Chelatowanie włosów – na czym polega i jak je wykonywać?
Pielęgnacja włosów 20-05-2023
Mimo dokładnej pielęgnacji Twoje włosy są suche i zniszczone, a końcówki rozdwojone? Przyczyną może być twarda woda, w której myjesz kosmyki, a także ich niedostateczne oczyszczanie. Rozwiązaniem tego problemu jest chelatowanie włosów. Jest to prosty zabieg, który wykonasz w domowym zaciszu. Zostań z nami do końca i dowiedz się, na czym polega chelatowanie włosów, jakich kosmetyków do niego użyć i komu jest ono polecane.
Chelatowanie włosów - co to?
Na Twoich włosach codziennie gromadzą się niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. W znaczący sposób wpływają one na ogólny wygląd oraz kondycję kosmyków. Aby je oczyścić, a także pozbyć się osadu z twardej wody, musisz postawić na dogłębne oczyszczenie. Z tym nie poradzi sobie zwykły szampon do włosów – jednak bez obaw! W celu pozbycia się zanieczyszczeń nie musisz wykonywać specjalistycznych zabiegów czy udawać się do fryzjera. Wystarczy, że regularnie będziesz wykonywać chelatowanie włosów. Czym ono jest?
Chelatowanie to zabieg z zakresu świadomej pielęgnacji włosów. Polega on na dokładnym oczyszczeniu pasm z nagromadzonych minerałów zawartych w twardej wodzie oraz kosmetykach stylizacyjnych i pielęgnujących. Jest to możliwe, ponieważ w czasie zabiegu substancja chelatująca (najczęściej Disodium EDTA lub Tetrasodium EDTA) łączy się z minerałami w efekcie czego osad zalegający na włosach spłukasz w trakcie mycia. Chelatowanie wykonasz samodzielnie za pomocą ogólnodostępnych kosmetyków lub podstawowych produktów spożywczych.
Kto powinien chelatować włosy?
Jeśli na co dzień dbasz o włosy, mimo to nie jesteś zadowolona z ich stanu, to zabieg chelatowania jest dla Ciebie. Wykonuj go przede wszystkim, jeśli Twoje kosmyki są matowe i szorstkie, a końcówki się rozdwajają. Regularnie po szampon chelatujący sięgaj też, jeśli często myjesz włosy w twardej wodzie.
Oczyszczenie kosmyków jest również zalecane przed niektórymi zabiegami stylizacyjnymi m.in. ziołową koloryzacją. Ta nie lubi się z twardą wodą, dlatego przy hennowaniu najlepiej jest używać wody demineralizowanej. Chelatowanie włosów przed henną zmniejszy ryzyko, że farbowanie będzie nierównomierne. Pomoże ono także uzyskać pożądany odcień, a po zabiegu utrzymać go dłużej. Włosy farbowane henną (i innymi ziołami) powinno się oczyszczać regularnie – raz/dwa razy w miesiącu lub co trzy mycia włosów
Jakie są przeciwwskazania do chelatowania włosów?
Po kosmetyki bogate w chelaty możesz sięgać bez względu na to, jaki jest twój typ włosów – ważne jest jednak dopasowanie do niego częstotliwości stosowania preparatów. Pamiętaj, że zbyt częste ich używanie może prowadzić do przesuszenia włosów i przesuszenia skalpu.
Jakie efekty daje szampon chelatujący?
Chelatowanie pozytywnie wpływa zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. W jego wyniku te pierwsze stają się miękkie i elastyczne. Co więcej:
- mniej się puszą,
- przestają się plątać,
- lepiej się układają,
- mają żywy kolor,
- są mniej obciążone,
- są bardziej lśniące,
- są odbite u nasady,
- pasma są miękkie i sprężyste,
- końcówki nie rozdwajają się i nie puszą.
Skóra głowy po chelatowaniu mniej się przetłuszcza, zostaje jej przywrócone naturalne pH, uczucia ściągnięcia, podrażnienia i swędzenie jest złagodzone, a jej pory zostają odblokowane. Sprzyja to lepszemu wchłanianiu się składników odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych i pomaga zachowywać równowagę PEH.
Wymienione efekty chelatowania włosów zobaczysz już po pierwszym jego wykonaniu. Pamiętaj jednak, że długotrwałymi rezultatami będziesz mogła się cieszyć tylko w przypadku regularności oraz stosowania innych zabiegów świadomej pielęgnacji takich jak np. olejowanie.
Jak zrobić chelatowanie włosów?
Chelatowanie włosów powinnaś przeprowadzać raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie – jako alternatywę dla mycia włosów metodą OMO. W przypadku, gdy stosujesz wiele kosmetyków do stylizacji, oczyszczaj włosy i skórę głowy raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, aby z częstotliwością chelatowania nie przesadzać, ponieważ zamiast wyżej wymienionych efektów uzyskasz przesuszone kosmyki i naruszoną barierę hydrolipidową skóry głowy.
Zabieg oczyszczania możesz przeprowadzać za pomocą szamponu lub postawić na domowe chelatowanie włosów. Bez względu na to, jaki preparat wybierzesz, proces wygląda tak samo.
Krok 0. Przed chelatowaniem nałóż na kosmyki (na noc lub na kilka godzin) olej kokosowy, lniany lub oliwę z oliwek – przygotują one włosy i skórę na mocne oczyszczenie.
Krok 1. Zwilż włosy letnią wodą.
Krok 2. Nałóż wybrany preparat na włosy.
Krok 3. Delikatnie wmasuj kosmetyk we włosy – od połowy długości pod końcówki.
Krok 4. Pozostaw preparat na włosach ok. 2 minuty.
Krok 5. Zmyj maskę/szampon chelatujący najlepiej przy użyciu letniej i przefiltrowanej wody.
Chelatowanie włosów – szampony
Najprostszy sposób na usunięcie osadu z twardej wody i zanieczyszczeń z włosów to szampon chelatujący. Od tego zwykłego przeznaczonego do codziennego stosowania różni się przede wszystkim składem. Ten przeznaczony do oczyszczania zawiera tzw. chelaty np. etrasodium EDTA lub Disodium EDTA, czyli kwas wersenowy. Składniki te wiążą osady mineralne i umożliwiają skuteczne pozbycie się ich z włosów podczas spłukiwania.
Moc działania tych substancji sprawia, że możesz się zastanawiać, czy szampon chelatujący jest bezpieczny. Tak, pod warunkiem, że sięgniesz po ten dobrej jakości. Bezpieczny dla Twoich włosów i skóry głowy Stars from the Stars Clean Sky o naturalnej i wegańskiej formule. W swoim składzie oprócz chelatów zawiera on papinę i kwasy AHA, które odpowiadają za regenerację naskórka i jego delikatne złuszczenie. W Stars from the Stars Clean Sky składnik chelatujący stanowi natomiast antyoksydacyjne działające Sodium Phytate. Nie wnika on w skórę i jest spłukiwany w trakcie mycia.
Domowe chelatowanie włosów
Alternatywą dla specjalnych szamponów są domowe sposoby na chelatowanie włosów. Wymagają one własnoręcznego przygotowania preparatu oczyszczającego. Wykonasz je z podstawowych produktów spożywczych.
Chelatowanie włosów kwaskiem cytrynowym
Pół łyżeczki kwasku cytrynowego zmieszaj z roztłuczoną tabletką witaminy C (wystarczająca jest dawka 200 mg) i 3 łyżkami maski emolientowej lub humektantowej. Składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na włosy, pomijając skórę głowy. Aby osiągnąć lepsze efekty, możesz nałożyć czepek lub owinąć głowę folią. Po 20 -30 minutach włosy dokładnie spłucz letnią wodą. Do przygotowania maski chelatującej, zamiast kwasku możesz użyć też proszków owocowych z aceroli, aronii, porzeczki w ilości 5 g na mieszankę.
Chelatowanie włosów kwaskiem cytrynowym może również polegać na zastosowaniu płukanki. Przygotujesz ją z jednej łyżeczki kwasku rozpuszczonej w litrze wody. Substancje musisz dobrze wymieszać i odstawić na ok. 10 minut. Następnie przemyj płukanką włosy na całej długości.
Chelatowanie włosów octem
Do oczyszczania włosów z zanieczyszczeń i osadów mineralnych możesz również wykorzystać ocet jabłkowy. Potrzebujesz dwóch jego łyżeczek, które zmieszasz z litrem wody. Mieszanką przemywaj włosy na całej długości. Do przygotowania płukanki możesz wykorzystać zarówno ocet jabłkowy, jak i winny lub z innych owoców.
Chelatowanie włosów witaminą C
Płukankę do chelatowania włosów przygotujesz też z pomocą witaminy C. W tym celu rozpuść 2-3 tabletki w litrze wody. Dokładnie zmieszaj składniki i w powstałej mieszance starannie opłukaj włosy, a następnie je spłukuj letnią wodą.
Którą metodę chelatowania włosów wybrać?
Jeśli zależy Ci na wygodzie i skuteczności, idealną metodą dla Ciebie będzie szampon chelatujący. Z jego pomocą usuniesz osad nie tylko z włosów, ale i ze skóry głowy. Butelka szamponu Stars from the Stars Clean Sky starczy Ci na długo, a Ty będziesz mogła sięgać po niego zawsze, kiedy zauważysz, że włosy potrzebują solidnego oczyszczenia. Stawiając na wegańskie formuły i kosmetyki o naturalnym składzie, masz też pewność, że będą one bezpieczne dla kosmyków. Domowe chelatowanie włosów to natomiast dobre rozwiązanie dla tych z nas, które mają dużo czasu i mogą go poświęcić na własnoręczne przygotowanie preparatów oczyszczających.