< powrót do wszystkich wpisów

Świadoma pielęgnacja włosów – czym jest i jak się ją stosuje?

Pielęgnacja włosów    20-05-2023

Piękne, lśniące i zdrowe włosy to marzenie większości z nas. Niestety, nieodpowiednia pielęgnacja sprawia, że nasze włosy często tracą blask i siłę. Jeśli wiele razy słyszałaś o równowadze PEH lub metodzie OMO, ale nadal nie wiesz czym są, postaramy się to zmienić. Dzięki świadomej pielęgnacji włosów zobaczysz różnicę i zaczniesz cieszyć się pięknymi pasmami każdego dnia.

świadoma pielęgnacja włosów

Co to jest świadoma pielęgnacja włosów

Świadoma pielęgnacja włosów to podejście, które wykracza poza rutynowe czynności związane z utrzymaniem zdrowych włosów. Oznacza to, że nie tylko stosujemy odpowiednie kosmetyki, ale także jesteśmy świadomi składników, jakie zawierają, oraz wpływu na nasze włosy i skórę głowy.

Początki bywają chaotyczne, więc dobrze postępować zgodnie z wytyczonym planem, który dostosujesz do kondycji włosów i własnych preferencji.

Codzienne rytuały wzbogacone o odpowiednie praktyki mogą przynieść doskonałe efekty, jeśli będziesz wiedziała, na czym się skupić.

Jak zacząć świadomą pielęgnację włosów

Jeśli po raz pierwszy masz styczność z tym tematem, może Ci się wydać nieco skomplikowany, jednak w rzeczywistości jest prostszy niż myślisz. Na początku warto przyjrzeć się włosom, określić jakie efekty chcesz osiągnąć i wtedy myśleć o doborze kosmetyków.

 

Porowatość włosów

Łodyga włosa pokryta jest przez osłonki, nazywane łuskami, tworzą warstwę zewnętrzną, która swoim ułożeniem przypomina dachówkę. Ich zadaniem jest ochrona wnętrza włosa przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi czynnikami oraz utratą cennych minerałów z wewnątrz.

Im bardziej łuski są odstające i nieregularnie odstające od łodygi, tym większa porowatość włosów. Przyjęło się określać porowatość włosów w trzech stopniach: niskim, średnim oraz wysokim.

 

Weź pod lupę końcówki

Innego podejścia wymagają włosy o takiej samej strukturze na całej długości bez rozdwojonych końcówek, niż takie, które są widocznie poszarpane i grudkowate na końcach. Suche i łamliwe końcówki wymagają większej uwagi i stosowania produktów, przeznaczonych konkretnie do tego problemu. Jeśli końce pasm są w złej kondycji, zastanów się co jest przyczyną — może nadmierna stylizacja, inwazyjne zabiegi, lub to po prostu ich naturalna tendencja? W każdym z tych przypadków można sobie z tym poradzić zmieniając coś w codziennej pielęgnacji.

 

Równowaga PEH

Pod tym skrótem kryją się proteiny (P), emolienty (E) oraz humektanty (H), które należy  dostarczać włosom z zachowaniem odpowiednich proporcji w zależności od typu porowatości.

Proteiny to białka, które są podstawowym budulcem włosów, skutecznie uzupełniają powstałe ubytki i w efekcie pasma są zdrowe i odporne na uszkodzenia.

Emolienty, zazwyczaj tłuszcze, są składnikami tworzącymi barierę ochronną na łodydze, zamykając cenne składniki w środku, a nie dopuszczają do wnętrza zanieczyszczeń. Wygładzają pasma, nawilżają i dodają blasku.

Humektanty to cząsteczki, które wiążą i magazynują wodę, więc dostarczenie ich jest szczególnie istotne w przypadku włosów suchych i łamliwych.

Oczywiście kluczowym słowem jest równowaga, ponieważ nadmiar któregokolwiek ze składników może wywołać niepożądane efekty. Najlepiej obserwować włosy i kolejno dodawać lub odejmować składniki.

 

Zadbaj o skórę głowy

Często pomijana, a równie ważna jest skóra głowy. Tak samo, jak ta na innych częściach ciała jest wystawiona na promieniowanie słoneczne oraz zanieczyszczenia. Warto o nią zadbać, ponieważ to właśnie tam znajdują się korzenie włosów. Lekkie swędzenie, przetłuszczanie czy delikatny łupież czasem da się wyeliminować przez świadomy dobór produktów i odpowiednie praktyki.

 

Zadbaj o siebie od środka

Nasza dieta i styl życia ma wpływ na cały organizm, również skórę głowy i włosy, dlatego warto czasem spojrzeć na swoje włosy w szerszym kontekście. Stres, używki, brak aktywności fizycznej czy zmęczenie są w dłuższym ujęciu szkodliwe dla włosów i skóry.

Jeśli temat pielęgnacji włosów jest Ci dobrze znany, wiesz jakie kosmetyki i kiedy stosować, a mimo to Twoje pasma wciąż nie wyglądają, tak jak powinny, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i diecie.

 

Czytaj i pytaj

Jeśli w szkole na biologii lub chemii pojawiało Ci się w głowie pytanie, “Czy to mi się kiedyś w życiu przyda?” to właśnie teraz jest ten moment.

Rozszyfruj fachowe nazwy z etykiet, najlepsze kosmetyki to takie, które mają najwięcej naturalnych składników, jednak, aby to prawidłowo odczytać należy poznać podstawowe nazwy.

Są składniki, jak np.: Lanolin Alcohol i Gain Alcohol, które znacząco różnią się swoimi działaniami mimo podobnej nazwy i pochodzenia. Ten pierwszy jest pożądany i należy go szukać w składzie produktów, a drugiego stanowczo unikać.

Czytaj etykiety produktów, które kupujesz i sprawdzaj rzeczywistą zawartość składników w produkcie, czasem kosmetyki są reklamowane jako oleje lub masełka, a zawartość tych najistotniejszych składników jest marginalna. Etykiety analizuj od lewej do prawej, na początku składu wymienia się te związki, których jest najwięcej, na końcu najmniej. Inaczej niż w przypadku składników, które występują w ilości mniejszej niż 1%, te wymienia się już dowolnie.

 

świadoma pielęgnacja włosowa

Plan świadomej pielęgnacji

Zanim zaczniesz tworzyć swój indywidualny plan świadomej pielęgnacji włosów, zastanów się, jaki jest Twój cel?

Chcesz mieć zdrowsze włosy, dowiedzieć się jak wydobyć naturalny skręt włosów, a może tylko uporać się z delikatnie rozdwajającymi końcówkami?

Planujesz gruntowną odbudowę po wielu inwazyjnych zabiegach, a może chcesz wrócić do naturalnego koloru po latach farbowania?

Idealny plan powinien zostać wypracowany z uwzględnieniem aktualnego stanu włosów i celów, jakie chcesz osiągnąć.

Oto podstawy, które zawsze się sprawdzą.

Mycie włosów

Czynność wykonywana najczęściej, dlatego warto robić to dobrze. Na potrzeby wyjaśnienia tematu rozróżnimy oczyszczanie i mycie codzienne.

Jeśli regularnie i od długiego czasu używasz wielu stylizatorów i produktów odpornych na zmywanie warto, raz na jakiś czas, gruntownie oczyścić skórę głowy oraz włosy. Nadaje się do tego szampon oczyszczający skórę głowy, różniące się składem od tych delikatnych do stosowania codziennego. Oczyszczanie (reset) jest wręcz zalecane w metodzie Curly Girl, dzięki której kompleksowo zadbasz o naturalne loki.

Mycie codzienne polega na delikatnym myciu skóry głowy (i tylko jej!), z zanieczyszczeniami na włosach bez problemu poradzi sobie piana, która spłynie podczas zmywania szamponu.

 

Istnieje kilka sposobów mycia, jednak najpopularniejszą jest metoda OMO lub jej odmiany dopasowane do potrzeb Twoich włosów. Nazwa to skrócony przepis na cały proces: O — odżywianie, M — mycie, O — odżywianie.

 

Zanim sięgniesz po szampon nałóż na wilgotne włosy odżywkę, od linii uszu do końcówek. Umyj skórę głowy delikatnym szamponem i spłucz. Na koniec nałóż odżywkę lub maskę.

Dzięki pierwszej odżywce włosy nie zostaną wysuszone przez szampon.

Jeśli masz włosy niskoporowate bez objętości, ta metoda może dodatkowo je obciążyć, więc zacznij od zastosowania bardzo lekkiej odżywki lub w pierwszej fazie nałóż ją tylko na końcówki.

Unikaj gorącej wody, letnia lub ciepła dużo lepiej działa podczas procesu zamykania łusek włosa.

 

Suszenie

Zaraz po umyciu zrezygnuj z szorstkich ręczników z frotte, wystające włókna materiału pocierają o włosy niszcząc je. Delikatnie odciśnij wodę z włosów rękoma i zawiń w tetrową pieluszkę lub bawełnianą koszulkę. Te materiały są znacznie delikatniejsze i dobrze odprowadzają wilgoć.

W przypadku kręconych włosów lub jeśli pracujesz nad wydobyciem naturalnego skrętu, zostaw materiał na głowie do całkowitego wyschnięcia. To popularny plopping, również znany z metody Curly Girl.

Unikaj suszarki! Włosy nie lubią gorącego i mocnego nawiewu, pozwól im naturalnie schnąć, zwłaszcza jeśli masz loki, dzięki temu będą zbite i sprężyste.

W nagłych sytuacjach, jeśli jednak nie masz innego wyjścia, zmniejsz temperaturę w urządzeniu i staraj się ustawić najniższy nawiew.

Kręcone włosy susz przy pomocy dyfuzora, inaczej możesz skończyć ze stylizacją estetyką zbliżoną do lat ‘80.

 

Czesanie i stylizacja

Niskopory bardzo dobrze znoszą czesanie na mokro, jak i sucho. Z natury sypkie i bez tendencji do plątania nie powinny sprawiać problemów, dlatego najlepiej czesać je na sucho lub lekko wilgotne.

Kręcone włosy lub takie, które trudno rozczesać, rozdziel palcami jeszcze w momencie, kiedy są mokre i koniecznie nałóż odżywkę lub olejek ułatwiający rozczesanie. Używaj tylko grzebienia z bardzo rzadko rozstawionymi, grubszymi zębami. Szczotka nie jest wskazana, bo puszy włosy, rozdzieli lokowane pasma i może je połamać. Czesanie zawsze zaczynaj od końcówek i powoli przesuwaj się w stronę nasady.

 

Końcówki — czy trzeba je przycinać?

Pamiętacie popularne stwierdzenie, że podcinanie końcówek przyspiesza odrastanie włosów? Niestety to mit, ale sam zabieg zdecydowanie dobrze wpływa na włosy!

W przypadku rozdwojonych i poszarpanych końcówek jest duża szansa, że same się połamią i ukruszą, więc lepiej zrobić to szybciej u profesjonalisty. Obcięcie sprawi, że włosy będą gładkie i zabezpieczone przed dalszym strzępieniem, a Ty dzięki naturalnym produktom i świadomej pielęgnacji zadbasz, aby końcówki więcej się nie rozdwajały.

 

Tam, gdzie zaczyna się włos

Skóra głowy, tak jak każdego innego miejsca na ciele, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Przesuszona prowadzi do powstawania łupieżu lub nadprodukcji sebum, które potocznie mówiąc “przetłuszcza włosy”. Raz na jakiś czas stosuj peeling do skóry głowy, który oczyszcza z nadmiaru sebum, pomaga pozbyć się martwego naskórka oraz pobudza mieszki włosowe do pracy. Miejsce wyrastania włosa również zostaje oczyszczone przez co nie są już obciążone i cała fryzura zyskuje na objętości.

Efekt zdrowej i nawilżonej skóry możesz uzyskać również poprzez olejowanie, jest to doskonały sposób na dodatkowe wzbogacenie jej o witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość oleju dla skóry z problemami może okazać się problematyczna, ponieważ to dobre środowisko dla rozwoju i namnażania się bakterii. Zacznij od bardzo niewielkiej ilości.

Kolejnym problemem możliwym do opanowania poprzez właściwy kosmetyk jest nadmierne wypadanie włosów, jeśli z tym walczysz zastosuj wcierki. Są to zazwyczaj produkty pochodzenia ziołowego (skrzyp polny, szałwia, pokrzywa, łopian) i działają głównie na cebulki włosów, czyli ich korzenie, natomiast samo wcieranie poprawia ukrwienie skóry głowy. Rozmaite wcierki do skóry głowy są źródłem witamin i minerałów, które biorą udział w procesie budowania włosów, dlatego pasma stają się gęste i zdrowe.

 

Olejowanie włosów

Nakładanie olejów przynosi bardzo dobre efekty w relatywnie krótkim czasie, a przede wszystkim nawilża suche pasma, nadaje objętości i blasku. Dodatkowo niweluje problem z puszeniem i elektryzowaniem, włosy łatwiej się rozczesują, są mocniejsze i zwyczajnie zdrowsze. Olejowanie zabezpiecza przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Jak zacząć? Najpierw dobierz olej do typu porowatości włosów i spróbuj z małą ilością preparatu. Nałóż wybrany rodzaj oleju na wilgotne włosy, od linii uszu po końcówki i pozostaw na minimum 40 minut. Włosy możesz owinąć wełnianym materiałem, aby zabezpieczyć ubranie. Mycie włosów po olejowaniu dobrze przeprowadzić metodą OMO, ponieważ odżywka emulguje olej i łatwiej będzie go zmyć.

 

Kremowanie włosów

Kremowanie włosów to po prostu nakładanie na nie wybranego kosmetyku, dlaczego akurat krem? Formuła takiego produktu jest bogatsza w substancje odżywcze niż pojedynczy olej i zabiera mniej czasu, poza tym krem, czy balsam do ciała, który również się dobrze sprawdzi, jest lżejszy niż olej i łatwiej go zmyjesz. Krem nałóż na mokre włosy, przeczesz pasma grzebieniem i zostaw na około 15 minut. Umyj głowę metodą OMO i ciesz się efektami.

 

Podsumowując, świadoma pielęgnacja włosów to indywidualne podejście, oparte na wiedzy i świadomości, które pozwala zadbać o włosy w sposób skuteczny i naturalny. To sposób na stworzenie zdrowych, pięknych włosów, które będą odzwierciedleniem naszej troski i świadomej decyzji.

Maska do olejowania włosy wysokoporowate Stars from the Stars Galaxy Oils
Odżywka emolientowa Stars from the Stars Emollient Planet
Odżywka humektantowa Stars from the Stars Humectant Planet
Odżywka proteinowa Stars from the Stars Protein Planet
Szampon oczyszczający do skóry głowy Stars from the Stars Cosmic Volume
Serum na końcówki bezsilikonowe Stars from the Stars Aurora Shine