< powrót do wszystkich wpisów

Równowaga peh – czym jest i jak zacząć?

Pielęgnacja włosów    03-11-2022

Każda z nas dba o wygląd włosów, jednak często mimo naszych starań nie jesteśmy zadowolone z ich kondycji. Końcówki kruszą się, pasma przetłuszczają, lub odwrotnie - puszą się albo są nadmiernie przesuszone. Rozwiązaniem wielu podobnych problemów może być stosowanie równowagi PEH. Zastanawiasz się na czym polega magiczna metoda, dzięki którym Twoje włosy będą piękne i zdrowe? Nie jesteś sama! Śpieszymy z rozwiązaniem zagadki.

tak wygląda zachowana równowaga peh

Co to jest równowaga PEH?

Równowaga PEH to nic innego jak balans składników regenerujących, ochronnych i nawilżających, które dostarczane włosom w odpowiednich ilościach sprawiają, że są zdrowe, miękkie, sypkie i lśniące. Dlaczego PEH? To skrót od pierwszych liter nazw tych składników. Trzy filary porządnej pielęgnacji PEH to dostarczanie włosom niezbędnych składników za pomocą odżywki proteinowej, emolientowej lub humektantowej. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o równe dostarczanie każdego z nich, a raczej rozpoznanie indywidualnych potrzeb włosów i dopasowanie planu pielęgnacji skrojonego na miarę. 

 

Równowaga PEH – jak zacząć?

Jak już wspomnieliśmy – nie chodzi o to, by utrzymać taką samą ilość emolientów, humektantów i protein. Ilość składników, które chcemy dostarczyć powinna odpowiadać porowatości włosa, jego naturalnym właściwościom i aktualnemu stanowi, który jesteśmy w stanie szybko zdiagnozować. Stosowanie PEH tak naprawdę nie jest trudne, a z wegańskimi kosmetykami do włosów od Stars from the Stars jest wręcz banalne!. Wprawę osiągniemy oczywiście metodą prób i błędów, ale ostateczne efekty, zależne od systematyczności i doboru odpowiednich kosmetyków z pewnością zaspokoją nasze oczekiwania. Znajomość podziału składników oraz ich działania pozwoli dobrać pielęgnację do konkretnego typu włosów, oraz ich indywidualnych potrzeb. 

 

 

 

 

Tabela równowagi PEH - co to takiego?

Czego najbardziej potrzebują Twoje włosy – humektantów, emolientów czy protein – i w jakich proporcjach? Po czym poznać których grup składników jest za mało, a których za dużo? W odpowiedzi na te pytania pomocna okaże się tabela równowagi PEH. Warto, żebyś miała ją zawsze przy sobie – np. w formie screena w smartfonie.

tabela równowagi PEH

Pielęgnacja w zgodzie z PEH - ułóż swój indywidualny plan

Zastanawiasz się jak ułożyć idealny plan w pielęgnacji PEH? Z uwagi na różnorodność typów włosów, każdy plan, będzie składał się z różnych codziennych rytuałów. Zaczynając swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów powinnaś wcielić się w rolę czujnego obserwatora i eksperymentatora. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Wraz z doświadczaniem efektów konkretnych kosmetyków i ich działania na Twoje włosy, będziesz coraz lepiej wiedziała, które im służą, a które lepiej ograniczyć lub nawet całkowicie wykluczyć ze swojej pielęgnacyjnej rutyny. 

Czasem najlepszym planem jest brak planu. Zacznij działać. Przeanalizuj jakie kosmetyki masz w domu i dopiero później ruszaj na podbój sklepowych półek. 

Jeśli jesteś dociekliwa, z radością czytasz składy na etykietach produktów do mycia i pielęgnacji włosów i również tym razem chcesz dogłębnie poznać tajniki równowagi PEH, czytaj dalej. Ze znajomością podstaw na temat trzech podstawowych grup składników, łatwiej dopasujesz pielęgnację do swoich potrzeb i znacznie szybciej wprowadzisz swój plan w życie. Na tym etapie poszukiwań odpowiednich kosmetyków, warto byłoby dowiedzieć się co nieco więcej o o tym czym jest porowatości włosów.

P jak proteiny.

Proteiny są “cegiełkami”, z których zbudowany jest nasz włos. Innymi słowy to białka, bez których włosy byłyby kruche i łamliwe. Proteiny stosujemy przede wszystkim po to, by uzupełnić ubytki w strukturze włosa, przez co staje się bardziej sprężysty i miękki. 

 

Przykłady protein w składach kosmetyków:

  • Soy, Wheat, Corn, Oat
  • pszenica hydrolizowana (Hydrolyzed Wheat Protein),
  • soja hydrolizowana (Hydrolyzed Soy Protein),
  • jedwabne (Silk),
  • jedwab hydrolizowany (Hydrolyzed Silk),
  • keratyna (Keratin),
  • keratyna hydrolizowana (Hydrolyzed Keratin),
  • elastyna (Elastin),
  • kolagen (Collagen),
  • l-cysteina (Cysteine),
  • arginina (Arginine),
  • seryna (Serine),
  • metionina (Methionine),
  • treonina (Threonine).

Po czym poznać niedobór protein?

Jeśli Twoje pasma intensywnie się kruszą, są podatne na uszkodzenia, oklapnięte i “bez życia” to znak, że zdecydowanie brakuje im protein. Sięgnij po odżywkę proteinową Stars from the Stars Protein Planet i zastosuj odbudowujący rytuał. 

 

Jak stosować proteiny na włosy?

Z proteinami nie należy przesadzać. Ich nadmiar może powodować, że włosy staną się “tępe”, szorstkie i matowe. Zakładamy,  że użycie protein co 4-5 myć jest jak najbardziej wystarczające do utrzymania zdrowej kondycji włosa.

 

Stosowanie protein jest łatwe, ale wymaga odrobiny cierpliwości. Wystarczy, że nałożysz odżywkę proteinową na około 15 do 30 minut przed myciem włosów. Proteiny potrzebują czasu, by odbudować zniszczone struktury, dlatego warto faktycznie przeciągnąć tę chwilę. Następnie umyj włosy tak jak zwykle, a na koniec użyj odżywki emolientowej Stars from the Stars Emollient Planet lub inną dowolną maskę z emolientami. Dzięki niej dostarczone proteiny będą domknięte w łusce włosa. 

Emolienty w pielęgnacji PEH

 

Ostatni i najważniejszy krok w pielęgnacji PEH to emolientowe domknięcie. Emolienty to substancje natłuszczające i nabłyszczające. Tworzą otoczkę dookoła włosów, dzięki czemu nie tylko poprawiają ich wygląd, ale też chronią pasma przed działaniem czynników zewnętrznych. Stanowią idealne wykończenie pielęgnacji, jeśli myjesz włosy metodą OMO. Naprawdę ciężko z nimi przesadzić. Stosuj przy każdym myciu i przy każdym rodzaju włosów: niskoporowatych, średnioporowatych czy wysokoporowatych. Niech nadają włosom piękny połysk i miękkość. 

Kiedy emolientów jest za dużo?

 

Jeśli któregoś dnia zauważysz, że włosy stały się cięższe i przyklapnięte – będzie to sygnałem, by delikatnie przystopować z ich nakładaniem. Taka sytuacja grozi raczej właścicielkom niskoporów. Włosy nieco bardziej zniszczone, puszące się czy kręcone nie będą ich odmawiać. 

Przykłady emolientów w kosmetykach:

  • oleje naturalne (np. Arginia Spinosa Oil, Coconut Oil, Almond Oil, Camellia Oil itp.),
  • oleje mineralne (np. Parrafinum Liquidum, Petrolatum),
  • masła (np. Shea Butter),
  • alkohole (np. Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol),
  • woski (np. Beeswax, Lanolin),
  • silikony (np. Dimethicone, Cyclomethicon,
  • lanolina (Lanolin),
  • alkohol cetylowy (Cetearyl Alcohol, Cetyl),
  • płynna parafina (Paraffinum Liquidum).

Humektanty - co to? Kiedy je stosować?

 

Nasze włosy wchłaniają wodę przede wszystkim z otoczenia. W cieplejsze, suche miesiące czy w okresie, gdy przebywasz w ogrzewanym pomieszczeniu mogą potrzebować Twojej pomocy. Stają się wtedy suche, łamliwe i niepodatne na skręt. Z pomocą przychodzą składniki nawilżające, czyli humektanty. 

 

Zacznij pierwszym krokiem metody OMO. Odżywka humektantowa z aloesem, d-panthenolem i ksylitolem będzie dobrym wyborem na tym etapie pielęgnacji. Tutaj również musisz zadbać o domknięcie łuski włosa emolientem, tak by jak najdłużej utrzymać nawilżenie wewnątrz struktury.

 

Humektanty możesz dostarczać zarówno przed jak i podczas mycia, a także w późniejszej pielęgnacji stosując np. maskę nawilżającą. Ważne, by podobnie jak w przypadku protein – nie robić tego zbyt często. Wystarczy co drugie mycie. Zdarzają się włosy mocno puszące z natury, które nie lubią humektantów. W takich przypadkach można całkowicie wykluczyć je z planu pielęgnacji. 

 

Nazwy przykładowych humektantów składach:

  • pantenol (Panthenol),
  • kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid),
  • miód (Mel),
  • mleczan sodu (Sodium Lactate),
  • kwas mlekowy (Lactic Acid),
  • mocznik (Urea),
  • sorbitol (Sorbitol),
  • glikol propylenowy (Propylene Glycol),
  • glikol butylenowy (Butylene Glycol),
  • betaina (Betaine),
  • gliceryna (Glycerin),
  • aloes (Aloe Vera)

Mycie włosów w równowadze PEH

Jak widzisz, prawidłowa pielęgnacja włosów opiera się nie tylko na wprowadzeniu odpowiednich rytuałów na piękne włosy. Najważniejsza jest obserwacja włosów, ich preferencji, zapotrzebowania i limitów na poszczególne grupy składników. Każde są inne, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście. 

 

Regularne stosowanie mycia OMO, czyli rytuału odżywiania, mycia, i znowu odżywiania, zaprowadzi Cię do upragnionego celu, jakim jest lśniąca tafla zdrowych włosów. 

Zapewniamy, że w naszych wegańskich produktach do mycia i pielęgnacji znajdziesz wszystko, czego Twoje włosy potrzebują.

Odżywka emolientowa Stars from the Stars Emollient Planet
Odżywka proteinowa Stars from the Stars Protein Planet
Odżywka humektantowa Stars from the Stars Humectant Planet