< powrót do wszystkich wpisów

Rypacz – czym jest i jak go stosować?

Pielęgnacja włosów    20-05-2023

Określenie rypacz brzmi osobliwie i wcale nie kojarzy się z pielęgnacją włosów. Tak naprawdę nazwa ta jednak oznacza intensywnie oczyszczający szampon, który jest podstawą domowych zabiegów regeneracyjnych na włosy. Jak dokładnie on działa? Kiedy powinnaś po niego sięgnąć i jak rozpoznać szampon rypacz? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym poradniku.

szampon rypacz

Czym jest rypacz?

Rypacz to nic innego jak szampon o mocnym działaniu oczyszczającym. Jego nazwa powiązana jest z tendencją do podrażnienia i alergizowania skóry. W przeciwieństwie do tradycyjnych szamponów (określanych często tymi o średniej mocy) oraz tych łagodnych bez SLS i SLES rypacze nie są przeznaczone do codziennego stosowania. Wynika to z ich składu. W tym odnajdziesz przede wszystkim mocno oczyszczające składniki i detergenty myjące.

Jak rozpoznać szampon rypacz? Przede wszystkim poznasz go po obecności w składzie SLS, SLES i ALES. Oprócz tego może on również zawierać tzw. chelatory, czyli:

 • Disodium EDTA
 • Citric Acid
 • Lactic Acid
 • Trisodium Ethylenediamine Disuccinate
 • Sodium Phytate
 • Tetrasodium glutamate diacetate.

Co ważne, szampon typu rypacz nie zawiera lub zawiera w niewielkiej ilości substancje poprawiające kondycje włosów takie jak oleje, parafiny czy proteiny wielocząsteczkowe. Rypacz rozpoznasz również po tym, że najczęściej umieszczany jest na półce z kosmetykami do włosów przetłuszczających się. Nie jest to jednak regułą, bowiem takie szampony jak Stars from the Stars Cosmic Volume możesz stosować także jako posiadaczka wrażliwej czy suchej skóry głowy.

Stosowanie dobrze oczyszczającego szamponu do skóry głowy i włosów jest elementem świadomej pielęgnacji włosów.

Jak działa rypacz do włosów?

Rypacz nastawiony jest przede wszystkim na oczyszczanie kosmyków i skóry głowy. Działa on silniej i skuteczniej niż przeciętny szampon, rekomendowany do codziennego użytkowania. Zawarte w nim składniki aktywne usuwają:

 • Martwe komórki naskórka;
 • Zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska – kurz, pył, dym papierosowy, smog itp.;
 • Nadmiar sebum i łoju;
 • Resztki kosmetyków stylizacyjnych i pielęgnujących,
 • Minerały z twardej wody.

Dlaczego warto stosować rypacz w pielęgnacji?

Zapewne nie raz słyszałaś, że za zdrowe i piękne włosy odpowiada prawidłowo pracująca skóra głowy. Tezę tę potwierdzamy. Skóra głowy tak jak każda inna część ciała, ma swoją naturalną odporność i mechanizmy obronne przed szkodliwymi substancjami, ale nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem sebum, zanieczyszczeniami z otoczenia, twardą wodą w kranie, silikonami obecnymi w kosmetykach stylizujących. Ich nagromadzenie będzie powodować nieprzyjemne swędzenie, podrażnienia, osłabienie mieszków włosowych, łuszczenie się skóry, a w skrajnych przypadkach choroby skóry głowy takie jak łupież. Nagromadzenie zanieczyszczeń, czyli krystalizacja prowadzi również do utraty atrakcyjności przez kosmyki – szybko tracą one świeżość, zbijają się w strąki, są oklapnięte, przetłuszczają się.

Chcąc unikać takich nieprzyjemności, regularnie powinnaś oczyszczać skórę głowy szamponem do skóry głowy. Pomocny w tym będzie zarówno peeling do skóry głowy, jak i rypacz do włosów. Stosowany raz na jakiś czas pozbędzie się z kosmyków nadmiaru łoju, kurzu oraz pozostałości po kosmetykach.

Kiedy stosować szampon mocno oczyszczający?

Ze względu na moc rypacza nie powinnaś używać go w codziennej pielęgnacji. Sięgaj po niego raz w tygodniu lub przed zabiegami takimi jak farbowanie, henna. Na częstsze używanie rypacza zdecyduj się, jeśli często korzystasz z lakierów, pianek czy innych kosmetyków stylizujących, a także gdy zmagasz się z przetłuszczaniem się włosów. W takim przypadku po mocno oczyszczający szampon sięgaj maksymalnie dwa-trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni do mycia używaj łagodnych preparatów.

Pamiętaj też, że co do zasady przeciwwskazań do stosowania rypacza nie ma. Możesz po niego sięgać bez względu na typ włosów. Trycholodzy polecają go nawet przy skórze głowy wrażliwej i skłonnej do alergii. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie dobranie preparatu. Przy skórze skłonnej do podrażnień dobrym wyborem będzie szampon z anionowymi detergentami myjącymi, czyli tymi o średniej mocy.

Jak poprawnie stosować rypacz do włosów?

Szampon typu rypacz w stosowaniu niewiele różni się od innych preparatów myjących. Najbezpieczniej jednak wykorzystywać go podczas mycia głowy metodą OMO.

Szampon rypacz śmiało możesz również stosować jako pierwsze mycie, a następnie sięgnąć po inny, łagodniejszy produkt. Pamiętaj też, że po jego użyciu włosy w pierwszej chwili mogą być szorstkie, dlatego koniecznie zadbaj o ich silne nawilżenie.

Rypacz na włosy

Czy szampon typu rypacz jest bezpieczny w stosowaniu?

Obecność w szamponie rypaczu SLS, SLES i ALES sprawia, że na pewno zastanawiasz się, czy jego stosowanie jest bezpieczne. Substancje te od lat nie mają bowiem dobrej prasy. Obwinia się je za powodowanie podrażnień skóry, przesuszenie jej, powodowanie łuszczenia się i zwiększanie ryzyka powstawania łupieżu. Czy oznacza to więc, że rypacz bardziej szkodzi niż pomaga? Nie do końca.

W składzie szamponu typu rypacz znajdują się nie tylko detergenty, ale i inne substancje m.in. te łagodzące. Takimi mogą być, chociażby zawarte w Stars from the Stars Cosmic Volume proteiny roślinne, aloes, brzoskwinia. Ich zadaniem jest redukowanie drażniącego działania SLS, a jednocześnie pozwalają substancjom działającym powierzchniowo czynnie na skutecznie oczyszczanie. W praktyce oznacza to, że stosowanie rypacza raz – dwa razy w tygodniu nie będzie negatywnie działać na skalp – nie przesuszy go, nie podrażni i nie zwiększy ryzyka wystąpienia łupieżu.

Musisz jednak pamiętać, że niektóre detergenty mają skłonności do uczulania. W efekcie może pojawić się u Ciebie świąd, zaczerwienienie, łupież alergiczny, wzmożone wypadanie włosów. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, zmień szampon oczyszczający na ten o łagodniejszych składnikach myjących lub innej kompozycji substancji łagodzących działanie detergentów.