb swoich włosów jest określenie ich porowatości, to znacznie ułatwia dobór produktów oraz zabiegów pielęgnacyjnych. W większości, pasma podatne na skręt charakteryzują się wysoką lub średnią porowatością, co prowadzi do szybkiego przesuszania i puszenia. Ale co to właściwie oznacza? Porowatość to nic innego jak stopień rozchylenia łuski od łodygi włosa, przez co składniki odżywcze, ale również i zanieczyszczenia szybciej dostają się do wewnątrz i szybciej się również wydostają.
W przypadku pasm kręconych jedną z najważniejszych kwestii jest bogate nawilżenie oraz domknięcie łuski włosa, aby cenne składniki odżywcze pozostały w nim jak najdłużej i były odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, jak np. promienie UV, gorące powietrze, inwazyjne zabiegi stylizacyjne.
To, co w pielęgnacji włosów prostych ma mniejsze znaczenie, w przypadku puszących się i falowanych jest podstawą. Jedną z takich rzeczy jest czesanie. Najlepiej sprawdzi się drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami lub po prostu palce, którymi należy rozdzielić mokre pasma. Czesanie na sucho jest niewskazane, prowadzi to do napuszenia i może połamać włosy, z tendencją do przesuszania.
Zrezygnuj z szorstkich ręczników, będą niepotrzebnie szarpać łuski włosów, a w efekcie osłabiać je, popularnym rozwiązaniem jest zwykła bawełniana koszulka lub tetrowa pielucha. Materiał jest delikatny i dobrze wchłania wodę.
Jeśli zależy Ci na mocnym skręcie, zrób “plopping”. Taka forma suszenia często jest wymieniana w metodzie Curly Girl, polega na ułożeniu skręconych włosów jak najbliżej głowy, ciasnym owinięciu bawełnianą koszulką i pozostawieniu na kilka godzin lub nawet na całą noc.
Kolejna pozornie prosta czynność, która ma znaczenie dla posiadaczek niesfornych loków to suszenie. Włosy kręcone pielęgnować można podczas ich wysychania, postaraj się zostawić je, aby wyschły same. W sytuacjach nagłych, kiedy czas goni i musisz użyć suszarki, włącz opcję delikatnego nawiewu i zmniejsz temperaturę powietrza. Niektóre modele są fabrycznie wyposażone w końcówkę specjalnie przeznaczoną do kręconych włosów — dyfuzor. Bezpośredni mocny nawiew sprawi, że loki nie będą się trzymać, a fryzura się napuszy.
Tak jak w przypadku ręcznika, różnicę stanowi również materiał, z którego wykonane są gumki do włosów czy opaski, najlepiej sprawdzi się jedwab. Ze względu na swoje właściwości nie elektryzuje loków. Sam materiał jest śliski przez co włosy się zdecydowanie mniej plączą, łamią oraz nie pozostawia charakterystycznego odgniecenia po zdjęciu gumki. Pamiętaj, że pielęgnacja włosów kręconych nie kończy się na naturalnych kosmetykach.
Włókna jedwabiu zawierają dużo protein, czyli białka, to właśnie dzięki nim materiał ma właściwości pielęgnujące dla włosów.
Nawet jeśli do tej pory Twoje włosy były np. średnioporowate i nie kręciły się, nie oznacza to, że przez różne intencyjne zabiegi, jak np. rozjaśnianie ich porowatość nie uległa zmianie. Zdarza się, że pielęgnacja włosów farbowanych i rozjaśnianych jest, zbliżona jak w przypadku kręconych. Działanie różnych preparatów chemicznych potrafi zmienić ułożenie łusek na łodydze włosa, a pasma staną się bardziej podatne na falowanie.
Plan pielęgnacji włosów kręconych
Krok 1. Jak myć kręcone włosy?
Jedną z popularniejszych metod mycia włosów, która sprawdzi się przy każdym typie, jest OMO, czyli Odżywka, Mycie, Odżywka.
Dzięki tej metodzie dowiesz się jak wydobyć skręt włosa oraz jak dostarczyć do jego wnętrza wszystkie potrzebnye składniki, jest to mało skomplikowane i nie wymaga więcej wysiłku niż klasyczne mycie, polega 3 prostych czynnościach:
O — odżywianie — na zwilżone włosy nałóż odżywkę, szczególnie na końcówki oraz środkową część, możesz pominąć włosy u nasady, jeśli ma to spowodować przetłuszczanie skóry głowy. Preparat zabezpieczy łodygi przed wysuszeniem podczas mycia.
M — mycie — na delikatne włosy nie nakładaj bezpośrednio szamponu, najpierw rozcieńcz go odrobiną wody i nałóż powstałą pianę. Umyj tylko skalp, spływająca piana oczyści resztę, podczas spłukiwania całości letnią wodą.
O — odżywka — druga odżywka jest istotna, ponieważ jej zadaniem jest domknięcie rozchylonych łusek oraz wygładzenie. Dzięki temu pasma nie będą się puszyć, a loki nabiorą objętości.
Krok 2: Nawilżanie włosów kręconych
Przesuszone, pozbawione blasku, łamliwe — to niestety częsta charakterystyka włosów wysokoporowatych i kręconych jednocześnie. Jeśli Twoim celem są naturalne grube loki, koniecznie pamiętaj o nawilżeniu, często mówi się, że jest to podstawa pielęgnacji włosów falowanych.
Wybierając kosmetyki warto pamiętać o zachowaniu równowagi PEH. Każda z substancji (proteiny, emolienty i humektanty) jest istotna, ale ich proporcje zmieniają się w zależności od tego, na jakiego typu włosach się je stosuje. W przypadku kręconych wysokoporów zwróć uwagę na emolienty , które domkną łuskę włosa, wygładzą je oraz dodadzą zdrowego blasku.
Krok 3. Stylizacja i układanie
Wydobywanie naturalnego skrętu z włosów zaczyna się już na etapie mycia, dlatego świadoma pielęgnacja jest tak istotna. Na mokre włosy nanieś aktywator skrętu Nebula Waves, ten produkt podkręci pasma i dodatkowo je zabezpieczy. Żel do stylizacji fal i loków Nebula Waves nakłada się na końcu, zapewni utrwalenie i nada fryzurze blasku.
Domowe sposoby pielęgnacji kręconych włosów
Pielęgnacja kręconych włosów domowymi sposobami może być tak samo skuteczna, jak stosowanie drogich kosmetyków. Lokowane włosy szczególnie lubią olejowanie, regularnie wykonywane przynosi spektakularne efekty, zwłaszcza przy dobrze dobranych kosmetykach.
Olejowanie jest proste i nie wymaga specjalnych przygotowań, nałóż niewielką ilość oleju na włosy (suche lub mokre) i zostaw na jakiś czas (minimum 30 minut). Olej można połączyć z odżywką, dzięki temu łatwiej się zmyje, świetnie sprawdzi się tutaj olej do włosów z oferty Stars from the Stars .
Najpopularniejsze oleje do włosów kręconych, które charakteryzują się dużymi cząsteczkami to:
olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, olej lniany, olej rycynowy, olej z czarnuszki, olej z orzechów włoskich, olej z awokado, olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej wiesiołkowy, olej bawełniany, olej kukurydziany, olej z pestek winogron.
Produkty do kręconych włosów
Na sklepowych półkach możemy znaleźć bardzo dużo kosmetyków, przeznaczonych do włosów kręconych, podatnych lub falowanych, czy jednak każdy produkt nadaje się do codziennego stosowania?
Jeśli nie chcesz rozluźnić skrętu na włosach, unikaj silikonów oraz polyquatów, z alkoholem nie jest już tak prosto. Jeśli zobaczysz go w składzie szamponów czy odżywek nie kupuj takich kosmetyków. Alkohol nie będzie jednak przeszkadzał, a wręcz jest pożądany jako składnik wcierek, które stymulują wzrost włosa.
Mocne szampony zawierające silikony lub alkohol wysuszają i mogą podrażniać delikatną skórę głowy. Naturalne kosmetyki na bazie roślinnych składników nie uczulają i bardzo dobrze sprawdzają się w codziennym stosowaniu.
Aby ułatwić olejowanie włosów wysokoporowatych powstały specjalne maski, które łączą dwa lub czasem więcej różnych składników, dla wzmocnienia efektu.
To oczywiście tylko teoria i każdy powinien sam, najlepiej metodą prób i błędów, wypróbować różne sposoby jak dbać o loki, aby osiągnąć upragniony efekt.