< powrót do wszystkich wpisów

Problemy z włosami. Jak sobie z nimi poradzić.

Problemy z włosami    21-04-2023

Na problemy z włosami narzeka wiele kobiet. Przynajmniej raz w życiu borykała się z nimi każda z nas. Kłopoty, jakie może nam sprawiać czupryna, są jednak bardzo różne, odmienne mogą być również ich przyczyny. Z jakimi problemami z włosami najczęściej się mierzymy i jak im zapobiegać?

problem z włosami

Co jest przyczyną problemów z włosami?

Przyczyn problemów z włosami jest tyle samo co kłopotów, jakie może stworzyć czupryna. Zazwyczaj jednak łupież, suchą skórę głowy czy przetłuszczające się kosmyki wywołuje nieprawidłowa pielęgnacja. Ta w znaczny sposób wpływa na zdrowie i kondycje czupryny. Szkodliwe dla niej są przede wszystkim:

 

  •  Źle dobrane kosmetyki – pamiętaj, że w przypadku włosów nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla całej rodziny; szampon, odżywka, maska czy wcierka powinny być dobrana do typu kosmyków oraz skóry głowy, a także ich problemów;
  • Zbyt obciążające preparaty pielęgnujące – w sklepach i drogeriach znajdziesz wiele atrakcyjnie wyglądających szamponów i odżywek, pamiętaj jednak, że nie wszystkie one są dobre dla włosów; szkodliwe dla włosów będą kosmetyki, które zawierają parabeny, SLS, SLES (silne detergenty w postaci związków siarki), ftalany, alkohole, fenoksyetanol; w codziennej pielęgnacji najlepiej sięgaj po preparaty stworzone na bazie naturalnych substancji takie jak np. wegańskie szampony czy maski i odżywki z proteinami roślinnymi, emolientami, humektantami, olejami i masłami;
  • Nieodpowiednia technika mycia głowy – w codziennej pielęgnacji powinnaś unikać zbyt gorącego strumienia wody i zastąpić go tym o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała; dobrze też, jeśli włosy będziesz płukać letnią, a nawet zimną wodą; w unikaniu problemów z włosami pomoże Ci też dobór odpowiedniej metody mycia kosmyków; tą najbardziej uniwersalną, a zarazem skuteczną jest OMO (odżywka-szampon-odżywka);
  • Nieprawidłowe rozczesywanie – problemy z włosami pojawić mogą się, jeśli splątane kosmyki rozczesujesz od nasady ku dołowi; w ten sposób uszkadzasz je i powodujesz nadmierne wypadanie; problemem jest też zbyt częste czesanie pasm – doprowadza ono do przetłuszczania się włosów; wyżej wymienionych kłopotów unikniesz, jeśli włosy będziesz czesać od końcówek, maksymalnie 2-3 razy dziennie za pomocą szczotki z naturalnego włosia;
  • Nadmierna stylizacja – jako tą najczęściej wskazuje się częste prostowanie, kręcenie i farbowanie kosmyków; zabiegi te mogą doprowadzić do przesuszania się pasm, ich łamania i rozdwajania końcówek;
  • Brak pielęgnacji skóry głowy – jej kondycja wpływa bowiem bezpośrednio na wygląd i zdrowie włosów; skórze głowy szkodzą zarówno źle dobrane kosmyki, jak i stylizacja i brak pielęgnacji; problemów z nią unikniesz, regularnie wykonując peelingi oraz dobierając szampony do typu naskórka.
    Pamiętaj, że nieodpowiednia pielęgnacja to nie jedyne przyczyny problemów z włosami. Łupież, łamliwe włosy czy przetłuszczającą się czuprynę wywołać może także zła dieta, czynniki zewnętrzne (silny wiatr, nadmierne promieniowanie słoneczne itp.), choroby o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, niedobory witamin, i minerałów, zaburzenia hormonalne, stres, uwarunkowania genetyczne.

Pamiętaj, że nieodpowiednia pielęgnacja to nie jedyne przyczyny problemów z włosami. Łupież, łamliwe włosy czy przetłuszczającą się czuprynę wywołać może także zła dieta, czynniki zewnętrzne (silny wiatr, nadmierne promieniowanie słoneczne itp.), choroby o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, niedobory witamin, i minerałów, zaburzenia hormonalne, stres, uwarunkowania genetyczne.

Jakie są najczęstsze problemy z włosami?

Włosy mogą sprawić tysiące problemów. Są jednak takie, które dotykają nas częściej niż inne. Do takich należą cienkie i łamliwe włosy. Poznasz je bardzo łatwo po szorstkości w dotyku, postrzępionych i rozdwojonych końcówkach, kłopotach z rozczesywaniem, puszeniu się, matowych i pozbawionych witalności pasmach. Łamliwe włosy sprawiają przede wszystkim problemy ze stylizacją i układaniem fryzur, a także przyczyniają się do nieestetycznego wyglądu kosmyków. Jeśli ich nie wzmocnisz, będziesz też narażona na nadmierne wypadanie włosów i bardziej podatna na choroby skóry głowy np. łupież czy atopowe zapalenie skóry.

Chcąc przeciwdziałać łamliwości, musisz przede wszystkim zadbać o odżywianie i nawilżenie. W tym pomogą olejki i sera, a także kosmetyki pielęgnacyjne z humektantami oraz proteinami. Nakładaj je na czuprynę metodą OMO. Regularnie stosuj też olejowanie na mokro, wykonuj peelingi skóry głowy oraz aplikuj serum na rozdwojone końcówki. W codziennej pielęgnacji unikaj przede wszystkim ciągnięcia i szarpania kosmyków przy rozczesywaniu.

Włosy przetłuszczające się - jakie są przyczyny i jak radzić sobie z tym problemem

Włosy tłuste już w kilka godzin po umyciu to oznaka kolejnego częstego problemu z czupryną, czyli jej nadmiernego przetłuszczania się. Zazwyczaj przyczyną tego jest nadprodukcja łoju, czyli łojotok. Za niego odpowiadają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i wahania hormonalne czy używanie kosmetyków ze zbyt silnymi detergentami. Mitem jest natomiast, że przetłuszczające się włosy wywołuje ich zbyt częste mycie. Jeśli do tego zabiegu będziesz wykorzystywać wegańskie szampony i odżywki, łojotok nie będzie Ci zagrażał.
Jak się jednak pozbyć tego już występującego? Tak, jak przy pozostałych problemach z włosami kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja. W przypadku przetłuszczających się włosów używaj oczyszczających, a jednocześnie delikatnych kosmetyków np. szamponów enzymatycznych z łagodnym środkiem myjącym. Jego działanie wspieraj odżywką, ziołowymi płukankami, naparami z pokrzywy i olejku z drzewa herbacianego oraz maskami wykonanymi z drożdży i mleka. Pamiętaj też o peelingach głowy, unikaniu zabiegów stylizacyjnych i częstego rozczesywania włosów.

przetłuszczające się włosy

Łupież - jak sucha skóra głowy wpływa na jego powstawanie i co możemy z tym zrobić

Łupież to nie tyle problem co choroba skóry głowy. Jeśli zauważysz u siebie jego objawy, kuracje podejmij natychmiast. Za jego powstawanie głównie odpowiedzialne są drożdżaki Malassesia furfur, jednak do łupieżu w dużej mierze przyczynia się też zła pielęgnacja. W efekcie na skórze głowy pojawiać może się łupież suchy lub mokry.

Łagodniejszy przebieg ma ten pierwszy – jego wyleczysz prosto domowymi sposobami. Poznasz go po białych lub srebrzystobiałych drobnych łuskach we włosach i na skórze głowy (przy rozczesywaniu będą one opadać na ramiona i plecy). Objawem towarzyszącym może być swędzenie głowy oraz nadmierne wypadanie włosów. Łupież tłusty ma natomiast postać żółtych, tłustych fragmentów naskórka, które przypominają łuski. Wywołuje też silny łojotok, czyli przetłuszczające się włosy.

Walka z łupieżem polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu skóry głowy. Nie możesz jednak do tego stosować zbyt intensywnych kosmetyków. Preparaty z silnie pieniącymi się SLS i SLES zastąp więc tymi na bazie protein roślinnych, aloesu, naturalnych substancji myjących. Oprócz szamponu i odżywki stosuj też wcierki i płukanki. Zabiegi myjące wykonuj regularnie – nie rzadziej niż co 2 dni, a raz w tygodniu sięgaj po peelingi do skóry głowy. Pamiętaj też, aby włosy myć w letniej wodzie, unikać kosmetyków do stylizacji i przegrzewania czupryny.

Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia

Wypadanie włosów nie zawsze jest problemem. W wyniku naturalnych procesów dziennie tracimy ich ok. 100-150. Jeśli jednak kosmyki wypadają w większej ilości, a dodatkowo pojawia się łupież, rozdwojone końcówki czy sucha skóra głowy pora działać. Na początek ustal przyczynę nadmiernego wypadania włosów. Taką mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i:

 

  • Nieodpowiednia pielęgnacja prowadząca do uszkodzenia i przesuszania skóry głowy.
  • Zaniedbywanie zabiegów pielęgnacyjnych m.in. peelingów skóry głowy, rozczesywania kosmyków rano i wieczorem;
  • Inwazyjne zabiegi stylizacyjne – prostowanie, kręcenie, farbowanie, ciasne upięcia;
  • Nadmierny i przewlekły stres;
  • Niedobory witamin i minerałów głównie kwasów omega 3, żelaza, witamin z grupy B i D3;
  • Sezonowe przesilenia;
  • Podrażnienia skóry głowy;
  • Zażywanie niektórych leków;
  • Choroby skóry głowy;
  • Problemy hormonalne,
  • Choroby autoimmunologiczne.

Z wypadaniem włosów często borykają się też młode mamy (do ok. roku po porodzie) oraz kobiety w okresie menopauzy. U nich za utratę kosmyków odpowiadają wahania hormonalne, polegające na dużym obniżeniu poziomu estrogenu.

Z łysieniem, jak z pozostałymi problemami z włosami pomogą Ci przede wszystkim dobrze dobrane kosmetyki. Najlepszym wyborem będą te naturalne o działaniu oczyszczającym i odżywiającym. Wypadanie włosów powstrzymają m.in. szampony z d-panthenolem, proteinami roślinnymi, surfaktantem kationowym. Jego działanie uzupełnią odżywki o tym samym składzie, a także domowe maski m.in. z awokado, banana, oliwek z oliwek, siemienia lnianego i ziołowe wcierki. Przy wypadaniu włosów nie możesz też zapomnieć o pielęgnacji i odpowiedniej trosce o kosmyki. Do tej należy unikanie lokówki, prostownicy, suszarki z gorącym nawiewem, zaplatania warkoczyków, tapirowania włosów. Pamiętaj też o czapkach zimą i kapeluszach latem, używaniu dobrej jakości grzebieni i szczotek, delikatnym rozczesywaniu, myciu metodą OMO.

zniszczone włosy

Jak radzić sobie z problemami z włosami?

Jak widzisz odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrane kosmyki to podstawa w walce z problemami z włosami. Jest jednak jeszcze coś, o czym musisz pamiętać – dieta. Z jej pomocą wzmocnisz włosy, poprawisz ich elastyczność, zapobiegniesz wypadaniu. W diecie na zdrowe włosy powinny pojawiać się:

  • Witamina A, która pobudza mieszki włosowe do wzrostu i zapobiega łamliwości kosmyków,
    Szukaj jej w brokułach, dyni, kapuście, marchewce, morelach, jarmużu, natce pietruszki, szpinaku, batatach, maśle, produktach mlecznych, olejach z ryb i wątróbce.
  • Witaminy z grupy B, które odgrywają ważną rolę w produkcji aminokwasów, czyli budulcowych włosów, dla czupryny ważna będzie przede wszystkim witamina B1, B2, B6, B5 (pobudza komórki budujące łodygę włosa do szybkiego wytwarzania kreatyny), B7, czyli biotyna (jej niedobory powodują wypadanie włosów) Witaminy z grupy B znajdziesz w burakach, botwince, mniszku lekarskim, szpinaku, botwince, jarmużu, pietruszce, marchwi, cytrynach, ziemniakach, zielonych warzywach, kalafiorze, grejpfrucie, kapuście, drożdżach, żółtkach jaj, podrobach, owocach morza.
  • Witamina C, odpowiedzialna za dobre krążenie krwi w skórze głowy i syntezę kolagenu, Witaminy C szukaj w cytrusach, papryce, jagodach, czarnej porzeczce, kapuście kiszonej, natce pietruszki, szpinaku, jarmużu.
  • Witamina E, która przyspiesza wzrost włosów i niweluje przesuszenia skóry głowy i kosmyków. Witaminę E znajdziesz w pełnoziarnistym pieczywie, maśle, jajach, orzechach, zielonych warzywach.
  • Kwasy omega 3 – wpływają na prawidłową budowę mieszka włosowego i łodygi włosa, wzmacniają i odżywiają pasma. Szukaj ich w tłustych rybach morskich, owocach morza, orzechach włoskich, migdałach, oleju lnianym, rzepakowym.
  • Cynk, miedź, żelazo. Minerały te odpowiadają za kondycje czupryny, a ich niedobory powodują wypadanie włosów i negatywne zmiany w ich strukturze. Minerałów na włosy szukaj w płatkach owsianych, kaszy gryczanej, gorzkiej czekoladzie, chlebie żytnim razowym, orzeszkach ziemnych, wołowinie, jagnięcinie, podrobach, ostrygach, soczewicy, zielonych warzywach.
Stymulująca wcierka normalizująca do skóry głowy Stars from the Stars Baby Hair Planet
Szampon oczyszczający do skóry głowy Stars from the Stars Cosmic Volume
Chelatujący szampon enzymatyczny do skóry głowy Stars from the Stars Clean Sky