< powrót do wszystkich wpisów

Łamliwe włosy – poznaj przyczyny i sposoby jak wzmocnić suche i cienkie włosy

Problemy z włosami    20-03-2023

Suche i łamliwe włosy to problem wielu kobiet – w każdym wieku. Za skłonność do łamania włosów odpowiada też zła pielęgnacja. Na jej skutek pasmom brakuje objętości, elastyczności, blasku. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jakie są skuteczne sposoby na łamliwe włosy?

suche i łamliwe włosy

Czy moje włosy są łamliwe? Zobacz, jak to sprawdzić!

Nie masz pewności czy twoje włosy są suche i łamliwe? Możesz to sprawdzić, wykonując prosty, domowy test. Jaki? Wystarczy, że dotkniesz swojej czuprynę. Jeśli kosmyki są szorstkie w dotyku, to najprawdopodobniej mierzysz się z problemem łamliwych włosów. Oprócz szorstkości ich objawem są:

 

  • Postrzępione i rozdwojone końcówki,
  • Częste plątanie się włosów i problemy z ich rozczesywaniem,
  • Krótkie, odpadające fragmenty kosmyków,
  • Puszenie się czupryny,
  • Włosy matowe, pozbawione witalności i sprężystości.

Łamliwości często towarzyszą też inne problemy z włosami np. łupież, przerzedzanie się czupryny, a w skrajnych przypadkach widoczna utrata kosmyków (łysienie). Na te niedogodności narażone są przede wszystkim włosy delikatne, zniszczone, wysokoporowate, siwe.

Skąd się biorą łamliwe włosy?

Łamliwe włosy to najczęściej konsekwencja niewłaściwej pielęgnacji i negatywnego działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Ta pierwsza oznacza m.in.

 

  • mycie włosów w zbyt gorącej wodzie;
  • zbyt częste prostowanie, kręcenie i suszenie kosmyków, co prowadzi do uszkodzeń termicznych, wysuszenia i uszkodzenia ich otoczki;
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych lub całkowite zaniechanie ich stosowania,
  • zabiegi chemiczne – farbowanie i rozjaśnianie włosów,
  • nadmierne szczotkowanie i agresywne czesanie pasm.

 

Do łamliwości włosów przyczyniają się też czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, na które mamy mniejszy wpływ. Jakie to są?

 

  • brak nakrycia głowy, zarówno zimą (gdy panują niskie temperatury), jak i latem (gdy wyjątkowo silne jest promieniowanie UV),
  • częste wizyty w saunie, na basenie, kąpiele w morzu,
  • nieprawidłowa dieta – obfitująca w małą ilość witamin i płynów,
  • częste sięganie po używki takie jak alkohol lub/i papierosy,
  • przewlekły stres,
  • choroby m.in. skóry głowy,
  • zaburzenia hormonalne np. związane z porodem lub nadczynnością tarczycy.

Zwykle wszystkie te przyczyny prowadzą do utraty naturalnej otoczki lipidowej włosów. Powoduje to, że łuski się otwierają, a kosmyki tracą nawilżenie. W efekcie stają się one bardziej podatne na uszkodzenia, wypadanie i choroby. Powyższe przyczyny mogą także prowadzić do innych problemów z włosami jakim są przetłuszczające się włosy.

Jakie problemy sprawiają suche, łamliwe włosy?

Kruche włosy przynoszą wiele problemów. Ten najbardziej widoczny, to nieestetyczny wygląd czupryny. Pozbawiona blasku, matowa i szorstka wygląda nie najlepiej. Co więcej, łamliwe włosy znacznie utrudniają stylizacje i układanie fryzur.

Estetyka to jednak niejedyny problem łamliwych włosów. Uszkodzone, przesuszone i kruche pasma są bardziej narażone na wypadanie. Łamliwe kosmyki wypadają szybciej, przez co przyspieszają proces łysienia. Co więcej, są one bardziej podatne na choroby takie jak atopowe zapalenie skóry głowy oraz łupież.

wzmacnianie łamliwych włosów

Jak wzmocnić łamliwe włosy?

Skuteczne sposoby na łamliwe włosy opierają się przede wszystkim na wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji. Ta powinna się opierać na sięganiu po kosmetyki o naturalnym składzie. Wegańskie formuły szamponów, odżywek i masek wzmocnią pasma i będą je rewitalizować. Nie wystarczy jednak, że w twojej łazience pojawią się dowolne naturalne preparaty pielęgnacyjne. Ważne, abyś wybierała te o działaniu oczyszczającym. Pozwolą one pozbyć się ze skóry głowy nadmiaru zanieczyszczeń i sebum oraz przywrócą naturalną równowagę.

Sam szampon nie poradzi sobie jednak z łamliwymi włosami. Aby je wzmocnić po każdym umyciu głowy, powinnaś stosować odżywki. Rewitalizująco na pasma będzie działać odżywka proteinowa. Ten produkt odżywi, doda blasku, nawilży i wzmocni. Zawarte w niej roślinne proteiny nadadzą natomiast włosom objętości, odbudują oraz uzupełnią mikrouszkodzenia. Alternatywą w codziennej pielęgnacji jest odżywka humektanowa. Jej składniki zadbają o dobre nawilżenie czupryny, dodadzą jej blasku, zrewitalizują i odżywią.

Regularne stosowanie oczyszczającego szamponu oraz odżywek pozwoli Ci odbudować kosmyki. Aby jednak odzyskały one swój blask i przestały się łamać, musisz uzbroić się w cierpliwość oraz wykazać systematycznością. Standardowo kuracja kruchych włosów trwa ok. 3 miesiące. Powinna opierać się na metodzie mycia OMO, która polega na nałożeniu w pierwszej kolejności odżywki, następnie szamponu, a na koniec ponownie odżywki o właściwościach nawilżających i odżywczych.

 

Jako uzupełnienie standardowego mycia potraktuj olejowanie włosów na mokro (na początek wypróbuj olej arganowy, który znacząco podnosi poziom nawilżenia), nakładanie serum na rozdwojone końcówki oraz regularnie stosuj peelingi skóry głowy. Po tych zabiegach kosmyki rozczesuj na mokro, ale unikaj ich ciągnięcia oraz szarpania. Jeśli możesz, do rozczesywania wykorzystuj grzebień (drewniany lub w wysokiej jakości tworzywa sztucznego) o szeroko rozstawionych ząbkach. 

Co na łamliwe włosy - jak odbudować kruche kosmyki?

Walkę o dobrą kondycję włosów powinnaś uzupełnić dietą. Codziennie nawadniaj organizm, pijąc 2 litry wody, a jadłospis uzupełnij o tłuszcze roślinne, nienasycone kwasy tłuszczowe, produkty bogate w witaminy A, E, C, biotynę, miedź, krzem, cynk. Unikaj natomiast tłustych potraw, cukrów zawartych w słodyczach oraz konserwantów z żywności wysoko przetworzonej.

Jeśli możesz, zrezygnuj również z zabiegów modelujących oraz farbowania włosów – w przypadku, gdy nie jest to możliwe, pamiętaj, aby stosować ochronę termiczną lub korzystać ze sprzętów z powłoką ceramiczną. Kruche włosy chroń też przed wysoką temperaturą, myjąc je jedynie w letniej wodzie.

Jak zapobiegać łamaniu się włosów?

Każda z nas zna powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dotyczy ono również łamliwych włosów. O wiele lepiej jest im zapobiegać niż odbudowywać kruche kosmyki. Kluczowa w profilaktyce jest pielęgnacja. Opierać powinna się ona na szamponach i odżywkach nawilżających. Przed utratą wilgoci łuski chronić będzie odżywka emolientowa. Znajdujące się w jej składzie oleje: brzoskwiniowy, z baobabu i słodkich migdałów będzie chronić kosmyki przed negatywnie działającymi czynnikami zewnętrznymi oraz utratą nawilżenia. Naturalne, wegańskie składniki szamponów i odżywek przyczynią się też do wygładzenia i zmiękczenia pasm.

Pielęgnację uzupełnij zdrową dietą i spokojnym trybem życia. Postaw na jadłospis bogaty w białko, witaminy z grupy B oraz A. Zaprzestań też palenia papierosów, ogranicz spożycie kawy oraz alkoholu. Od czasu do czasu możesz również odwiedzić gabinet medycyny estetycznej i poddać się zabiegom takim jak mezoterapia skóry głowy, a co 2-3 miesiące fryzjera, u którego podetniesz końcówki.

Regenerująca nocna maska do ciała Moonbeam Stars from the Stars
Serum na końcówki bezsilikonowe Stars from the Stars Aurora Shine
Stymulująca wcierka normalizująca do skóry głowy Stars from the Stars Baby Hair Planet