< powrót do wszystkich wpisów

Cera trądzikowa — skąd się bierze? Radzimy jak dbać o cerę trądzikową.

Pielęgnacja cery    10-02-2023

Trądzik pojawia się tylko na cerze tłustej i mieszanej — to mit. Na każdym rodzaju skóry mogą rozwinąć się bakterie powodujące wypryski lub niedoskonałości. Dowiedz się jak pielęgnować cerę trądzikową, aby twoja skóra będzie zdrowa i piękna.

dziewczyna z trądzikiem

Cera trądzikowa — czym się charakteryzuje?

Niestety jednym ze znaków rozpoznawczych cery trądzikowej są zmiany w formie krost, wyprysków lub podrażnień w obrębie twarzy, szyi czy dekoltu. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie w tych miejscach znajduje się największe skupisko gruczołów łojowych. Gospodarka hormonalna w czasie adolescencji przechodzi prawdziwą rewolucję, a gruczoły są nadmiernie pobudzone, powoduje to trądzik, który dotyka większości młodych osób w okresie dojrzewania. Niestety w niektórych przypadkach mimo upływu czasu sytuacja się nie zmienia i skóra na twarzy nadal jest powodem do zmartwień. U dorosłych trądzik powstaje z powodu nadprodukcji sebum i skłonności do rogowacenia komórek. Martwy naskórek nie ulega naturalnemu złuszczeniu i zatyka kanaliki, którymi normalnie łój wydostaje się na zewnątrz, martwego naskórka możemy się pozbyć używając peeling węglowy od Stars from the Stars.
Taka mieszanka to idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów powodujących stany zapalne. Wzmożona praca gruczołów łojowych ma również wpływ na zmianę odczynu skóry, a to powoduje zachwianie naturalnej flory bakteryjnej. Z iany powstające w ten sposób mogą mieć bardzo różny przebieg, ich nasilenie i estetyka na skórze zależą od indywidualnych predyspozycji. Najczęściej na twarzy pory rozszerzają się, tworząc zaskórniki zamknięte lub otwarte. Przy zmianach wtórnych pojawiają się grudki, krosty a czasem nieprzyjemne torbiele ropne, które pozostawiają blizny. Najłagodniejszy i stosunkowo niegroźny jest popularny trądzik zaskórnikowy, bardziej dotkliwa odmiana to ten krostkowo-grudkowy, a najcięższa to trądzik piorunujący. Jeśli dbasz o swoją cerę w sposób świadomy, korzystając z odpowiednich produktów, a mimo to jej stan Cię martwi lub pojawiają się przewlekłe stany zapalne, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Nieleczone zmiany mogą pozostawić trwałe blizny oraz znacząco obniżyć komfort życia. Trądzikowi może towarzyszyć ból w okolicach zmienionych chorobowo lub nieprzyjemne swędzenie. Warto podkreślić, że trądzik powstaje nie tylko na skórze tłustej czy mieszanej, która z natury ma tendencję do nadprodukcji sebum, ale również na suchej. Jak do tego dochodzi? Odwodniona skóra sucha pozbawiona naturalnej ochrony w postaci warstwy hydrolipidowej czasem próbuje się ratować i zmusza gruczoły łojowe do niekontrolowanej produkcji tłuszczu, który tworzy trądzik, warto temu zaradzić przy pomocy nawilżającego kremu do twarzy.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Oprócz wieloetapowej pielęgnacji cery przy pomocy odpowiednich produktów na trądzik ma wpływ kilka innych czynników.

  • Czynniki genetyczne — niestety nie jesteśmy w stanie wygrać z cechami, które zostały nam przekazane przez przodków, do nich zalicza się rodzaj cery czy np. porowatość włosów.
  • Hormony — w okresie dojrzewania to one są odpowiedzialne, w jakim stanie jest nasz cera.
  • Niektóre jednostki chorobowe — przewlekłe choroby lub okresowe stany zapalne w organizmie mogą zmienić gospodarkę hormonalną i mieć wpływ na cerę.
  • Nawyki żywieniowe — dieta bogata w ostre, słodkie oraz wysoko przetworzone produkty nie pomaga, a raczej pogarsza stan skóry na twarzy, do takich substancji również należy alkohol i inne używki.
  • Leki — głównie preparaty sterydowe, ale inne środki również mogą powodować zaognienie trądziku.
  • Higiena snu — odpoczynek i redukcja stresu mają ogromny wpływ na naszą kondycję fizyczną, a co za tym idzie również wygląd skóry.
  • Czynniki zewnętrzne — promienie słoneczne, wiatr czy silny mróz mogą podrażniać skórę i zaogniać stany zapalne.

cera trądzikowa przed i po

Jak dbać o cerę trądzikową krok po kroku

Cera trądzikowa nie jest najłatwiejsza w pielęgnacji, ale wdrożenie odpowiednich nawyków może przynieść bardzo dobre efekty. Najlepiej podzielić pielęgnację na etapy i dobrze przeanalizować każdy.

 

  1. Oczyszczanie — najlepiej oczyszczać cerę trądzikową dwa razy dziennie, delikatnymi kosmetykami, które nie zawierają alkoholu oraz silnych detergentów. Celem jest oczyszczenie, a nie nadmierne wysuszenie twarzy. Najlepiej sprawdzą się pianki lub żele, które można nakładać rękami, dzięki temu nie będziemy podrażniać skóry wacikiem lub gąbką. Do demakijażu stosuj specjalne masełko do demakijażu i olejki, dzięki zawartości tłuszczów delikatnie rozpuszczą resztki makijażu, nie uszkadzając skóry.
  2. Złuszczenie — raz w tygodniu warto wykonać peeling skóry twarzy, aby pozbyć się martwego naskórka, w przeciwnym razie będzie zapychał pory i przyczyniał się do tworzenia nowych wyprysków. Zrezygnuj z mechanicznych peelingów drażniących cerę na rzecz enzymatycznych, które nie zaogniają zmian skórnych.
  3. Tonizacja — bardzo istotny etap, często jednak pomijany w codziennej rutynie. Delikatny tonik od Stars from the Stars przywraca naturalne pH skóry oraz normalizuje wydzielanie sebum.
  4. Nawilżenie i ukojenie — do nawilżenia cery trądzikowej najlepiej sprawdzi się delikatny krem lub serum. Cera tłusta trądzikowa lub mieszana potrzebuje preparatu, który wycisza produkcję sebum i spowalnia pojawianie się niedoskonałości. W przypadku cery suchej dobrze dodać jej trochę kolorytu i rozświetlić. Odżywcze serum zawierające kwas salicylowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Pozwoli zmniejszyć zaskórniki oraz uspokoi podrażnioną skórę.

 

Cera trądzikowa, jako pewna tendencja wymaga nieco cierpliwości i sumienności, wtedy efekty pielęgnacji będą widoczne dość szybko. Pamiętaj jednak, że preparaty kosmetycznie
nie zastąpią nigdy lekarstw, więc jeśli zmiany na skórze budzą wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Zdarzają się przypadki, kiedy tylko i wyłącznie połączenie medycyny i szczególnej higieny pozwala zwalczyć trądzik.

Krem matujący Space Face Moonlove Stars from the Stars
Oczyszczjąca pianka-chmurka do mycia twarzy Space Face Magic Cloud Stars from the Stars
Tonik-esencja Space Face Cosmic Mist Stars from the Stars