< powrót do wszystkich wpisów

Jak nawilżyć włosy? poznaj najlepsze sposoby

Pielęgnacja włosów    31-08-2023

Męczy Cię poranne zmaganie się z puszącymi się i trudnymi do ułożenia kosmykami? Walka z nimi może się skończyć, jeśli postawisz na głębokie nawilżenie włosów. Dlaczego ono jest tak ważne i jak nawilżyć włosy w domu? O tym przeczytasz w naszym poradniku. Poznaj domowe sposoby na przesuszoną czuprynę i dowiedz się, po jakie kosmetyki sięgać przy suchych włosach.

efekt głębokiego nawilżenia włosów

Dlaczego włosy potrzebują nawilżenia?

Zanim powiemy Ci, jak nawilżyć bardzo suche włosy, musisz wiedzieć, dlaczego kosmyki w ogóle tracą nawilżenie i skąd się bierze problem ich suchości. Zdrowe pasma w dobrej kondycji powinny zawierać ok. 10% wody, niestety rzadko kiedy tak jest. Utrata nawilżenia to powszechny problem, a jest wynikiem uszkodzenia lipidowego płaszcza ochronnego włosów i skóry głowy. Doprowadzają do niego czynniki, przed którymi trudno nam się bronić m.in.:

  • Promieniowanie UV,
  • Wysoka temperatura,
  • Suche powietrze,
  • Zanieczyszczenia.

Do utraty nawilżenia włosa przyczyniają się też agresywne zabiegi stylizacyjne, w tym te oparte na stosowaniu gorącego sprzętu i chemikaliów. Niemały wpływ też ma niedostarczanie składników odżywczych takich jak witaminy, minerały i aminokwasy, które są niezbędnym budulcem włosów. Musisz jednak wiedzieć, że przyczyn suchych włosów może być o wiele więcej, a niektóre z nich są o wiele poważniejsze np. choroby czy wahania hormonalne.

Dlaczego nawilżanie włosów jest ważne?

Wszystkie wyżej wymienione czynniki sprawiają, że Twoje włosy mogą tracić naturalną wilgotność. Dzieje się tak, nawet jeśli na pozór wyglądają one zdrowo i pięknie. To, dlatego głębokie nawilżenie włosów potrzebne jest każdym kosmykom. Dlaczego? Ponieważ w innym przypadku będą kruche, łamliwe, nieprzyjemne w dotyku i szorstkie, a końcówki będą się rozdwajać. Wysuszenie może prowadzić też do poważniejszych konsekwencji takich jak np. pojawienie się łupieżu czy nadmierne wypadanie włosów.

Odpowiednie nawilżenie włosów nie tylko pozwoli ci wyeliminować te problemy, ale i przyczyni się do wzrostu mocniejszych kosmyków, wydłużenia ich żywotności oraz poprawi kondycję. W efekcie cała czupryna będzie gęstsza, lśniąca i przyjemnie dociążona.

Jak nawilżyć bardzo suche włosy? 6 prostych kroków dla każdej z nas

Nawilżanie włosów nie jest łatwym i szybkim zadaniem. Co prawda pozorny sukces osiągniesz, sięgając po natłuszczające olejki, jedwab do włosów czy mieniący się lakier – jednak te preparaty jedynie na chwilę zamaskują przesuszone kosmyki. Jeśli zależy ci na skuteczności, musisz więc działać długofalowo i na kilku frontach – a dokładnie na sześciu. Dzięki temu głębokie nawilżenie włosów będzie zachodzić od wewnątrz i od zewnątrz, a utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci będzie prostsze.

Nawilżające kosmetyki do włosów

Nawilżanie włosów będzie trudne, jeśli w twojej kosmetyczce nie pojawią się kosmetyki nawilżające. Najważniejszy będzie łagodny szampon bez SLS i SLES, którym będziesz mogła myć kosmyki tzw. metodą OMO. Polega ona na nałożeniu w pierwszej kolejności odżywki, a następnie zmyciu jej szamponem, aby na koniec jeszcze raz ją zaaplikować i usunąć z pomocą wody. Jeśli chodzi o samą odżywkę to, dobrze gdy zaprzyjaźnisz się z Stars from the Stars Humectant Planet oraz Stars from the Stars Emollient Planet. Te dwie odżywki zawierają składniki, które pozwalają na głębokie nawilżenie włosów. Humektanty będą wnikać w łodygę włosa i zatrzymywać w niej wilgoć, natomiast emolienty uzupełnią powłokę lipidową, przyczyniając się do powstawania w niej wody. W kosmetykach nawilżających do włosów nie powinno też zabraknąć: gliceryny, kwasu hialuronowego, aloesu, miodu, D-panthenolu, naturalnych olejów, siemienia lnianego.

Odżywianie i regeneracja

W nawilżaniu włosów ważną rolę odgrywa również głębokie odżywienie. Z tego powodu maska Stars from the Stars Galaxy Oils jest absolutnym must have twojej kosmetyczki. Jest ona idealna dla włosów wysokoporowatych, czyli tych mających częsty problem z utratą wilgoci. Oprócz drogeryjnych masek do odżywiania możesz też stosować te domowe, na które przepis znajdziesz w poniższym akapicie.

Olejowanie włosów

Szukając odpowiedzi na pytanie, czym nawilżyć włosy na pewno znajdziesz informacje o olejowaniu. Faktycznie ten zabieg pomoże zatrzymać wilgoć zarówno w kosmykach, jak i w skórze głowy. Na przesuszoną czuprynę bardzo dobrze zadziałają oleje: kokosowy, jojoba, arganowy oraz awokado. Mają one właściwości nawilżające oraz ochronne. Aby olejowanie przyniosło oczekiwany rezultat, trzymaj olej na włosach co najmniej godzinę, a najlepiej całą noc. Jeśli Twoje włosy są bardzo suche, nie zapominaj też nakładać olej, żel aloesowy lub Stars from the Stars Aurora Shine na końcówki.

Odpowiedzialna stylizacja włosów

Nawilżanie włosów to nie tylko stosowanie nawilżających kosmetyków i olejowanie, ale także wyeliminowanie szkodzących nawyków. Najczęściej mają one związek ze stylizacją, niektóre też myciem czupryny. Chcąc więc cieszyć się nawilżonymi włosami:

  • susz je letnim, a nie gorącym nawiewem;
  • unikaj chodzenia spać z mokrymi włosami;
  • długie włosy związuj do spania np. w luźny warkocz;
  • używając lokówki czy prostownicy, korzystaj z kosmetyków termoochronnych;
  • ogranicz stylizację na gorąco;
  • latem chroń kosmyki przed szkodliwym promieniowaniem UV, stosując kosmetyki z filarem UV, a także zakładając czapki/kapelusze.

Nawadniaj organizm

Włosy potrzebują nawilżenia nie tylko od zewnątrz, ale i wewnątrz. W tym niestety pomóc nie mogą żadne kosmetyki, a jedynie wypijanie odpowiedniej ilości wody dziennie. Zgodnie z zaleceniami WHO najlepiej jest wypijać 2 litry płynów dziennie, najlepiej jeśli większość z nich stanowi woda, napary ziołowe i inne niesłodzone napoje. Stosowanie się do tych rekomendacji poprawi nie tylko nawilżenie włosów, ale i skóry, a także kondycje całego organizmu.

Zdrowa dieta

Oprócz nawadniania organizmu zwracaj też uwagę na to co jesz. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze, witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe. Chcąc nawilżyć włosy, powinnaś też spożywać duże ilości produktów z witaminą A. Znajdziesz ją np. w brokułach, dyni, owocach dzikiej róży, kapuście, marchewce, morelach, pomidorach, pomarańczach, maśle czy wątróbce. Jej brak sprawia, że kosmyki stają się suche oraz łamliwe. Do codziennego jadłospisu włącz też rośliny strączkowe bogate w białko, żelazo, cynk i biotynę, czyli substancje również zapobiegające nadmiernemu przesuszeniu czupryny.

nawilżanie włosów

Jak nawilżyć włosy w domu? Sprawdzone triki

Mówiąc, jak nawilżyć bardzo suche włosy nie sposób też pominąć domowych sposobów. Są one od lat z dużą skutecznością wykorzystywane przez nasze matki i babki. Co więcej, nawilżanie włosów w domu jest banalnie proste, bowiem wykorzystasz do niego naturalne produkty, które są łatwo dostępne i niemal na pewno masz je w lodówce.  Jakie?

  • Awokado i banan. Z połączenia tych dwóch produktów stworzysz maskę, którą nałożysz na wilgotne pasma (przede wszystkim na końcówki) i zostawisz na 30 minut, a następnie spłuczesz i dokładnie umyjesz głowę szamponem.
  • Jogurt i miód. Wymieszaj pół szklanki jogurtu naturalnego z dwoma łyżkami miodu, a papkę nałóż równomiernie na włosy – od nasady po same końce. Owiń głowę ciasno ręcznikiem lub załóż czepek i odczekaj ok. 30 minut, a następnie spłucz maskę zimną wodą i umyj głowę delikatnym szamponem.
  • Miód i oliwa z oliwek. Wymieszaj dwie łyżki miodu i trzy łyżki oliwy z oliwek i zaaplikuj na wilgotne włosy. Maskę pozostaw 30 minut i zmyj szamponem.
  • Olejek rycynowy i miód. Dwie łyżki olejku i jedna łyżka miodu – to przepis na nawilżającą maskę, którą zaaplikujesz na wilgotne włosy. Dla wzmocnienia efektu, przy nakładaniu delikatnie masuj skalp. Mieszankę pozostaw na głowie ok. 60 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą i umyj szamponem.
  • Skrzyp, pokrzywa, łopian. Zioła te możesz kupić w aptece lub zielarnii w formie suszonych kwiatów i wykonać z nich płukankę. Wystarczy, że zaparzysz je w równych porcjach i ostudzisz. Mieszanką przepłukuj włosy na koniec mycia. Co ważne ten naturalny kosmetyk możesz stosować tak często jak chcesz – nawet przy każdym myciu!
  • Jajka. Maseczki jajeczne to sprawdzony sposób na wyeliminowanie wielu włosowych problemów, również tych związanych z brakiem nawilżenia. Tę nawilżając włosy wykonasz z dwóch żółtek, soku z połowy cytryny i kilku kropli olejku rycynowego (możesz go zastąpić arganowym, kokosowym, z pestek winogron lub oliwy z oliwek – ważne by był nierafinowany). Wszystkie te składniki mieszasz i nakładasz na włosy na 20 minut, a następnie zmywasz.
  • Siemię lniane. Do przygotowania maski nawilżającej na włosy z siemienia lnianego wystarczą cztery łyżki tego składnika zalane połową szklanki wody. Ziarna lnu pozostawione na pół godziny przybierają kisielowatą konsystencję, którą łatwo nałożysz na włosy. Pozostaw ją 20 minut, a następnie spłucz.

Jak często nawilżać włosy?

Właściwa pielęgnacja włosów to sztuka. Nawilżanie, choć jest jej kluczowym elementem, nie może być jednak wykonywane zbyt często. Dlaczego? Ponieważ zbyt częste stosowanie nawilżających produktów może prowadzić do efektu odwrotnego niż zamierzony. W rezultacie pasma będą przeciążone, przetłuszczone, a także będą wyglądać nie atrakcyjnie. Jeśli chcesz tego uniknąć to jak często będziesz nawilżać włosy, dostosuj do:

  • Typu włosów – te cienkie i delikatne będą potrzebować częstszego nawilżania niż kosmyki grube i kręcone;
  • Stosowanych produktów – jeśli używasz mocno nawilżających produktów, takich jak maski lub odżywki głęboko nawilżające, ogranicz ich użycie do jednego – dwa na tydzień. Lżejsze produkty, takie jak mgiełki nawilżające, mogą być stosowane codziennie.
  • Reakcji włosów – obserwuj, jak Twoja czupryna reaguje na zabiegi nawilżające. W przypadku gdy zauważysz, że w ich wyniku pasma stają się cienkie i szybko się przetłuszczają, prawdopodobnie stosujesz za dużo produktów nawilżających, dlatego dla równowagi sięgnij wtedy po Stars from the Stars Protein Planet, kiedy natomiast zauważysz suchość, szorstkość, matowość, trudności w stylizacji/układaniu i elektryzowanie zwiększ intensywność zabiegów nawilżających.

Jakie są efekty nawilżenia włosów?

Nawilżone włosy to zadowolona głowa – dosłownie i w przenośni. Prawidłowa ilość wody w kosmykach niesie wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu czupryny. Przede wszystkim ją wzmacnia i czyni elastyczną, przez co możesz zapomnieć o łamliwości i rozdwajaniu się końcówek. Nawilżone włosy to też te pełne blasku i wyglądające zdrowo. Brak wody powoduje bowiem, że fryzura jest matowa i wygląda na zaniedbaną, nawet jeśli w rzeczywistości tak nie jest.

Nawilżanie włosów w domu przyczynia się nie tylko do poprawy ich wyglądu, ale i zdrowia. Redukcja łamliwości, ochrona przed uszkodzeniami oraz niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych sprawia, że ich kondycja oraz ogólne zdrowie jest lepsze.

Nawilżanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny na włosy. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nawilżanie włosów w domu za pomocą dedykowanych temu kosmetyków, czy też wdrożysz babcine sposoby – pamiętaj – kluczowa jest regularność. Maski i odżywki nakładaj na czuprynę przynajmniej raz w tygodniu, a na co dzień dbaj o dobre nawyki, zdrową dietę i ogólne nawadnianie organizmu. Pamiętaj też, że jednej dobrej odpowiedzi na pytanie jak nawilżyć bardzo suche włosy nie ma. Każda czupryna jest inna, dlatego nie bój się eksperymentować, próbować i szukać idealnych rozwiązań dla swoich kosmyków. Ważne jest jednak, byś w tych poszukiwaniach sięgała po naturalne kosmetyki, które faktycznie, a nie tylko pozornie poprawią wygląd i kondycję włosów. 

Chelatujący szampon enzymatyczny do skóry głowy Stars from the Stars Clean Sky
Szampon oczyszczający do skóry głowy Stars from the Stars Cosmic Volume