< powrót do wszystkich wpisów

Olejowanie włosów: Jakie są efekty, sposoby i zalety

Pielęgnacja włosów    17-03-2023

Półki z produktami do pielęgnacji włosów potrafią przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, dlatego coraz częściej eksperci zwracają uwagę na naturalne i dobrze znane substancje. Olejowanie włosów to metoda, którą stosowano już w starożytności i cały czas jest polecana. Sprawdź, jak to robić i czym się kierować przy pierwszych samodzielnych próbach. 

olej do włosów

Po co olejować włosy?

Pierwsze wzmianki o używaniu oleju jako preparatu do pielęgnacji włosów pojawiły się w kontekście starożytnego Egiptu, ostre słońce i suchy klimat sprawiał, że włosy stawały się przesuszone i zniszczone. Najlepszym wyjściem było wcieranie w pasma powszechnie dostępnych roślinnych olejów, które ochraniały przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. 

Stosowanie serum na końcówki poprawia ich elastyczność, regeneracje przez co są mniej podatne na wykruszenie, wysuszenie lub rozdwajanie .

Nie istotne czy Twoje pasma cechuje wysoka, średnia czy niska porowatość, tłusta substancja nada im blasku, a z czasem sprawi, że będą gładkie i sypkie — łatwiej więc osiągniesz pożądany efekt tafli.

Włosy regularnie poddawane olejowaniu stają się grubsze, lśniące i łatwiej nad nimi zapanować podczas codziennej stylizacji. Jest to istotne w przypadku kosmyków puszących się, które mają skłonność do plątania, w efekcie łatwiej będzie Ci je rozczesać.

Jeśli masz problemy z łupieżem, stanami zapalnymi lub skłonności do podrażnień na skórze głowy rozważ użycie substancji oleistych, które łagodzą objawy, a prawidłowo stosowane wspierają walkę z nadmiernym złuszczaniem naskórka. 

Z drugiej strony prawidłowo dobrany rodzaj substancji może pomóc wyregulować nadmierne wydzielanie sebum i problem z przetłuszczonymi, przyklapniętymi włosami u nasady.

Już po kilku tygodniach systematycznego nakładania oleju zobaczysz, że Twoja fryzura jest zdrowa, lśniąca i pięknie się układa, a dodatkowo zmniejszyła się liczba wypadających włosów. 

Oprócz efektów estetycznych, które widać gołym okiem, olejowanie zapewnia włosom lepszą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, co przekłada się na ich ogólną kondycję. Przeczytaj także nasz artykuł o kremowaniu włosów, które może być alternatywą do olejowania.

Prawidłowe olejowanie włosów - jak je wykonać?

Aplikacja na pasmach

Na zwilżone włosy (nie mokre) nałóż wybrany rodzaj oleju. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Od linii uszu w dół, na całą długość włosów, same końcówki lub wcierać tylko w skórę głowy. Na początek wystarczy jedna lub dwie łyżki wybranego oleju, nie warto przesadzać z ilością, ponieważ później ciężko będzie zmyć substancje, a przypadku cienkich włosów mogą być zbyt przeciążone.

 

Jak długo pozostawić olej na włosach?

Najkrótszy czas trzymania substancji to 30 minut, jednak dla wzmocnienia efektu zostaw olej na głowie na około 3 godziny. 

Jeśli używasz kosmetyków przeznaczonych do olejowania, to najlepiej sugerować się tym, co zaleca producent.

 

Mycie włosów po olejowaniu

Olejowanie włosów przed myciem jest chyba najpopularniejszym rozwiązaniem i bardzo wygodnym, można potem od razu przejść do zastosowania metody OMO

Najłatwiej jednak zdjąć z włosów tłustą powłokę za pomocą odżywki, nałóż ją na pasma i zostaw na około 15 minut. Odżywka, choć nie daje takiego poczucia, również jest preparatem składającym się między innymi z tłuszczów, emulguje olej na włosach przez co łatwiej go spłukać.

Jak olejować włosy, aby osiągnąć najlepsze efekty

Pierwszą i jedną z najważniejszych zasad jest regularność i znajomość posiadanej przez nas porowatości włosów. W przypadku włosów wysoko i średnio porowatych zacznij od olejowania włosów 1-2 razy w tygodniu, jeśli masz włosy w typie niskoporowatych lub ze skłonnością do przetłuszczania nakładaj olej raz na dwa tygodnie.

Drugim aspektem olejowania włosów, który duży wpływ na skuteczność całego procesu jest odpowiedni dobór substancji do typu włosów. 

 

Oleje do włosów niskoporowatych

W tym przypadku łuska dość szczelnie przylega do łodygi włosa przez co do pielęgnacji tego typu włosa najlepiej używać substancji drobnocząsteczkowych, które bez problemu przedostają się do wnętrza łodygi przez ciasno dolegające łuski.

  • Polecane oleje: kokosowy, rycynowy, z pestek granatu, cupuacu, babassu oraz masło shea. 

 

Oleje do włosów średnioporowatych

Nazywane często po prostu włosami normalnymi, łączą w sobie cechy pasm wysoko oraz nisko porowatych. Lekko się kręcą, czasem mają tendencję do rozdwajania końcówek.

  • Polecane oleje: ze słodkich migdałów, z orzechów włoskich, z pestek śliwki, awokado, oliwa z oliwek. 

 

Oleje do włosów wysokoporowatych

Przy tego typu pasmach najczęściej pojawiają się problemy z puszeniem, przesuszaniem oraz plątaniem włosów, ponieważ łuski są zbyt rozchylone. 

  • Polecane oleje: słonecznikowy, z pestek malin, konopny, z pestek dyni, kokosowy, masło mango.

oleje do włosów

Olejowanie włosów na noc - czy warto?

Przy tym wariancie warto zwrócić uwagę na zapach substancji, która nakładasz na włosy, ponieważ będzie na nich całą noc. Jeśli lubisz lawendę, możesz dodać kilka kropel naturalnego ekstraktu do właściwego oleju, zapach tego kwiatu pomaga się zrelaksować i odprężyć. 

Sam proces nie jest skomplikowany, rozprowadź olej na wybranych częściach, całych włosach oraz, jeśli uważasz to za potrzebne również na skórze głowy. Następnie przeczesz włosy (ten krok należy pominąć w przypadku włosów kręconych), w ten sposób równomiernie rozprowadzisz olej. Na głowę możesz założyć specjalny czepek lub po prostu zawinąć włosy w turban z bawełnianego materiału, jeśli jednak nie masz problemu z wypraniem poszewki na drugi dzień nie musisz robić nic.

Rano umyj włosy z resztek preparatu dobrym szamponem i koniecznie użyj odżywki do włosów, jeśli będziesz miała wrażenie, że włosy nadal są tłuste powtórz mycie.

Jak wykonać poprawnie olejowanie włosów na sucho

Olejowanie włosów na sucho polega na nakładaniu substancji oleistych na suche, nieumyte włosy, jednak nie mogą na nich znajdować się pozostałości po produktach stylizujących czy modelujących. Zwróć uwagę, aby podczas tego procesu nie mieć zbyt przetłuszczonych włosów, ponieważ substancje odżywcze nie dostaną się do łodygi włosa przez nadmiar sebum. Po około 40 minutach zemulguj olej za pomocą odżywki i przejdź do mycia ulubioną metodą. Ten sposób z pewnością jest dobry dla początkujących, ponieważ na suchych włosach dokładnie widać, gdzie został nałożony olej.

Czepek do olejowania włosów - czy na pewno jest niezbędny?

Zabezpieczenie włosów czepkiem podczas olejowania działa zabezpieczająco nie tylko dla kosmyków, ale również ubrań czy poduszek, jeśli planujesz zostawić olej na włosach na całą noc. Spanie w czepku nie jest szkodliwe, wręcz ma szereg zalet. Przede wszystkim włosy nie ocierają się o poduszkę i nie odgniatają, najlepsze są naturalne materiały, które pozwalają skórze oddychać jak bawełna czy jedwab, który również pomaga zachować fryzurze świeżość. Czy jest to konieczne? Nie, ponieważ można kompleksowo zadbać o włosy w ciągu dnia, spanie w czepku może być dość problematyczne. Całość należy odpowiednio upiąć, tak aby nic nie ściągnęło się podczas snu, ale z drugiej strony zapewniało wygodę przez całą noc, zatem zakładanie czepka na włosy na noc jest kwestią całkowicie indywidualną.

 

Świadoma pielęgnacja jest kluczem do zdrowych i naturalnie pięknych włosów, jednak kluczem do osiągnięcia najlepszych efektów są dobrze dobrane naturalne kosmetyki. Zwracaj uwagę na składy wybieranych produktów, w tym przypadku kieruj się zasadą “im prościej, tym lepiej”. Roślinny i prosty skład obniża ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji alergicznych na skórze.

Maska do olejowania włosy wysokoporowate Stars from the Stars Galaxy Oils
Odżywka do mycia skóry głowy Stars from the Stars Galaxy Co-Wash
Chelatujący szampon enzymatyczny do skóry głowy Stars from the Stars Clean Sky