< powrót do wszystkich wpisów

Uzupełnienie paznokci żelowych – jak to zrobić poprawnie?

Paznokcie    12-04-2024

Staranny i pięknie zdobiony manicure dodaje stylu i podbija każdy look, klasyczny french pasuje do każdej okazji i nadaje elegancji, dlatego nic dziwnego, że paznokcie hybrydowe i żelowe stały się nieodzownym elementem stylu wielu kobiet.

uzupełnianie paznokci żelowych

Niestety w przypadku każdej trwałej stylizacji po około 3 – 4 tygodniach pojawi się na paznokciach nieestetyczny odrost. Jak sobie z tym poradzić bez konieczności umawiania wizyty w salonie? To prostsze niż myślisz.

Uzupełnienie paznokci – dlaczego nie warto z tym zwlekać?

Dopełnienie paznokci żelowych, akrylowych lub innych, które polegają na nadbudowaniu i przedłużeniu naturalnej płytki paznokcia, jest istotne nie tylko ze względów estetycznych.

Przed uzupełnianiem paznokcia zadbaj o jego naturalną ochronę

Każdy paznokieć, niezależnie czy naturalny, czy przedłużony ma strefę stresu, czyli miejsce najbardziej narażone na złamanie, znajduje się mniej więcej w ⅓ długości paznokcia od wolnego brzegu. Strefę stresu poprzedza apeks, jest to najwyższy punkt paznokcia, ponieważ patrząc z boku, płytka powinna być w kształcie lekkiego łuku. Taka budowa pozwala na równomierne rozłożenie sił działających na paznokieć i chroni go przed złamaniami, mimo że jest stosunkowo cienki.

W przypadku przedłużania paznokci należy zadbać, aby apeks był w odpowiednim miejscu, to sprawi, że będą mocne i odporne na uszkodzenia.

Dłuższy odrost – słabsze paznokcie?

Wraz ze wzrostem naturalnej płytki i pojawieniem się odrostu, apeks i linia stresu przestają znajdować się w optymalnym miejscu. Taka sytuacja prowadzi do osłabienia paznokci, więc uzupełnienie żelowe to nie tylko kwestia estetyki. Wiele entuzjastek przedłużania zastanawia się co ile uzupełniać paznokcie żelowe, jeśli chcesz, aby Twoje były mocne i zawsze dobrze wyglądały należy to robić co 3-4 tygodnie.

Ile trwa uzupełnienie paznokci żelowych?

Każdy ma swoje indywidualne tempo pracy i pierwsza przygoda z uzupełnianiem paznokci żelowych może zająć więcej, niż podają profesjonalistki, ale przy odrobinie wprawy cały proces zajmie około 45 minut.

Uzupełnienie paznokci żelowych - krok po kroku

Do samodzielnego uzupełnienia paznokci żelowych potrzebujesz:

  • kopytka do odsuwania skórek
  • cążek do usunięcia martwego naskórka
  • preparat odtłuszczający np. cleaner
  • żel do uzupełnienia odrostu, jak np. żel budujący UV/LED do paznokci Space Builder Gel Milky
  • pędzelek do nakładania żelu
  • primer
  • top, który utrwali uzupełnienie
  • pilniki o mniejszej i większej gradacji oraz blok polerski
  • pozostałe produkty do wykonania wybranej stylizacji

Uzupełnienie żelu na paznokciach zacznij od sprawdzenia kondycji swoich paznokci, zobacz czy żaden nie jest uszkodzony, najczęściej dobudowana część odkleja się na bokach lub przy końcu, podchodzi powietrzem lub kruszy się. Wtedy należy ten jeden konkretny paznokieć potraktować kompleksowo. Zdejmij starą nadbudowę i zrób ją od nowa. Sprawdź również, czy płytka paznokci nie jest uszkodzona, jeśli zauważysz coś niepokojącego, udaj się do profesjonalnego salonu.

Krok 1 – Przygotowanie paznokci i usuwanie starej stylizacji

Zacznij od spiłowania nawierzchni frezarką lub pilnikiem o niższej gradacji np. 80, lub 100. Pamiętaj jednak, aby działać na powierzchni, gdzie znajduje się lakier i żel, szczególnie delikatnie potraktuj boki paznokcia.

Po usunięciu koloru lub zdobień postaraj się wypłaszczyć powierzchnię tak, aby przejście między odrostem a nadbudową było płynne, bez wgłębień, pracując w okolicach odrostu zmień pilnik, na delikatniejszy, czyli taki o wyższej gradacji. Uważaj, aby nie spiłować naturalnej płytki paznokcia. Opracuj wolny brzeg, skracając go do pożądanej długości, wyrównaj boki oraz spód paznokci.

Na sam koniec blokiem polerskim lub specjalną końcówką do frezarki należy zmatowić naturalną płytkę na odroście.

Krok 2 – Opracowanie skórek

Odsuń kopytkiem skórki ruchem popychającym, postaraj się robić to delikatnie, aby nie uszkodzić płytki. Cążkami usuń podniesione skórki, rób to powoli i delikatnie bez zbędnego ciągnięcia i urywania,

Jeśli twoje skórki są suche i trudno z nimi pracować możesz je wcześniej zmiękczyć. Oprócz specjalnych preparatów dostępnych w drogeriach są również domowe sposoby na pielęgnację i zmiękczenie skórek. Namocz paznokcie w ciepłej wodzie z dodatkiem soku z cytryny i oliwy z oliwek. Na koniec odtłuść całą powierzchnię paznokcia cleanerem.

Krok 3 – Uzupełnianie żelu na paznokciach

Na odrost nałóż primer i poczekaj aż wyschnie, następnie sięgnij po bazę i rozprowadź cienką warstwę na całej powierzchni płytki oraz nadbudowie. Postaraj się robić to ruchem wcielającym, aby dokładnie pokryć całość. Bazę utwardź w lampie UV lub LED.

Czas na żel! Aby zbudować idealną wypukłość, która pokryje odrost, aplikuje się go w dwóch warstwach: poślizgowej i budującej. Na pędzelek nabierz odrobinę produktu i rozprowadź na całej powierzchni paznokcia, ale nie utrwalaj go jeszcze w lampie. Dobierz żelu na pędzelek i dodaj go w miejscu odrostu, ruchem pulsacyjnym postaraj się dojechać pod skórki. Rozprowadź dokładnie żel przy pomocy cieńszego pędzelka, ruchami od góry do dołu i wygładź powierzchnię. Na tym etapie odrost powinien być już niewidoczny, jeśli efekt Cię zadowala utwardź paznokieć w lampie i przetrzyj cleanerem.

Krok 4 – Nadaj paznokciom idealny kształt

Pilnikiem, trzymając go pod kątem około 45 stopni, spiłuj paznokcie tak, aby utworzyć apeks, czyli lekką wypukłość mniej więcej w ⅓ odległości od wolnego brzegu. Łukowaty kształt zapewnia paznokciom estetyczny wygląd oraz ochronę przed złamaniem.

Kiedy uzupełnienie żelowe jest gotowe, możesz przejść do stylizacji paznokci wybraną metodą, pamiętaj również, aby po wszystkim użyć oliwki do skórek i paznokci Jupiter Cherry, która zmiękczy skórki i zapobiega ich zadzieraniu czy pękaniu.