< powrót do wszystkich wpisów

Wurly – bardziej loki czy fale?

Włosy kręcone    28-06-2023

Włosy wurly to określenie, które brzmi dziwnie i tajemniczo. Praktyka pokazuje jednak, że wiele z nas jest ich posiadaczkami. Czym one są i jak je rozpoznać i pielęgnować? Zobacz, co musisz wiedzieć o włosach wurly.

włosy wurly

Wurly – co to znaczy?

Wurly to połączenie angielskich słów curly (kręcone) i wavy (falowane). Mianem tym określa się jeden z typów skrętów włosów – ten pomiędzy 2C a 3A, czyli pomiędzy falami a lokami. Dokładne określenie, jak wyglądają włosy wurly jest nie możliwe, jest to bowiem kwestia indywidualna. Zazwyczaj jednak falują się u nasady, a kręcą na końcach. Włosy wurly często określane są więc jako faloloki.

Jak rozpoznać włosy wurly?

Włosy wurly raz mogą przybierać formę skrętu 2A, a raz 3A – to dlatego, aby je rozpoznać, musisz znać typy skrętu. Jakie one są?

  • (typ 2) Włosy falowane, ale nie kręcone,
  • (typ 3) Włosy falowane i kręcone, lokowane (loki w kształcie litery S),
  • (typ 4) Włosy mocno kręcone, spiralki i afro.

Każdy z tych typów ma dodatkowo swoje podtypy oznaczane literą. Swój typ kosmyków dopasowujesz więc do poniższej klasyfikacji:

  • 1a – włosy proste i cienkie,
  • 1b – włosy proste, o średniej grubości,
  • 1c – włosy proste, grube,
  • 2a – włosy falowane, o lekkim skręcie,
  • 2b – włosy falowane o umiarkowanym skręcie,
  • 2c – włosy falowane o mocnym skręcie, układające się w ciasną literę “S”,
  • 3a – włosy kręcone o luźnym skręcie,
  • 3b – włosy kręcone o mocniejszym i drobniejszym skręcie,
  • 3c – mocno skręcone loki o najdrobniejszym skręcie,
  • 4a – włosy sprężynkowe, afro – bardzo drobne i ciasno skręcone,
  • 4b – włosy afro o bardzo drobnym, zygzakowatym skręcie,
  • 4c – włosy afro o najdrobniejszym, chaotycznym skręcie, miękkie, wełniste w dotyku.

Jeśli zaobserwujesz u siebie, że na jednym pasmie pojawia się u Ciebie kilka różnych rodzajów skrętu, to znak, że jesteś posiadaczką włosów wurly. Aby jednak tak móc określić swoje kosmyki, połączenie powinno dotyczyć fal i loków, a nie np. dwóch typów loków czy dwóch typów fal.

Jak pielęgnować wurly hair?

Pielęgnacje włosów wurly warto rozpocząć od ustalenia ich porowatości. Pozwoli to w codziennej pielęgnacji dostarczać im odpowiednich składników. Test na porowatość przeprowadzisz, zanurzając włos w szklance z wodą i obserwując jego zachowanie.

  • Jeśli wypłynie na wierzch, oznacza to niską porowatość.
  • Jeśli pozostanie zanurzony do połowy średnią.
  • Jeśli pozostanie na dnie, twoje włosy mają wysoką porowatość.

Włosy wurly najczęściej są średnioporowate (choć nie jest to regułą). Oznacza to, że najlepszym wyborem są dla nich szampony i odżywki z proteinami oraz humektantami. Jeśli Twoja skóra głowy tego potrzebuje raz lub dwa razy w tygodniu możesz sięgać po szampon rypacz, który mocno ją oczyści. Wurly powinnaś też myć, odżywiać i stylizować kosmetykami przeznaczonymi do włosów kręconych lub falowanych. Najlepiej stosuj metodę MO (szampon – odżywka), która będzie zapobiegała ich nadmiernemu obciążeniu – tylko raz na jakiś czas stosuj metodę OMO (odżywka-szampon-odżywka). Zapoznaj się też z ploppingiem, który uwielbiają włosy wurly, czyli ręcznikowaniem lub inaczej koszulkowaniem włosów.

W codziennej nie zapominaj o ochronie przed czynnikami zewnętrznymi i nieobciążaniu kosmyków. Ponadto włosy wurly czesz jedynie szczotkami z naturalnym włosiem np. z dzika lub grzebieniami o szeroko rozstawionych zębach. Czesania nie zaczynaj u nasady, tylko od końcówek i idź w górę. Kosmyków nie szarp i nie ciągnij, staraj się być delikatna.

wurly

Jak stylizować włosy wurly?

Wurly hair najlepiej jest stylizować w momencie, kiedy są delikatnie wilgotne, lekko odciśnięte z wody, a nie mokre. Przed przystąpieniem do nakładania kosmetyków i innych zabiegów, powinnaś je delikatnie rozczesać palcami lub grzebieniem z szerokimi zębami. Pozwoli to na podzielenie ich na większą ilość pasm, a przez to łatwiejsze uzyskanie objętości czupryny Następnym krokiem jest nałożenie aktywatora, który wgniatasz w kosmyki, przerzucając na boki i przekręcając głowę. W stylizacji włosów wurly pomaga też suszenie dyfuzorem. Włosy zyskują dzięki temu lekkość i objętość. Pozytywne działanie będzie miało też związywanie lub zakładanie czepka /jedwabnego turbanu na wilgotne włosy zamiast ich odgniatania.

W stylizacji wurly hair bardzo dobrze sprawdza się także zawijanie włosów w rulony. Pomaga ono w uzyskaniu równomiernego skrętu. Warto łączyć ją z suszeniem suszarką z dyfuzorem i wykonywać na stojąco z głową w dół.

Jakie problemy sprawiają włosy wurly?

Brak jednolitego skrętu

 

Wurly hair nie są łatwe w stylizacji. Przy niej napotkać możesz wiele problemów, a tym najczęstszym są kłopoty z ujednoliceniem skrętu.

Najczęściej winny jest temu zbyt lekki stylizator, który nie jest w stanie nadać kosmykom kształtu, a także podkreślić i utrwalić skręt. Często też problemy z jego ujednoliceniem pojawiają się, kiedy kosmetyku nie rozprowadzasz równomiernie, a przez to wygląd poszczególnych pasm po zakończonej stylizacji znacznie się różni. Aby uniknąć tego problemu, sięgnij po aktywator skrętu bez spłukiwania Stars from the Stars Nebula Waves, który będziesz wczesywać grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, specjalną szczotką do stylizacji lub palcami. Podczas tego zabiegu pamiętaj, aby głowa znajdowała się w dole, a włosy były przerzucane raz na jedną raz na drugą stronę (przy jednoczesnej zmianie pozycji głowy).

W ujednoliceniu skrętu pomoże Ci również odpowiednie ugniatanie. W przypadku włosów wurly sprawdza się to dłuższe i dokładniejsze, połączone z obracaniem głowy i dodawaniem niewielkiej ilości wody do aktywatora skrętu. Szczególnie problematyczne pasma powinnaś delikatnie zawijać, „pokazując im”, jak mają wyglądać. Pamiętając przy tym, że niektóre kosmyki mają swój kształt, skręt i wygląd i nawet intensywna stylizacja nie może ich zmienić.

 

Brak skrętu i objętości u nasady

 

Przy włosach wurly często pojawiają się również problemy z kosmykami u nasady. Pierwszy z nich to brak skrętu w tym obszarze. Z racji tego, że najczęściej jest to „wina” genetyki i samego typu skrętu nie za wiele możesz z tym zrobić. Walczysz z brakiem skrętu u nasady, możesz dokładnie wczesując kosmetyki do stylizacji, a także podpinając kosmyki po umyciu i wystylizowaniu, a jeszcze przed wysuszeniem i odgnieceniem sucharków. Pozwoli to zachować ich objętość i formować je tak, aby miały lekko podkręcony kształt. Na problemy z brakiem skrętu pomaga też plopping.

Posiadaczki faloloków często zauważają też brak objętości u nasady. Remedium na to są szampony z proteinami oraz te zawierające ekstrakty z ziół. Działanie tych kosmetyków, połącz z wykonywaniem regularnych masaży skóry głowy np. palcami lub grabkami. Dla zwiększenia ich skuteczności wykonuj je głową w dół. Tę pozycję zachowaj też przy stylizacji i suszeniu. Pamiętaj też, aby zbytnio nie obciążać kosmyków u nasady, a więc unikaj nakładania masek czy olejów tuż przy skórze głowy.

Włosy wurly określane też mianem faloloków często sprawiają wiele problemów i są trudniejsze w stylizacji. Posiadając je, niemal na pewno będziesz borykać się z niejednolitym skrętem, jego brakiem u nasady czy nie dostateczną objętością. Stawiając w pielęgnacji na kosmetyki z proteinami, a w stylizacji na plooping, suszarkę z dyfuzorem, a także intensywne ugniatanie kosmyków szybko jednak rozwiążesz te kłopoty. Nie zapominaj też o odpowiedniej fryzurze. Wurly hair najbardziej lubią warstwowanie oraz cieniowanie, a także cięcia w kształcie litery U lub V.

Żel do stylizacji fal i loków Nebula Waves Stars from the Stars
Odżywka proteinowa Stars from the Stars Protein Planet
Aktywator skrętu bez spłukiwania Nebula Waves Stars from the Stars
-2,00 zł

50 ml