Przetłuszczające się włosy – poznaj przyczyny i skuteczne sposoby na tłuste włosy
Problemy z włosami 24-03-2023
Przetłuszczające się włosy to problem wielu kobiet. Niektóre z nas mają to szczęście, że problem ten pożegnały wraz ze skończeniem nastu lat, inne z tłustymi włosami borykają się przez całe życie. Jakie są przyczyny przetłuszczających się kosmyków Jakie kosmetyki pomogą walczyć z tłustymi włosami?
Po czym poznać przetłuszczające się włosy?
Mianem przetłuszczających się włosów określa się te, które wyglądają na nieświeże już kilka godzin po umyciu. Zazwyczaj błyszczą się u nasady, są posklejane w tzw. strąki, lepkie w dotyku i oklapnięte. Zdarza się, że wydzielają nieprzyjemny zapach, a także nadmiernie wypadają. Przetłuszczające się włosy to najczęściej też te osłabione, łamliwe włosy. Podpowiadamy w jaki sposób poprawić kondycję swoich włosów dzięki naturalnym produktom do pielęgnacji włosów.
Nadmierne wydzielanie sebum - jedna z głównych przyczyn przetłuszczających się włosów
Przetłuszczanie się włosów spowodowane jest nadprodukcją łoju, czyli łojotokiem. Gruczoły produkujące go zlokalizowane są tuż przy mieszkach włosowych i mają za zadanie wytwarzać substancje chroniącą przed alergenami i drobnoustrojami. W niektórych sytuacjach gruczoły produkują za dużo łoju. Przyczyn tego może być wiele, jednak zazwyczaj do nadprodukcji doprowadzają:
- Uwarunkowania genetyczne;
- Problemy i wahania hormonalne występujące w okresie nastoletnim oraz spowodowane chorobami tarczycy; przetłuszczające się włosy pojawiają się głównie u kobiet ze zbyt wysokim poziomem męskich hormonów we krwi, co jest objawem zaburzeń tarczycy;
- Mycie skóry głowy i włosów zbyt silnymi detergentami, co powoduje nadmierne przesuszenie i reakcję obronną.
Jakie jeszcze są przyczyny przetłuszczających się włosów?
Łojotok jest głównym, ale nie jedynym powodem, z którego pojawiają się przetłuszczające się włosy. Przyczyny problemu to także:
- Niewłaściwa dieta oparta na dużej ilości pikantnych potraw, fast foodach, żywności przetworzonej, cukrach, alkoholu;
- Częstym czesaniem włosów, co stymuluje gruczoły do nadprodukcji sebum i rozprowadza go na całej długości pasm;
- Szampony bazujące na silnych środkach czyszczących oraz ciężkie odżywki i maski; do przetłuszczania się włosów prowadzi też niedokładne zmywanie kosmetyków;
- Stres, który powoduje wzmożone uwalnianie się kortyzolu (adrenaliny), co negatywnie wpływa na kondycje włosów;
- Zbyt długie przetrzymywanie mokrych włosów w ręczniku, czyli robienie im swoistej sauny;
- Przegrzewanie skóry głowy np. noszenie czapek, chustek kapeluszy ze sztucznych, nieoddychających materiałów, a także brak ochrony przed promieniami słonecznymi;
- Częste dotykanie skóry głowy i włosów (głównie nakremowanymi rękami)
- Nie wykonywanie peelingów skóry głowy, co uniemożliwia złuszczenie się martwego naskórka.
Czy częste mycie włosów może pogłębić problem tłustych włosów?
Jeden z mitów dotyczących pielęgnacji włosów mówi, że ich częste mycie doprowadza do przetłuszczania się. Trycholodzy wyjaśniają jednak, że nawet codzienne mycie głowy nie niszczy kosmyków i nie wpływa negatywnie na skalp. Podkreślają, że kosmyki należy myć tak często, jak to jest konieczne. Co ważne, nie zalecają również celowego przetłuszczania włosów. Taki zabieg postrzegany jest jako skuteczny sposób na walkę z nadmiernie wydzielającym się sebum. W rzeczywistości jednak powoduje gromadzenie się warstwy lipidowej i zanieczyszczeń, co może prowadzić do kolejnego problemu z włosami, czyli łupieżu.
Warunkiem tego, że codzienne mycie nie będzie szkodzić wlosom, jest jednak dobór odpowiednich kosmetyków. Nie mogą one być ani za silne, ani za słabe. Preparaty pielęgnacyjne nie powinny również zawierać agresywnych substancji złuszczających czy oczyszczających. Ich działanie ściągnie nadmiar łoju z pasm, ale będzie też ściągać płaszcz hydrolipidowy, co niekorzystnie wpływa na pracę gruczołów łojowych. Dostaną one komunikat, że skóra jest sucha, niezabezpieczona i w efekcie zdwoją wysiłki produkcyjne. Zrezygnuj więc z kosmetyków z drażniącymi substancjami na rzecz szamponów, wcierek, odżywek i masek o naturalnym składzie.
Zwiększona podatność na łupież - czy tłuste włosy sprzyjają powstawaniu łupieżu?
Problemy z włosami często chodzą w parach. Przetłuszczającym się kosmykom zazwyczaj towarzyszy łupież. Za jego pojawianie się lub nasilenie odpowiada łojotok. On też powoduje, że przy przetłuszczających się włosach łupież szybko zmienia się z suchego w ten tłusty- trudniejszy do wyleczenia. Jest to efektem nadmiaru łoju na skórze głowy, który sprzyja namnażaniu się grzyba z gatunku Malassezia – głównego winowajcy łupieżu.
Naturalne sposoby na przetłuszczające się włosy - porady i wskazówki
Skuteczny sposób na przetłuszczanie się włosów to wyeliminowanie czynników prowadzących do nadmiernego wydzielania się sebum. Pierwszym krokiem powinna być więc zmiana szamponu. Do swojej łazienki zaproś delikatny szampon enzymatyczny do skóry głowy Stars from the Stars Clean Sky a w przypadku, gdy przetłuszczającym się włosom towarzyszy łupież postaw na oczyszczający szampon do skóry głowy Stars from the Stars Cosmic Volume.
Obydwa te produkty są naturalne, wegańskie i zawierają łagodne środki myjące. Włosy nimi myj według potrzeb – nie bój się po nie sięgać nawet codziennie. Najlepiej stosuj metodę kubeczkową, czyli nie nakładaj szamponu bezpośrednio na skalp, ale zmieszaj go z wodą w kubeczku i aplikuj powstałą pianę. Po umyciu na kosmyki nakładaj odżywkę z tej samej linii, będzie ona wspierać działanie szamponu. W codziennej pielęgnacji zrezygnuj z suszenia ciepłym strumieniem powietrza, nadmiernej stylizacji oraz częstego czesania. Tłuste włosy czesz tylko rano i wieczorem, najlepiej układając je we fryzury upinane z dala od twarzy. Dbaj też, aby w ciągu dnia nie dotykać nadmiernie kosmyków dłońmi.
Działanie szamponu i odżywek uzupełniaj też innymi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Pamiętaj, aby przynajmniej raz w tygodniu wykonać peeling skóry głowy. Dzięki niemu pozbędziesz się nadmiaru martwego naskórka i innych zanieczyszczeń, które wywołują łupież i łojotok. Nadmierne wydzielanie się sebum ograniczy też wcierka Stars from the Stars Baby Hair Planet. Jej regularne stosowanie ograniczy łojotok, zapobiegnie przetłuszczaniu się skóry głowy, a jednocześnie będzie walczyć z wypadaniem włosów.
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Działanie kosmetyków uzupełnij znanymi od lat domowymi sposobami. Wśród tych najskuteczniejszych wymieniane są:
- Ziołowe płukanki na włosy – szczególnie z pokrzywy, skrzypu polnego, mięty i lawendy;
- Drożdżowe maski, wykonane z kostki drożdży i szklanki ciepłego mleka;
- Napary z pokrzywy i olejku z drzewa herbacianego.
Zabiegi pielęgnacyjne wspomagaj dietą. Jaka jest ta najlepsza? Bogata w cynk, witaminę B6, B2 i B1, aminokwasy siarkowe, krzem. W codziennym jadłospisie nie powinny znajdować się natomiast niezdrowe tłuszcze, cukry, konserwanty, używki. Te substancje szkodzą włosom podobnie jak stres, którego powinnaś unikać.
Spis treści:
- Po czym poznać przetłuszczające się włosy?
- Nadmierne wydzielanie sebum - jedna z głównych przyczyn przetłuszczających się włosów
- Czy częste mycie włosów może pogłębić problem tłustych włosów?
- Zwiększona podatność na łupież - czy tłuste włosy sprzyjają powstawaniu łupieżu?
- Naturalne sposoby na przetłuszczające się włosy - porady i wskazówki