< powrót do wszystkich wpisów

Włosy wysokoporowate — zobacz, jakimi zabiegami ujarzmić swoje wysokopory!

Pielęgnacja włosów    25-12-2022

Mimo że wysokopory wymagają więcej uwagi niż inne typy włosów. Sekret tkwi w dobrych nawykach i odpowiednio dobranych naturalnych kosmetyków do włosów.

kobieta z zadbanymi

Włosy wysokoporowate — co to właściwie znaczy?

Na łodydze włosa, czyli części wystającej ponad skórę głowy, znajdują się zbudowane z keratyny łuski. Ich ułożenie oraz poziom rozchylenia decyduje o tym, czy włosy są nisko, średnio czy wysokoporowate. Jeśli są nierównomiernie rozmieszczone i odchylone od łodygi, nie stanowią żadnej bariery ochronnej przed szkodliwymi składnikami czy promieniowaniem UV, takie włosy nazywamy wysokoporowatymi. Nie zatrzymują w środku substancji nawilżających, dlatego pasma często są suche, matowe, pozbawione blasku a przy odrobinie wilgoci niesfornie puszą się, psując fryzurę.

Plusem dla posiadaczek włosów o wysokiej porowatości jest ich podatność na stylizacje. Pasma układają się niemal natychmiast i długo, bez specjalnego wspomagania kosmetykami do stylizacji, utrzymują pożądany kształt.

Mimo że porowatość jest cechą uwarunkowaną genetycznie, można przyczynić się do jej zmiany poprzez np. inwazyjne zabiegi fryzjerskie, jak farbowanie lub trwała ondulacja. Częsta stylizacja z użyciem ciepła, źle dobrane produkty lub nieprawidłowa pielęgnacja również nie poprawiają kondycji włosów. Ze względu na odsłoniętą łodygę wysokopory są wrażliwe, często z rozdwojonymi końcówkami, które nadmiernie się kruszą, pozostawiając charakterystyczne białe kropki. Rozchylone łuski o nieregularnym kształcie zahaczają o siebie, przez co pasma łatwo się plączą.

 

Włosy wysokoporowate można określić jako:

  • szorstkie i pozbawione blasku
  • elektryzujące się
  • z rozdwojonymi końcówkami
  • nadmiernie wypadające
  • podatne na stylizacje, kręcenie i falowanie
  • szybkoschnące oraz puszące się od wilgoci
  • ciężkie w rozczesaniu

Włosy wysokoporowate — pielęgnacja krok po kroku.

Zacznij od starannego dobrania kosmetyków. Przy włosach wysokoporowatych kluczem jest zadbanie o ich wrażliwą strukturę, dlatego najlepiej sprawdzą się produkty o łagodnym działaniu, na przykład Maska do olejowania włosów wysokoporowatych Stars from the Stars Galaxy Oils.  Bez detergentów czy wysuszających alkoholi. SLS, SLES, alcohol denat oraz benzyl alcohol — tych składników zdecydowanie unikaj.

Aby pasma były nawilżone, gładkie i wyglądały zdrowo, należy zadbać o równowagę PEH, czyli dostarczenie protein, emolientów i humektantów w odpowiednich proporcjach.

Regenerujące proteiny zawarte w odżywce proteinowej Stars from the Stars Protein Planet, zapewnią prawidłowy wzrost i wzmacnią odporność, ponieważ są one jednym z podstawowych budulców włosa. W przypadku wysokiej porowatości warto wybrać te o większych cząsteczkach (owsiane, jedwabiu, przeniczne lub mleczne).

Emolienty odpowiadają za zatrzymanie wody i innych cennych składników odżywczych we wnętrzu łodygi oraz tworzą na powierzchni włosa swoistą “tarczę” ochronną. Dzięki niej szkodliwe substancje nie dostają się do wewnątrz. Ponadto działanie emolientów sprawia, że pasma są wygładzone, mocne i pełne zdrowego blasku.

Znacząco rozchylone łuski dobrze wchłaniają wodę, przez co włosy się puszą a dodatkowa pielęgnacja humektantami, które są elementami silnie nawilżającymi, może spotęgować ten niepożądany efekt. Nie odstawiaj ich zupełnie, jednak zwróć uwagę na skład kosmetyków. Zbyt duża ilość gliceryny, aloesu lub pantenolu nie będzie dobrym rozwiązaniem.

kobieta w farbowanych włosach

Zabiegi na włosy wysokoporowate

Najłatwiej zacząć od codziennych nawyków. W domu zrezygnuj z suszarki, włosy o wysokiej porowatości najlepiej pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Unikaj bardzo intensywnych, chemicznych substancji na fryzurze, jak farbowanie czy ondulacja, takie praktyki niszczą łodygi i pozostawiają łuski rozchylone, a to w efekcie wysusza włosy.

Popularne podcinanie końcówek w tym przypadku jest bardzo pożądanym zabiegiem. Pozbycie się suchych i zniszczonych części nada włosom lekkości, a odpowiednia pielęgnacja zapobiegnie rozdwajaniu się końców w przyszłości.

Popularne olejowanie włosów najlepiej wykonywać olejem słonecznikowym, lnianym, z nasion bawełny, jojoba, z pestek winogron, migdałowym lub ogórecznika. Każdy z nich stosowany pojedynczo oraz w mieszankach wzbogaconych o witaminy sprawi, że włosy przestaną się plątać, będą łatwe w rozczesaniu i gładkie. Ten zabieg dostarcza do wnętrza łodygi cennych substancji, które wzmacniają pasma i sprawiają, że są elastyczne, pełne blasku oraz widocznie odbudowane.

Szczególnie warto zadbać o końcówki, które przy tym typie włosów są narażone na łamanie i rozdwajanie, najlepiej zrobić to za pomocą dedykowanych kosmetyków, np. stosując serum na końcówki Aurora Shine od Stars from the Stars.

Na początku zmiana nawyków może wydawać się skomplikowana, jednak warto spróbować, pierwsze efekty z pewnością zmotywują Cię do działania.

Travel Pack GALAXY CURLS Stars from the Stars
-15 zł

3x50 ml

Żel do stylizacji fal i loków Nebula Waves Stars from the Stars
Maska do olejowania włosy wysokoporowate Stars from the Stars Galaxy Oils