< powrót do wszystkich wpisów

Zakwaszanie włosów – co to jest, jak wykonać i jakich produktów użyć?

Pielęgnacja włosów    03-10-2023

Zakwaszenie włosów to termin brzmiący dość zagadkowo i enigmatycznie. Najczęściej spotkają się z nim te z nas, które regularnie farbują kosmyki lub są posiadaczkami bujnych loków. Tak naprawdę jednak zakwaszenie włosów to zabieg, który polecany jest każdemu. Wynika to z tego, że większość kosmetyków pielęgnujących i stylizujących ma odczyn zasadowy, natomiast nasze włosy – kwaśny. Zakwaszanie pozwala więc przywrócić fryzurze naturalne pH. Jakie są tego efekty? Na czym polega zakwaszanie włosów?

zakwaszenie włosów

Co to jest zakwaszanie włosów?

Zakwaszanie włosów to zabieg, który obniża pH włosów do naturalnego poziomu, czyli tego w granicy 5,5. Możesz przeprowadzić go samodzielnie w domu, stosując odpowiednie kosmetyki zakwaszające włosy lub też skorzystać z domowych sposobów.

Dlaczego zakwaszanie włosów jest potrzebne?

Włosy podobnie jak nasza skóra mają naturalnie kwaśny odczyn. Ich pH waha się w granicy 5,5. Pomaga to zachować kosmyki, a także skórę głowy w dobrym zdrowiu oraz kondycji. Prawidłowe pH przyczynia się do tego, że włosy wyglądają pięknie i estetycznie.

Niestety u większości z nas dochodzi do zmiany pH włosów. Najczęściej dzieje się to pod wpływem działania kosmetyków pielęgnujących i stylizacyjnych. Wynika to z tego, że większość ma odczyn zasadowy, czyli wysokie pH. Dzięki temu mogą działać na łuski rozchylająco i dostarczać do wnętrza składniki aktywne. Otwieranie łusek przyczynia się jednak nie tylko do dostarczania ważnych substancji odżywczych, ale też do uszkodzenia pasm. Efektem są włosy szorstkie, matowe, suche, z tendencją do elektryzowania się i puszenia.

Mocno oczyszczające szampony i kosmetyki o odczynie zasadowym to nie jedyne co zmienia pH włosów. Doprowadzają do niego również intensywne zabiegi fryzjerskie, najczęściej koloryzacje. Świadoma pielęgnacja włosów powinna więc dążyć do ograniczenia tego typu zabiegów, a w przypadku ich konieczności dbać o regularne zakwaszanie włosów, które pomoże zamknąć łuski i przywrócić pasmom dobrą kondycję.

Po co zakwaszać włosy?

pH w znaczący sposób wpływa na kondycję włosów i skóry głowy. Nieprawidłowe pH może prowadzić do wielu problemów z fryzurą, właściwe pozwala natomiast:

  • zachować zdrowie włosów, dzięki minimalizacji niszczenia kreatyny; jej brak przyczynia się do zwiększonej podatności na łamanie, puszenie się i kołtunienie włosów;
  • utrzymać nawilżenie kosmyków, przy jednoczesnym usuwaniu z nich osadów oraz nadbudowy;
  • chronić włosy i skórę głowy przed zarazkami, bakteriami i grzybami, które mogą rozwijać się tylko w okrojonym pH i wywoływać infekcje i choroby takie jak np. łupież.

Kiedy wykonywać zakwaszenie włosów?

Zakwaszenie włosów często kojarzone jest z zabiegiem na pasma regularnie poddawane koloryzacji. W ich przypadku faktycznie przywracanie równowagi pH jest bardzo ważne i najlepiej, jeśli maska zakwaszająca do włosów będzie stosowana zarówno po farbowaniu, jak i pomiędzy jedną a drugą koloryzacją

Tak naprawdę jednak warto z niego korzystać bez względu na to czy farbuje się kosmyki, czy też nie. Zakwaszenie przede wszystkim rekomendowane jest włosom wysokoporowatym, a także tym suchym, szorstkim, pozbawionym blasku, nadmiernie puszącym się i elektryzującym. Z efektów przywrócenia kosmykom naturalnego pH będą też zadowolone właścicielki włosów kręconych, które z reguły lubią się puszyć i nadmiernie przesuszać.

Jak często zakwaszać włosy?

Zgodnie z zasadami świadomej pielęgnacji zabieg zakwaszający powinien być ostatnim krokiem standardowej procedury mycia. Tak naprawdę jednak częstotliwość jego wykonywania powinnaś uzależnić od rodzaju i potrzeb kosmyków. Zakwaszania nie powinno się wykonywać zbyt często, ponieważ nieustanne zmiany pH mogą włosom zaszkodzić bardziej niż niewłaściwy odczyn.

Najbezpieczniej więc po odżywki i maski zakwaszające sięgać raz w tygodniu, a przy włosach mocno porowatych, przesuszonych lub naturalnie kręconych – maksymalnie dwa razy w tygodniu. Zakwaszenie dobrze jest łączyć z chelatowniem włosów, czyli intensywnym oczyszczeniem z nagromadzonych minerałów pochodzących z twardej wody i używanych kosmetyków.

włosy po zakwaszeniu

Jak wykonuje się zakwaszanie włosów?

Zakwaszanie włosów po farbowaniu i nie tylko można wykonać na wiele sposobów. Najczęściej stosowaną, a jednocześnie najprostszą metodą jest sięgnięcie po specjalne kosmetyki. Do zakwaszenia czupryny możesz użyć szamponu, emulsji, maski lub odżywki. Ich stosowanie jest bardzo proste i nie różni się wiele od aplikacji standardowych preparatów pielęgnujących.

Kosmetyki zakwaszające włosy możesz zastąpić domowymi sposobami. Do takich należą przede wszystkim własnoręcznie wykonane płukanki np. z cytryny czy piwa. Są one tak samo skuteczne, jak drogeryjne preparaty, jednak ich przygotowanie jest bardziej czasochłonne, a także wymaga ścisłego pilnowania proporcji składników płukanek.

Kosmetyki zakwaszające włosy, które powinnaś znać

Kosmetyki zakwaszające włosy to przede wszystkim te, które w swoich składach zawierają kwasy: cytrynowy, mlekowy, glikolowy, jabłkowy, a także mają obniżone pH w przedziale 3,5-5,5. Szampon lub odżywka zakwaszająca może też zawierać te owocowe. Do zamknięcia łusek przyczynia się także wyciąg z baobabu, będący aktywnym składnikiem odżywki emolientowej Stars from the Stars Emollient Planet.

Alternatywą dla odżywki jest maska zakwaszająca do włosów. Najlepiej sięgaj po tą z dużą ilością aloesu. Możesz ją aplikować na włosy raz w tygodniu, jej działanie będzie uzupełniać inne kosmetyki zakwaszające.

Kosmetyki zakwaszające włosy powinnaś używać rozważnie. Nie należy stosować produktów o tym działaniu na każdym etapie pielęgnacji w ramach jednego mycia np. i szamponu, i maski zakwaszającej. Zwróć też uwagę, aby nie łączyć preparatów o tych właściwościach z odżywką proteinową Stars from the Stars Protein Planet, ponieważ może to wywołać niepożądane reakcje.

Domowe sposoby na zakwaszenie włosów

Kosmetyki zakwaszające włosy to niewątpliwie najszybszy i najprostszy sposób na domknięcie łusek i obniżenie pH. Nie są one jednak jedyną opcją. Na co dzień dobrym wyborem będą domowe sposoby na zakwaszanie włosów. Można je stosować częściej niż drogeryjne preparaty. Dzięki temu, że są łagodniejsze, nie powodują bowiem przesuszenia, uszkodzenia i podrażnień skóry głowy. Najpopularniejsze domowe sposoby na zakwaszenie włosów to:

  • Płukanka cytrynowa. Polecana jest przede wszystkim blondynkom. Wykonuje się ją z litra wody i łyżki soku z cytryny. Należy nią spłukać czyste, świeżo umyte włosy. Z racji tego, że ma ona silne działanie, nie powinnaś zakwaszać nią czupryny częściej niż raz na 2-3 tygodnie.
  • Płukanka z octu jabłkowego. 1-2 łyżki octu należy wymieszać z litrem wody i mieszanką polać czyste włosy lub spryskać je sprayem. Płukanka powinna pozostać na kosmykach przez ok. 30 sekund, a następnie zostać spłukana. Warto tu zaznaczyć, że specyficzny zapach octu może się unosić przez kilka minut.
  • Płukanka z piwem. Piwo i wodę wymieszaj w proporcjach 1:1 i spłucz miksturą umyte włosy. Preparat wygładzi je i nabłyszczy. Ten rodzaj zakwaszania włosów jest bardzo dobry przy tych wysokoporowatych.
  • Płukanka z kawy. Rekomenduje się ją brunetkom. Kawa świetnie podkreśla brąz i odświeża go. Płukankę z kawy na zakwaszenie wykonuje się z trzech łyżek mielonej kawy rozpuszczonej w litrze wrzątku. Trzeba ją odcedzić i przestudzić, a następnie spłukać nią kosmyki.
  • Maska z aloesu. Szklanka soku z liści aloesu, łyżeczka miodu i dwie octu jabłkowego oraz woda to przepis na naturalną zakwaszającą maskę. Zaaplikuj ją na 20 minut na włosy, a następnie spłucz.

Jakie są efekty zakwaszanie włosów?

Zakwaszenie przynosi niemal takie same efekty jak kremowanie włosów czy ich olejowanie. Efektem tego zabiegu są:

  • gładkie i miękkie w dotyku kosmyki;
  • zatrzymanie we wnętrzu włosa wody, czyli odpowiednie nawilżenie,
  • zwiększony połysk,
  • łatwość w rozczesywaniu,
  • ograniczone puszenie się i elektryzowanie,
  • większa odporność na uszkodzenia i zanieczyszczenia.

Pozytywne efekty przynosi też zakwaszanie włosów po farbowaniu. W jego wyniku pigment zatrzymywany jest w strukturze pasma, przez co kolor się utrwala i pozostaje na dłużej.

Zakwaszanie włosów po farbowaniu – na to uważaj!

Zakwaszanie włosów to zabieg, który powinnaś przeprowadzać z dużą ostrożnością. Przywrócenie naturalnego pH kosmykom ma pomóc im w odzyskaniu zdrowia i optymalnie kondycji, jednak zbyt częste lub nieumiejętnie zakwaszanie może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. W efekcie przekwaszone włosy to te: suche, sztywne, tępe w dotyku, plątają się i kołtunią, a także niechcące chłonąć wody.

Rozwiązaniem tych problemów będzie mocno oczyszczający szampon Stars from the Stars Cosmic Volume oraz odżywki – najpierw emolientowa zmiękczająca włosy, a następnie – proteinowa. Optymalne pH możesz też przywrócić spłukując głowę chłodną wodą oraz stosując się na co dzień do zasad świadomej pielęgnacji włosów.

Na pH włosów wpływają zarówno stosowane kosmetyki, jak i zabiegi chemiczne. Większość z nich podnosi zasadowość kosmyków, co prowadzi do ich przesuszenia, zmatowienia i puszenia się. Zasadowy odczyn włosów i skóry głowy to także zwiększone ryzyko infekcji i chorób skalpu.

Aby uniknąć tych zagrożeń, powinnaś regularnie (przynajmniej raz na dwa tygodnie) wykonywać zakwaszenie włosów. Możesz to robić, korzystając z dedykowanych temu zabiegowi kosmetyków lub sięgnąć po domowe sposoby, które pozwolą przywrócić czuprynie naturalną równowagę.